יחידות מובחרות בצה"ל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
לוחמי שייטת 13 מסתערים מן הים
סיירת יהלום
לוחמי יחידה צה"לית מובחרת חמושים במיקרו-תבורמבצע שובו אחים)
לוחם מיחידה מובחרת בצה"ל ולוחם מיחידת הסיור של חיל הנחתים האמריקני משתלשלים ממסוק CH-46E סי נייט במהלך אימון משותף

יחידות מובחרות, ובהן יחידות מיוחדות[1] ויחידות נבחרות[2], הוא כינוי לכוחות המיוחדים של צבא ההגנה לישראל. הערך מתייחס ליחידות קרביות בלבד, המאופיינות בביצוע פעולות קומנדו.

סיווג

למסלולי הגיוס, מסלולי ההכשרה ומסלולי השירות של היחידות המובחרות מספר מאפיינים, חלקם משותפים:

כללי ביטחון המידע מגבילים את החשיפה של היחידות המובחרות בכלל ושל היחידות המיוחדות בפרט לקהל הרחב. פרקים שלמים אודות הכשרתן ואודות פעילותן של היחידות המובחרות בשגרה ובחירום עשויים להיות מסווגים כסודיים.

היסטוריה

עוד בתקופה שקדמה לקום המדינה, לוחמי הפלמ"ח של ההגנה היוו את הבסיס לכוחות המיוחדים של צה"ל. הפלמ"ח הצמיח דור של מפקדים ותרם ליחידות המובחרות השפעה רבה, יחסית לגודלן, על כלל הכוחות המזוינים. פלוגת הים של הפלמ"ח (פלי"ם) שימשה בסיס להקמת שייטת 13.

הסיירות החטיבתיות הסדירות הראשונות בצה"ל (סיירת צנחנים, סיירת שריון) לא הוקמו כיחידות מובחרות, ובמשך תקופה ארוכה לא זכו ליוקרה מבצעית. לעומתן, יחידה 101, שקמה ב-1953 לצורך ביצוע פעולות תגמול במדינות ערב שכנות ובשטחי הגדה המערבית תחת הכיבוש הירדני אחרי מספר פעולות כושלות של יחידות חי"ר סדירות, זכתה להערכה רבה ואף הכתיבה את אמות המידה לצה"ל כולו. ב-1955, בעקבות המיזוג של יחידה 101 לחטיבת הצנחנים, הוקמה סיירת צנחנים.

הסיירות הפיקודיות (סיירת אגוז, סיירת שקד, סיירת חרוב) הוקמו באמצע שנות ה-50 של המאה ה-20 בעקבות הניסיון של יחידה 101 וקיבלו על עצמן משימות ביטחון שוטף ופעולות מעבר לגבול בגזרותיהן. אף הן לא נהנו תחילה מעדיפות בגיוס כוח אדם או יוקרה מבצעית. במרוצת שנות ה-60 של המאה ה-20 הסיירות הפיקודיות פעלו בגזרות השונות, אך לאחר מלחמת יום הכיפורים הן פורקו לטובת תחזוקת יחידות חי"ר רגילות. כלקח מהמלחמה הוקמו יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת עוקץ, ומאוחר יותר גם יחידת מגלן. בשנות ה-70 של המאה ה-20 פעלה גם יחידת רימון, שתפקידה היה להלחם בטרור פלסטיני בעזה.

השינוי שהפך את הסיירות ליחידות מובחרות ולתופעה ייחודית לצה"ל נוצר ממספר גורמים במקביל. ראשית, פרסום יוקרתי (לא רשמי) של סיירת מטכ"ל בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 (שאף היא הוקמה לצד הסיירות הפיקודיות) יצר הילה ויוקרה חברתית להשתייכות ליחידה מובחרת. שנית, חטיבת גולני טיפחה את סיירת גולני כיחידת עילית חטיבתית, והיוזמה המקומית הפכה למודל לחיקוי. שלישית, חקירת קרב תל-פאחר ב-1967 העלתה כי סיירת גולני תיפקדה בצורה יוצאת דופן בהשוואה לשאר הגדודים. מיוקרתן של סיירת מטכ"ל והסיירות החטיבתיות, השתרשה בקרב הציבור הרחב המילה "סיירת" כשם נרדף ליחידה מובחרת.

בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20, במהלך מלחמת לבנון, הוקמו חטיבת גבעתי וחטיבת הנח"ל, ובהן סיירת גבעתי וסיירת נח"ל. ב-1982 קצין ההנדסה הראשי, תא"ל אבישי כ"ץ הקים את סיירת יעל ככוח הנדסה קרבית מובחר לפעולות חבלה, קומנדו ומיקוש נגדי.

ובכל זאת בסוף שנות ה-80 החל צה"ל לצמצם את השימוש בכוחות המיוחדים בלבנון, אם אפשר היה לבצע את המשימה על ידי מסוקי קרב או מטוסי קרב של חיל האוויר. בשנת 1981 היחידה למשימות תת-מימיות (ילת"ם) הוכרזה כיחידה עצמאית, אחרי שקמה בשנות ה-60 של המאה ה-20 ואוחדה עם שייטת 13 בשנות ה-70 של המאה ה-20. בשנת 1987 (טרם פרוץ האינתיפאדה הראשונה) הוקמה יחידת דובדבן אשר הוטל עליה למנוע פעולות טרור, ובהמשך הפכה ליחידת מסתערבים.

בשנת 1993 הוכפפה יחידת מורן לחיל התותחנים, אחרי שהוקמה בשנת 1984 בחטיבת הצנחנים כאחד הלקחים ממלחמת יום הכיפורים. בשנת 1994 הוקמה יחידת מיתר. בשנת 1995 הוקמה יחידת אגוז כחלק מחטיבת גולני, לצורך לחימת גרילה נגד ארגון החזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. באותה שנה אוחדו סיירת יעל והיחידה לסילוק פצצות (יחס"פ) של חיל ההנדסה הקרבית ליחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם). ב-2001 אוחדו היחידות החטיבתיות (היח"טיות), ובהן הסיירות של חטיבות חי"ר לגדודי סיור (גדס"רים) חטיבתיים. הסיירות הפכו לפלוגות סיור (פלס"רים).

במאה ה-21, בעיקר עקב האינתיפאדה השנייה, יחידות מיוחדות ומובחרות רבות שמו דגש על לוחמה בטרור לצד מטרותיהן המקוריות. כך למשל, יחידת דובדבן ביצעה פעילות מסוערבת רבה כנגד המחבלים, ושייטת 13 לחמה בלב הערים הפלסטיניות לצד פשיטות ימיות על אוניות הברחת נשק ערביות ואיראניות[3]. בשל הצורך הנרחב בסיוע הנדסי כנגד מטעני חבלה ומנהרות תת-קרקעיות גדלה יחידת יהל"ם באופן ניכר ונוספו לה פלוגות נוספות המתמחות בפריצה, רובוטיקה ועוד, וכן יחידת סמו"ר שייעודה לפעול כנגד סליקים ומנהרות[4]. היחידות המובחרות של צה"ל שיתפו פעולה באופן נרחב גם עם השב"כ והיחידות המיוחדות של משמר הגבול, בהן הימ"מ (היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור) והימ"ס (יחידת מסתערבים).

פירוט היחידות

יחידות העילית
שם היחידה ייעוד ואופי פעילות
Sayeret Matkal.gif
סיירת מטכ"ל
יחידת קומנדו של חיל המודיעין, ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר וחילוץ ופעילויות צבאיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

מוגדרת גם כיחידת השתלטות ומאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים.

סיכת לוחם בשייטת 13.gif
שייטת 13
יחידת הקומנדו הימי של חיל הים, ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר, חילוץ ופעולות ימיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

מוגדרת גם כיחידת השתלטות ומלבד הלחימה הימית בה מתמחה, מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים.

Shaldag-logo.gif
שלדג
יחידת הקומנדו של חיל האוויר, כפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים, ייעודה הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר ופעולות צבאיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים, מתמחה בעיקר בלחימה אווירית.

Unit669logo.png
יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669)
יחידה מיוחדת של חיל האוויר, כפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים. ייעודה חילוץ טייסים משטח אויב, חילוץ כוחות לוחמים ופינוי פצועים משדה הקרב, חילוץ ופינוי ימי, וחילוץ במתאר רחב של זירות ובתנאי שטח מורכבים וקשים.
כוחות מיוחדים
שם היחידה ייעוד ואופי פעילות
YahalomPin01.png
יחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם)
יחידת קומנדו של חיל ההנדסה הקרבית בזרוע היבשה המתמחה בביצוע משימות הנדסיות צבאיות חשאיות ומיוחדות בשטח האויב.

מתמחה במודיעין, סיור, לחימה בטרור, חבלה, רובוטיקה, לוחמת מנהרות (לת"ק) ופעולות הנדסיות נוספות, לרוב חשאיות, וסיוע ליחידות העילית של צה"ל בתחומי החבלה והפריצה.

Oketz.png
עוקץ
יחידה מובחרת המתמחה בהפעלת כלבים מבצעיים לצורך משימות ייעודיות וחשאיות שחלקן בשטח האויב.

מתמחה בלחימה בטרור, מודיעין, חבלה ומשימות צבאיות נוספות.

יחידה 504 עוצבת המודיעין האנושי היא יחידה מובחרת באגף המודיעין של צה"ל האחראית על הפעלת סוכנים סמויים מחוץ לגבולות מדינת ישראל . אנשי היחידה פועלים בכלל הגזרות בתוך גבולות הארץ וגם בארצות זרות, ומפיקים מידע קריטי על האויב, אשר משמש פעמים רבות בסיס לתכנון מבצעים צבאיים.
Lotar.png
לוט"ר
יחידת בית הספר ללוחמה בטרור, אשר בשגרתה מכשירה את היחידות המיוחדות והמובחרות של צה"ל. כפופה למרכז הטסה והכשרות מיוחדות.
Unit badge.jpg
יחידת ההנחתה הקדמית
יחידה מיוחדת של חיל האוויר, כפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים, ייעודה הוא לבחון, לאשר ולהפעיל שדות תעופה קדמיים ומנחתי עפר לכלי טיס, בתחום המדינה ומעבר לגבול.
יחידות הקומנדו
שם היחידה ייעוד ואופי פעילות
Egoz Unit.png
אגוז
יחידה מובחרת של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור, ולחימה בשטח סבוך ובתנאי מזג אוויר ושטח מורכבים ומבצעת משימות חשאיות בשטח האויב.
Magalan Unit.png
מגלן
יחידה מובחרת של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור, והשמדת מטרות צבאיות וטרור וביצוע משימות חשאיות בשדה הקרב ובשטח האויב.
דובדבן יחידה מובחרת של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור ובעיקר בלחימה בטרור בצורה מסוערבת וביצוע משימות חשאיות בשטח האויב.
יחידות מובחרות
שם היחידה ייעוד ואופי פעילות
Gdud rohev shamaim sika.png
רוכב שמיים
יחידה מובחרת של חיל התותחנים בזרוע היבשה, המתמחה במודיעין, סיור והפעלת כלי טיס בלתי מיואשים.
Sml navy sub.gif
שייטת 7 (שייטת הצוללות)
יחידה מובחרת של חיל הים, אשר מתמחה בהתקפה של חיל הים בצורות שונות ומשימות חשאיות בעומק שטח האויב.
יחידה למשימות תת-מימיות (ילת"ם) יחידה ייעודית של חיל הים למשימות תת-מימיות.
סיכת עקרב.gif
בלנ"מ
יחידת בית הספר לניוד מבצעי, בשגרתה מכשירה את כלל הנהגים המבצעיים בצה"ל, כפועל יוצא מן היכולות המבצעיות בתחום הניוד מופעלת היחידה במצב חירום לצורכי ניוד בתנאי שטח קשים ובאזורים הדורשים יכולות נהיגה מיוחדות, כפופה למרכז הטסה והכשרות מיוחדות.
יחידה מבצעית 8200 (גדס"מ) יחידת משנה שכפופה ל יחידה 8200. היחידה המבצעית של 8200, המתמחה באיסוף מודיעין באמצעים סיגינטיים בגזרת לחימה. תפקידה לאסוף מודיעין עדכני ולהעבירו בזמן אמת לכוחות הלוחמים. הלוחמים פועלים בתנאי שטח מורכבים בפעילויות מבצעיות מיוחדות בכל הגזרות למיצוי ואיסוף מודיעין.
יחידת האלפיניסטים יחידת מילואים מובחרת של פיקוד הצפון. מתמחה בלוחמה הררית ומיועדת ללחימה בתנאי מזג אוויר קיצוניים ובתנאי שלג, בגזרת הר חרמון וגבול הצפון.
Lotar eilat.png
לוט"ר אילת
יחידת מילואים הכפופה לעוצבת אדום בפיקוד הדרום. יחידת השתלטות שתפקידה מתן מענה מהיר במצבי טרור ופיגועי מיקוח באזור העיר אילת.


