PGM Ultima Ratio

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
PGM Ultima Ratio
רובה PGM Ultima Ratio Commando של צבא סלובניה.
רובה PGM Ultima Ratio Commando
מידע כללי
סוג רובה צלפים
נגזרות

4 דגמים:

 • Intervention (התערבות)
 • Commando I (קומנדו I)
 • Commando II (קומנדו II)
 • Integral Silencieux (עם משתיק קול)
מדינה מייצרת צרפתצרפת צרפת
יצרן PGM Précision
מדינות המשתמשות צרפת, ישראל, בולגריה, סלובניה
מידע טכני
קליבר 7.62 מ"מ נאט"ו
פעולה בריחי
חירוק קנה 1:12 in
הזנה מחסנית חיצונית של 5 או 10 כדורים
כוונות כוונת טלסקופית עם כוונות ברזל לגיבוי
אורך כולל

התערבות:
1158 מ"מ (קת פתוחה)

873 מ"מ (קת סגורה)
אורך קנה

(תלוי בדגם)

 • התערבות: 600 מ"מ
 • קומנדו I: ‏ 550 מ"מ
 • קומנדו II: ‏ 470 מ"מ
 • משתיק קול אינטגרלי: 400 מ"מ
משקל ריק

(תלוי בדגם)

 • התערבות: 7.39 ק"ג
 • קומנדו I: ‏ 6.26 ק"ג
 • קומנדו II: ‏ 6.12 ק"ג
 • משתיק קול אינטגרלי: 7.08 ק"ג
טווח אפקטיבי 800 מטר
דיוק 0.5–0.25 דקת קשת[1]

רובה PGM Ultima Ratio הוא רובה צלפים שתוכנן ומיוצר על ידי חברת PGM Précision הצרפתית. הרובה מיוצר בעיקר בקליבר 7.62x51 mm NATO אך ניתן להזמינו גם במספר קליברים אחרים, תלוי בדגם. הרובה תוכנן כרובה צלפים נגד אנשים ונחשב למדויק ביותר, אמין ונוח ליורה. מתחריו העיקריים בנתח שוק זה של רובי הצלפים הם אקורסי אינטרנשיונל ארקטיק וורפר ורובי סאקו TRG, ורובי צלפים אמריקאים.

שם הרובה בא מלטינית ופירושו "המוצא האחרון (שהוא כוח)" ונלקח מהביטוי "ultima ratio regum" ("הטיעון הסופי של מלכים", כלומר מלחמה) שהיה חרוט על תותחיו של לואי ה-14, מלך צרפת.

הרובה נמצא בין השאר בשירות היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור של ישראל, הימ"מ, ביחד עם "אחיו הגדולים" PGM 338 ו-PGM Hecate, בזכות דיוקו הרב, הארגונומיה הנוחה שלו והאיכות הכללית שלו. צלפי הימ"מ משיגים בו באופן עקבי מקבצים של רבע דקה של מעלה, דיוק הנחשב לאחד הטובים כיום בעולם (כיום רוב רובי הצלפים משיגים דיוק של 1–0.5 דקה של מעלה).

מבנה והנדסה

מערכת ה-Ultimo Ratio (להלן UR) היא רובה שתוכנן מראש כרובה צלפים ולא גרסה משופרת או מושבחת (accurised) של רובה רגיל.

כמו "אחיו" הגדולים - PGM Hecate II בקליבר 0.5 BMG ו-PGM 338 בקליבר 0.338 לפואה - רובה ה-UR בנוי סביב שלדת מתכת קשיחה, דבר המעניק לו מראה "שלדי". תכנון זה נועד להפחית משקל ולהקל את תחזוקת הרובה.

למרות שהרובה מוצע בעיקר בקליבר 7.62 מ"מ נאט"ו ניתן להזמינו בקליברים שונים, כאשר היצע הקליברים האפשריים תלוי בדגם (התערבות, קומנדו I ו-II או הדגם המושתק).


בידיו של צלף מיומן הרובה מסוגל להשיג באופן עקבי דיוק של 0.5 דקת קשת (0.5 MOA) עם תחמושת Match Grade, אך גם מקבצים של 0.25 דקה של מעלה ומטה הם לא נדירים.

את הרובה ניתן להטעין במחסנית בת טור יחיד של 5 כדורים או מחסנית בעלת שני טורים בת 10 כדורים.

החברה מציעה את האביזרים הבאים בנוסף לרובה עצמו: משתיק קול PGM, ידית אחיזה ארגונומית מעץ, מתפסים מעץ, מסילות פיקטיני ארוכות לגג הרובה ולצדדים, מתאם לטלסקופים PGM, כווונות ברזל PGM לגיבוי, תיבת נשיאה ורצועה לנשיאת הרובה.

בשימוש ישראל

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – צליפה בישראל

רובי ה-PGM נרכשו על ידי היחידות המיוחדות של צה"ל ומשמר הגבול, בהן הימ"מ. הם נרכשו ב-3 דגמים: דגם ה-Ultima Ratio עם קנה מושתק אינטגרלית, דגם ה-PGM-338 לטווח רחוק ודגם ה-PGM Hécate II בקליבר 0.5 אינץ'.[2] רובי ה-PGM נרכשו בשל ביצועיהם המעולים, בעיקר דיוק בירי ונוחות הפעלה לצלף. הם נרכשו בכמויות קטנות יחסית בגלל מחירם הגבוה, העובדה שלא ניתן לממן את רכישתם בכספי סיוע החוץ האמריקאי ומגבלות אירופאיות על ייצוא נשק לישראל (אמברגו).[2]

הרובים נרכשו בשנות ה-90 של המאה ה-20 ומשרתים עד היום.[2] בימ"מ נעשה שימוש רב ברובים ורבים מהם נתבלו מרוב שימוש. בגלל בעיה לרכוש חלקי חילוף ותחמושת תואמת עקב אמברגו אירופאי על ייצוא נשק לישראל, ב-2013 רכש הימ"מ במקומם את רובה הצלפים המודולרי בארט MRAD (תוצרת ארצות הברית), שזכה אף הוא לחוות דעת חיוביות מאד מצלפי הימ"מ.[3]

משתמשים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ דיוק (יכולת הקביצה) של רובה נמדד בדקות קשת (MOA). מספר זה מייצג את הסטייה הזוויתית המרבית מנקודת הפגיעה וככל שהוא נמוך יותר כך הרובה מדויק יותר. לדוגמה: רובה צלפים בעל דיוק של 1 MOA מקבץ (יורה מספר קליעים אל עבר אותה מטרה) בפיזור של 3 ס"מ בירי למרחק 100 מטר (1.047 אינץ' בירי למרחק 100 יארד).
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 רובי PGM בשירות היחידות המובחרות של צה"ל באתר Isayeret.
 3. ^ איתי בלומנטל, נחשף פירוט הנשק של הימ"מ, באתר ynet, 1 במרץ 2015.
 4. ^ קטלוג רוב"צ PGM באתר צה"ל.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0