A-Online

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אי אונליין
A-Online Capital.jpg
סוג חברה ציבורית
מייסדים קובי שמר
תאריך הקמה 1999
משרד ראשי יהודה הלוי 18, תל אביב
ענפי תעשייה מידע עסקי ובורסאי
מוצרים עיקריים מגמה 2000
הכנסות 11.6 מיליון ש"ח (2016)[1]
רווח תפעולי הפסד של 1.66 מיליון ש"ח (2016)[1]
רווח הפסד של 10.8 מיליון ש"ח (2016)[1]
אנשי מפתח יו"ר מיכאל גולן
מנכ"ל יובל גולן
עובדים כ-35
 
http://www.a-online.co.il

A-Online קפיטל (אי.או.סי) בע"מ (האות A הינה קיצור של המילה analyst) הינה חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב ועוסקת בשיווק ומכירת תוכנות שמספקות מידע עסקי ובורסאי בזמן אמת לפעילים בשוק ההון הישראלי ומפותחות על ידי חברת תוכנה לעניין.

היסטוריה

בשנת 1996 הוקם אתר האינטרנט אנליסט אונליין (analyst online) אשר סיפק שירותי מידע פיננסים וחדשות כלכליות. האתר הוקם על ידי קובי שמר במסגרת עבודותו בחברת הברוקרים אנליסט אי.אמ.אס שירותי ניהול השקעות.

בדצמבר 1999 פעילות אינטרנט זו פוצלה לחברה פרטית בשם עזתמ 7. בפברואר 2000 שינתה החברה את שמה לאי.אי.ג'י. – ישראל אינטרנט גרופ. ביוני 2000 הפכה החברה לחברה ציבורית אשר מניותיה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב. באוגוסט 2000 הקצתה החברה לבנק הפועלים 20% ממניותיה תמורת 4.1 מיליון שקל. בנובמבר 2000 שינתה החברה את שמה לאי-אונליין קפיטל (אי.או.סי).

באפריל 2001 בעקבות הפסדים כספיים שנמשכו מספר שנים נמכר האתר כולל מאגר הנתונים הפיננסיים שלו לחברת ביזנס נט מידע מקוון המפעילה את אתר the marker ששייכת לקבוצת הארץ שבשליטת משפחת שוקן[2]. לאחר המכירה החברה הפכה לשלד בורסאי. באוגוסט 2002 החליט דירקטוריון הבורסה להשעות את המסחר במניות אי אונליין, עקב אי עמידתה בדרישה להון עצמי מזערי ולשווי מזערי של החזקות הציבור. בדצמבר 2002 יאיר רבינוביץ רכש את השליטה בשלד הבורסאי אי אונליין מקובי שמר תמורת שלושת אלפים שקל. ביולי 2003 החלה החברה בהליך של הסדר נושים והנפקה פרטית.[3] חודש לאחר מכן הסדר הנושים וההנפקה הפרטית הושלמו והסחר במניות החברה חודש. באוקטובר 2003 השלד הבורסאי אי אונליין נרכש תמורת 5.5 מיליון שקל על ידי יובל גולן ומיכאל גולן, הבעלים של "תוכנה לעניין בע"מ" ו"גרף עסקי תעשיות תוכנה בע"מ".[4] ביוני 2006 הבעלות על הדומיין אי-אונליין שנמכר לדה מרקר חזרה לידיה של החברה. בפברואר 2010 רונית קן הממונה על ההגבלים העסקיים התנגדה למיזוג בין חברת אי אונליין לבין חברת קו מנחה. במסגרת המיזוג אי אונליין ביקשה לרכוש את פעילותה של קו מנחה בתחום שוק ההון בדרך של הקצאת מניות.

בנובמבר 2012 השלימה אי אונליין רכישה של חבר בורסה מהראל פיננסים, וכיום מחזיקה את מלוא מניות חבר הבורסה אי-ברוקר. במאי 2015 אי אונליין נכנסה לענף הפורקס בישראל תחת המותג "iForex ישראל" באמצעות חברת הבת קליאו מסחר פיננסי.

