M110 SASS

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 532: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

צלפים של צבא ארצות הברית עם רובה בריחי M24 SWS (משמאל) והמחליף שלו: רובה M110 SASS חצי-אוטומטי (מימין מאחור).
צלף חיל הנחתים האמריקני יורה ב-M110 באימון

רובה ה-M110 SASS (ראשי תיבות של Semi Automatic Sniper System) הוא רובה צלפים חצי-אוטומטי אמריקאי המבוסס על רובה ה-SR-25 של חברת Knight's Armament. הרובה שייך למשפחת רובי ה-AR-10 וה-M-16, אך הוסב לרובה צלפים בקליבר 7.62 מ"מ נאט"ו. ה-M110 הוא בעל ביצועים דומים לאלה של ה-M24 SWS: דיוק של 1.0–0.5 דקת קשת (MOA) בטווחים של עד 800 מטר. כיום מחליף ה-M110 בהדרגה את ה-M24 כרובה הצלפים הסטנדרטי של צבא ארצות הברית. ב-2011 החל מכרז לתכנון רובה צלפים שיחליף את ה-M110.

היסטוריה תכנונית ופרטי תכנון

רובה ה-SR-25 תוכנן על ידי יוג'ין סטונר, מבוסס על המנגנון והבסיס של ה-AR-10, שמאוחר יותר הוליד גם את סדרת רובי ה-M16 וה-M4 קרבין, ששונו באופן ניכר על מנת להגביר את הדיוק והיציבות של הרובה. שינויים נוספים היו שיפור הארגונומיה של הנשק - אלמנט חשוב ברובי קלעים/צלפים. ההבדל הבולט ביותר הוא החלפת ידית הנשיאה הנפוצה במסילת "Picatinny", אשר מאפשרת הרכבת כוונות אופטיות, כוונת הברזל הרגילות או ידית נשיאה בקלות רבה. עוד מן החלקים ששונים מתצורת ה-M16 הרגילה, הם הקנה (אלמנט חשוב מאד המשפיע על ביצועי הרובה: דיוק, מהירות לוע וטווח יעיל), הידית ועוד מנגנונים פנימיים.

ה-M110 SASS הוא גרסה צבאית לייצור המוני של ה-SR-25, שנוצרה על ידי שינויים ושדרוגים ב-SR-25, כגון הוספת מתפסים בצבעי הסוואה בהירים, מסילות פיקטיני המאפשרות התקנה מהירה של כוונות טלסקופיות ועזרים טקטיים שונים וכן קנה שיכול לקבל משתיק קול.

הקליבר של ה-SR-25 הוא 7.62 מ"מ נאט"ו (308.) המשמש את רוב רובי הצלפים הסטנדרטיים בצבאות ברית נאט"ו. הוא מסוגל לירות אש חצי אוטומטית, והוא מדויק למרחקים של עד 800 מטרים, ובמשקל של כמעט 7 ק"ג (מלא), הוא רובה קלעים/צלפים קל ויעיל. אף על פי שרובים חצי-אוטומטיים נחשבים ללא מדויקים ביחס לרובים בריחיים, הדיוק של ה-M110 נע בין 1 ל-0.5 MOA (דקות קשת), כתלות באיכות התחמושת. דיוק זה נחשב לטוב ביותר גם ביחס לרובה בריחי. החיסרון העיקרי של הרובה הוא אמינותו היחסית נמוכה: הרובה דורש אחזקה, ניקוי וטיפולים תכופים ויסודיים, על מנת שימשיך לפעול כראוי וייתן ביצועים טובים.

ב-2007 הסתיים פיתוח הרובה וב-2010 נכנס לשירות בצבא ארצות הברית.

היסטוריית שירות

בעקבות מלחמת אפגניסטן (2001) ומלחמת עיראק (2003) בהן צבא ארצות הברית עבר יחסית מהר ממלחמה נגד צבא סדיר לעימות נמוך עצימות נגד מיליציות לא סדירות, ארגוני גרילה וארגוני טרור. חלק ניכר מהלחימה התרחש בשטח בנוי ומאוכלס. כתוצאה מכך נזקק הצבא לאמצעי לחימה ללוחמה בשטח בנוי. אף על פי שרובי ה-M24 SWS בריחיים היו אמינים מאד ונתנו ביצועים טובים מאד, הצבא החליט שזירת הלוחמה בשטח בנוי והטווחים הקצרים דורשת רובה צלפים חצי-אוטומטי שיאפשר ירי מהיר אך מדויק במטרות בטווחים קצרים ובינוניים. צבא ארצות הברית הכין מפרט לרובה שאמור להחליף את ה-M24 ובו דרש שיהיה רובה חצי-אוטומטי מדויק. ה-SR-25 נבחר כבסיס לרובה החדש עקב דמיונו ל-M-16, הדיוק הגבוה יחסית שלו והניסיון המוצלח איתו בקרב יחידות מיוחדות, כגון אריות הים. ב-2010 נבחר ה-M110 SASS לרובה התקני של צלפי צבא ארצות הברית ויועד להחליף את ה-M24 בתפקיד זה. כתוצאה מכך הפסיק הצבא להזמין רובי M24 וחברת נשקי רמינגטון הפסיקה לייצר את הרובה. עם זאת, הצלפים היו מרוצים מאד מרובי ה-M24 ולכן הם לא יצאו לגמרי מהשירות והוחלט לשדרגם כך שימשיכו לשרת לצד ה-M110.

הביקורות על ה-M110 היו מעורבות, בעיקר בכל הנוגע לאמינות, בעיה שהוא ירש מה-SR-25. נטען שהרובה היה צריך תחזוקה מתמדת ותדירות החלפה גדולה של חלקים בו, בייחוד בתנאי המדבר הקשים של המזרח התיכון. בתגובה לכך אמר צבא ארצות הברית שהרובה מתפקד טוב מאד, ושהמכרז הוא לא למחליף ל-M110, אלא לרובה קל יותר, שישמש את המאתר שלצד הצלף שמצויד ב-M2010 (גרסה משודרגת של הרמינגטון M24 בקליבר 0.300 וינצ'סטר מגנום).

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. דיוק (יכולת הקביצה) של רובה נמדד בדקות קשת (MOA). מספר זה מייצג את הסטייה הזוויתית המרבית מנקודת הפגיעה וככל שהוא נמוך יותר כך הרובה מדויק יותר. לדוגמה: רובה צלפים בעל דיוק של 1 MOA מקבץ (יורה מספר קליעים אל עבר אותה מטרה) בפיזור של 3 ס"מ בירי למרחק 100 מטר (1.047 אינץ' בירי למרחק 100 יארד).
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0