יחידות חטיבתיות
שם היחידה ייעוד ואופי הפעילות
סיירת חרוב החדשה סיירת בחטיבת כפיר, המתמחה במעצרים מורכבים באזור יהודה ושומרון, לוחמה בטרור ואיסוף מודיעין, מהווה חוד החנית של חטיבת כפיר . הסיירת הוקמה בנובמבר 2016, על בסיס גדוד חרוב.
Palsaron.jpg
פלס"ר שריון
שם כולל לפלוגות הסיור של חיל השריון, פלס"ר 7 בחטיבה 7 ופלס"ר 401 בחטיבה 401. תפקידן להוביל את הלחימה של חטיבותיהן.
Saeret givaty.jpg
גדס"ר גבעתי
כל חטיבה ממיינת את לוחמיה בגיבוש ליחידות החטיבתיות- פלס"ר (סיירת), פלחה"ן (יחידת החבלה החטיבתית) ו"עורב" (יחידת הנ"ט החטיבתית).

הגדס"ר מהווה את חוד החנית של כל חטיבה ולכן נדרשים אליו הלוחמים האיכותיים והמובחרים ביותר, על כן מסלול ההכשרה ארוך כבכל סיירת בצה"ל.

תפקיד הגדס"ר-הובלת הלחימה, סיוע קרבי לשאר הגדודים, משימות מיוחדות בעומק האויב.

גדס"ר גולני
M-locem.gif
גדס"ר נח"ל
Para6-1-.png
גדס"ר צנחנים

יחידות מובחרות שפורקו

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. כוחות בעלי הכשרה קרבית מגוונת הדורשת התמחות מיוחדת, שכרגיל אינה אפשרית גם ביחידות נבחרות. כוחות אלה הם בעלי רמה גבוהה במיומנויות בסיסיות של הצבא. יעודם הוא לבצע מבצעים מיוחדים, ולכן הם מאורגנים, מצוידים ומאומנים לצורך זה ביחידות קטנות, רב תכליתיות. הם כפופים כפיפות קבועה למטכ"ל (או למפקדה הצבאית העליונה או למפקדת זירת מלחמה) או למפקדה ראשית (כגון מפקדת כוחות האוויר, או מפקדת כוחות הים). בזמנים שאינם זמן מלחמה הם מופעלים בדרך כלל ביוזמת הממשלה ושר הביטחון או באישורם. מילון מונחי צה"ל, מהדורת 1998, מתוך ברש ואמיתי, 2007
  2. כינוי ליחידות לוחמות (שאינן כוח מיוחד), הניכרות ברמתן המבצעית הגבוהה ובאיכות ביצועים הבולטת לעומת יחידות דומות רגילות, כגון סיירת בחטיבת רגלים. מילון מונחי צה"ל, מהדורת 1998, מתוך ברש ואמיתי, 2007
  3. כגון מבצע תיבת נוח ("קארין איי"), מבצע ארבעת המינים (פרנקופ), מבצע חוק ברזל (ויקטוריה) ומבצע חשיפה מלאה
  4. סרטונים אמיר בוחבוט‏, "מפלצת של יחידה": צפו בלוחמי יהל"ם באימון מסכם, באתר וואלה! NEWS‏, 4 באוגוסט 2012


זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף אסטרטגיה ומעגל שלישיאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף כוח האדםאגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף התכנון ובניין הכוח הרב-זרועיאגף התקשוב וההגנה בסב"ר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים מרחביים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים דובר צה"להמכללות הצבאיותהגיס הצפוניהגיס המטכ"ליהפרקליטות הצבאיתהרבנות הצבאיתיחידת בתי הדין הצבאייםמערך התמרוןמפקדת העומקפיקוד ההכשרות והאימונים
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל הגנת הגבולות
חילות נוספים חיל החינוך והנוערחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל הלוגיסטיקהחיל המודיעיןחיל משאבי האנושחיל המשטרה הצבאיתהחיל הכלליחיל הקשר והתקשובחיל הרפואה
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשיםחיל האיסוף הקרבי
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםנס יחידהדין משמעתי
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0