בדצמבר 2013 האקר ישראלי המתגורר במקסיקו פרץ למחשבו הפרטי של מנכ"ל אי אונליין. במסגרת הפריצה ההאקר השתיל במחשב תכנים פדופילים, דג ממנו סיסמאות ותכתובות פרטיות, אסף הקלדות ולוגים שונים, וצילם בחשאי את מסך המחשב, וכל זאת ללא ידיעתו. לאחר הפריצה ההאקר החל לנסות לסחוט כספית את מנכ"ל החברה עבור אי פרסום המידע שאסף אודותיו. כשניסיון זה לא צלח, החל לנסות לסחוט באיומים גם את בעלי השליטה בחברה. בעקבות כך, אי אונליין פנתה למשטרה וזו החלה בחקירה כאשר צו איסור פרסום מוטל על הפרשה כולה. בנובמבר 2014 אי אונליין דיווחה לציבור כי היא החברה אשר נסחטה על ידי ההאקר גיא שפר. כתוצאה מכך שווי מנייתה איבדה כ-67% מערכה, ומאז השתקמה.

עם לקוחות החברה נמנים בעיקר גופים עסקיים ומוסדיים כגון בנקים, קרנות נאמנות, בתי השקעות, מנהלי תיקים, סוחרים ומשקיעים פרטיים, וגם חברות אינטרנט אשר באתריהם מותקנים תוכנות ומערכות מידע של החברה.

בחברה מועסקים כ-35 עובדים. בעלי השליטה בחברה במשותף הם יו"ר החברה מיכאל גולן ומנכ"ל החברה יובל גולן.

תחומי פעילות

 • תחום שרותי התוכנה - מינואר 2004 החברה עוסקת בשיווק תוכנות המפותחות על ידי חברת "תוכנה לעניין" המיועדות לשוק ההון ומאפשרות קבלת מידע עסקי ופיננסי בזמן אמת.
  • A online משווקת את תוכנת הדגל "מגמה 2000" המספקת מידע עסקי ופיננסי למשיקעים בזמן אמת שמקורו מהבורסה בתל אביב ומבורסות אחרות בעולם. כמו כן התוכנה מכילה כלים המאפשרים ניהול וניתוח המידע העסקי לשימושים בתחום ניהול תיקי השקעות, בדיקת כדאיות השקעות וייעוץ בקבלת החלטות בתחום השקעות בניירות ערך. התוכנה מתחרה בעיקר מול תוכנת סופר ביזפורטל של קו מנחה ומשמשת בנקים, בתי השקעות, חברי בורסה, חברות ביטוח, מנהלי תיקים ופעילים בשוק ההון.
  • משווקת את התוכנות סופר אנליסט ומחצ המיועדות לאנליסטים.
  • משווקת את התוכנות גרפיט וגרף ליין המיועדות למשתמשים בניתוח טכני.
  • משווקת את תוכנת מנת"א המיועדת לניהול תיקי אופציות.
  • משווקת את התוכנות ACE, מיבזק וטיקר המיועדות למשקיעים בבורסה.
 • מדצמבר 1999 ועד אפריל 2001 הפעילה את הפורטל הפיננסי אנליסט אונליין אשר סיפק שירותי מידע בתחום הכלכלה ושוק ההון.
 • החברה פיתחה את אפליקציית iBursa לאייפון. האפליקציה מספקת שערי מניות בזמן אמת מהבורסה בתל אביב ומחו"ל.
 • במאי 2006 אי אונליין רכשה מחברת גרף עסקי שבשליטת בני משפחת גולן את קוד המקור של תוכנה לניהול קשרי לקוחות בשוק ההון ומאז מפתחת אותה בעצמה מבלי לשלם כספים עבור שיווקה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים