יחידות מובחרות בצה"ל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוחמי שייטת 13 מסתערים מן הים
יחידת יהל"ם
לוחמי סיירת הנח"ל חמושים במיקרו־תבור, במבצע שובו אחים
לוחם מיחידה מובחרת בצה"ל ולוחם מיחידת הסיור של חיל הנחתים האמריקני משתלשלים ממסוק בואינג ורטול CH-46 אביר הים במהלך אימון משותף

מעגל היחידות המובחרות בצה"ל כולל את יחידות העילית, חטיבת הקומנדו, סיירות החי"ר, יחידות טקטיות מיוחדות והכשרות ייעודיות.

הגדרות

כוחות מיוחדים

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – כוחות מיוחדים

מילון מונחי בצה"ל מגדיר כך את הכוחות המיוחדים:

"כוחות בעלי הכשרה קרבית מגוונת הדורשת התמחות מיוחדת, שכרגיל אינה אפשרית גם ביחידות נבחרות. כוחות אלה הם בעלי רמה גבוהה במיומנויות בסיסיות של הצבא. ייעודם הוא לבצע מבצעים מיוחדים, ולכן הם מאורגנים, מצוידים ומאומנים לצורך זה ביחידות קטנות ורב תכליתיות. הם כפופים כפיפות קבועה למטה הכללי (או למפקדה הצבאית העליונה או למפקדת זירת מלחמה) או למפקדה ראשית (כגון מפקדת כוחות האוויר או מפקדת כוחות הים). בזמנים שאינם זמן מלחמה הם מופעלים בדרך כלל ביוזמת הממשלה ושר הביטחון או באישורם". יחידות מיוחדות נבדלות מיחידות נבחרות אחרות בכוח אדם (משלב האיתור והגיוס וכלה בתהליכי הכשרה ארוכים ומורכבים), בשימוש באמצעי לחימה ומערכות המפותחים במיוחד ובמבנה ארגוני שונה מיחידות רגילות." [1]

אתר צה"ל מונה תריסר יחידות בכוחות המיוחדים שלו[2]: חטיבת עוז, סיירת מטכ"ל, שייטת 13, יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת יהל"ם, היחידה הרב ממדית[3], יחידת עוקץ, יחידת ילת"ם, יחידת מורן, יחידת רוכב שמיים ויחידת האלפיניסטים.

יחידות נבחרות

ההגדרה ליחידות הללו היא: "כינוי ליחידות לוחמות (שאינן כוח מיוחד), הניכרות ברמתן המבצעית הגבוהה ובאיכות ביצועים הבולטת לעומת יחידות דומות רגילות, כגון סיירת בחטיבת רגלים".

גיוס והכשרה

למסלול הגיוס, ההכשרה והשירות של היחידות המובחרות השונות, מספר מאפיינים אשר חלקם משותפים וחופפים, אך קיימים גם מאפיינים בלעדיים בהתאם לאופי וייעוד היחידה כמבואר במעט דלהלן:

כללי ביטחון המידע, מגבילים את החשיפה של היחידות המובחרות בכלל ושל היחידות המיוחדות בפרט לקהל הרחב. פרקים שלמים אודות הכשרתן ואודות פעילותן של היחידות המובחרות בשגרה ובחירום, עשויים להיות מסווגים כסודיים.

היסטוריה

עוד בתקופה שקדמה לקום המדינה, לוחמי הפלמ"ח של ההגנה היוו את הבסיס לכוחות המיוחדים של צה"ל. הפלמ"ח הצמיח דור של מפקדים ותרם ליחידות המובחרות השפעה רבה, יחסית לגודלן, על כלל הכוחות המזוינים. פלוגת הים של הפלמ"ח (פלי"ם) שימשה בסיס להקמת שייטת 13.

הסיירות החטיבתיות הסדירות הראשונות בצה"ל (סיירת צנחנים, סיירת שריון) לא הוקמו כיחידות מובחרות, ובמשך תקופה ארוכה לא זכו ליוקרה מבצעית. לעומתן, יחידה 101, שקמה ב־1953 לצורך ביצוע פעולות תגמול במדינות ערב שכנות ובשטחי הגדה המערבית תחת הכיבוש הירדני אחרי מספר פעולות כושלות של יחידות חי"ר סדירות, זכתה להערכה רבה ואף הכתיבה את אמות המידה לצה"ל כולו. ב־1955, בעקבות המיזוג של יחידה 101 לחטיבת הצנחנים, הוקמה סיירת צנחנים.

הסיירות הפיקודיות (סיירת אגוז, סיירת שקד, סיירת חרוב) הוקמו באמצע שנות ה־50 של המאה ה־20 בעקבות הניסיון של יחידה 101 וקיבלו על עצמן משימות ביטחון שוטף ופעולות מעבר לגבול בגזרותיהן. אף הן לא נהנו תחילה מעדיפות בגיוס כוח אדם או יוקרה מבצעית. במרוצת שנות ה־60 של המאה ה־20 הסיירות הפיקודיות פעלו בגזרות השונות, אך לאחר מלחמת יום הכיפורים הן פורקו לטובת תחזוקת יחידות חי"ר רגילות. כלקח מהמלחמה הוקמו יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת עוקץ, ומאוחר יותר גם יחידת מגלן. בשנות ה־70 של המאה ה־20 פעלה גם יחידת רימון, שתפקידה היה להילחם בטרור פלסטיני בעזה.

השינוי שהפך את הסיירות ליחידות מובחרות ולתופעה ייחודית לצה"ל נוצר ממספר גורמים במקביל. ראשית, פרסום יוקרתי (לא רשמי) של סיירת מטכ"ל בתחילת שנות ה־70 של המאה ה־20 (שאף היא הוקמה לצד הסיירות הפיקודיות) יצר הילה ויוקרה חברתית להשתייכות ליחידה מובחרת. שנית, חטיבת גולני טיפחה את סיירת גולני כיחידת עילית חטיבתית, והיוזמה המקומית הפכה למודל לחיקוי. שלישית, חקירת קרב תל פאחר ב־1967 העלתה כי סיירת גולני תיפקדה בצורה יוצאת דופן בהשוואה לשאר הגדודים. מיוקרתן של סיירת מטכ"ל והסיירות החטיבתיות, השתרשה בקרב הציבור הרחב המילה "סיירת" כשם נרדף ליחידה מובחרת.

בתחילת שנות ה־80 של המאה ה־20, במהלך מלחמת לבנון, הוקמו חטיבת גבעתי וחטיבת הנח"ל, ובהן סיירת גבעתי וסיירת נח"ל. ב־1982 קצין ההנדסה הראשי, תא"ל אבישי כ"ץ, הקים את סיירת יעל ככוח הנדסה קרבית מובחר לפעולות חבלה, קומנדו ומיקוש נגדי.

ובכל זאת בסוף שנות ה־80 החל צה"ל לצמצם את השימוש בכוחות המיוחדים בלבנון, אם אפשר היה לבצע את המשימה על ידי מסוקי קרב או מטוסי קרב של חיל האוויר. בשנת 1981 היחידה למשימות תת־מימיות (ילת"ם) הוכרזה כיחידה עצמאית, אחרי שקמה בשנות ה־60 של המאה ה־20 ואוחדה עם שייטת 13 בשנות ה־70 של המאה ה־20. בשנת 1987 (טרם פרוץ האינתיפאדה הראשונה) הוקמה יחידת דובדבן אשר הוטל עליה למנוע פעולות טרור, ובהמשך הפכה ליחידת מסתערבים.

בשנת 1993 הוכפפה יחידת מורן לחיל התותחנים, אחרי שהוקמה בשנת 1984 בחטיבת הצנחנים כאחד הלקחים ממלחמת יום הכיפורים. בשנת 1994 הוקמה יחידת מיתר. בשנת 1995 הוקמה יחידת אגוז כחלק מחטיבת גולני, לצורך לחימת גרילה נגד ארגון החזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. באותה שנה אוחדו סיירת יעל והיחידה לסילוק פצצות (יחס"פ) של חיל ההנדסה הקרבית ליחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם). ב־2001 אוחדו היחידות החטיבתיות (היח"טיות), ובהן הסיירות של חטיבות חיל הרגלים לגדודי סיור (גדס"רים) חטיבתיים. הסיירות הפכו לפלוגות סיור (פלס"רים). ב־2015 הוצאו יחידת מגלן, יחידת דובדבן, יחידת אגוז ויחידת רמון מחטיבות חיל הרגלים הסדירות והוכפפו לחטיבת עוז – חטיבת הקומנדו של זרוע היבשה.

במאה ה־21, בעיקר עקב האינתיפאדה השנייה, יחידות מיוחדות ומובחרות רבות שמו דגש על לוחמה בטרור לצד מטרותיהן המקוריות. כך למשל, יחידת דובדבן ביצעה פעילות מסוערבת רבה כנגד המחבלים, ושייטת 13 לחמה בלב הערים הפלסטיניות לצד פשיטות ימיות על אוניות הברחת נשק ערביות ואיראניות[4]. בשל הצורך הנרחב בסיוע הנדסי כנגד מטעני חבלה ומנהרות תת־קרקעיות גדלה יחידת יהל"ם באופן ניכר ונוספו לה פלגות נוספות המתמחות בפריצה, רובוטיקה ועוד, וכן פלגת סמו"ר שייעודה לפעול כנגד סליקים ומנהרות[5]. היחידות המובחרות של צה"ל משתפות פעולה באופן נרחב גם עם השב"כ והיחידות המיוחדות של משמר הגבול, בהן הימ"מ (היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור) והימ"ס (יחידות מסתערבים).

פירוט היחידות

סיווג יחידה שיוך שם היחידה ייעוד ואופי פעילות סוג יחידה

יחידות עילית

AmanLogo.svg אגף המודיעין מערך המבצעים המיוחדים
Sayeret Matkal.gif
סיירת מטכ"ל
יחידת מיוחדת של אגף המודיעין, ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר, חילוץ ופעילויות צבאיות חשאיות מעבר לקווי האויב.
היחידה מוגדרת גם כיחידת השתלטות והיא מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים.
סדירה
IsraeliNavy.png חיל הים
סיכת לוחם בשייטת 13.gif
שייטת 13
יחידת הקומנדו הימי היא יחידת מיוחדת של חיל הים, ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר, חילוץ ופעולות ימיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

היחידה מוגדרת גם כיחידת השתלטות ומלבד הלחימה הימית בה מתמחה היא מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים.

סדירה
Israeli Air Force - Coat of arms.svg חיל האוויר
Kanaf 7 Tag.svg
כנף 7
Shaldag-logo.gif
שלדג
יחידת קומנדו מיוחדת של חיל האוויר, כפופה לכנף 7, ייעודה הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר ופעולות צבאיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

היחידה מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים, ומתמחה בעיקר בלחימה אווירית.

סדירה
Unit669logo.png
יחידה 669
יחידה טקטית לחילוץ מיוחד של חיל האוויר, כפופה לכנף 7. ייעודה חילוץ טייסים משטח אויב, חילוץ כוחות לוחמים ופינוי נפגעים משדה הקרב, חילוץ ופינוי ימי, וחילוץ במתאר רחב של זירות ובתנאי שטח מורכבים וקשים. סדירה

יחידות קומנדו

IDF Infantry Corps Hat Badge.pngחיל הרגלים
Komando.png
חטיבת עוז
סיכת דובדבן.png
דובדבן
יחידת קומנדו של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור ובעיקר בלחימה בטרור בצורה מסוערבת וביצוע משימות חשאיות בשטח האויב. סדירה
Egoz Unit.png
אגוז
יחידת קומנדו של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור, לוחמת גרילה, לוחמה זעירה ולחימה בשטח סבוך ובתנאי מזג אוויר ושטח מורכבים, מבצעת משימות חשאיות בשדה הקרב ובעומק שטח האויב. סדירה
Magalan Unit.png
מגלן
יחידת קומנדו של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור, צליפה, השמדת מטרות צבאיות ומטרות טרור וביצוע משימות חשאיות בשדה הקרב ובעומק שטח האויב. סדירה

סיירות

IDF Infantry Corps Hat Badge.pngחיל הרגלים 35th Brigade IDF.svg חטיבת הצנחנים
סיכה-חדשה.png
סיירת צנחנים
כל חטיבה ממיינת את לוחמיה בגיבוש לסיירת.

הסיירת מהווה את חוד החנית של כל חטיבה ולכן נדרשים אליה הלוחמים האיכותיים והמובחרים ביותר, על כן מסלול ההכשרה ארוך כבכל סיירת בצה"ל.

תפקיד הסיירת הוא הובלת הלחימה, סיוע קרבי לשאר הגדודים ומשימות מיוחדות בעומק האויב.

סדירה
Golani tree color.svg חטיבת גולני
Sayeret-golani-TEG.jpg
סיירת גולני
סדירה
Nahal Brigade.svg חטיבת הנח"ל
M-locem.gif
סיירת נח"ל
סדירה
תג חטיבת גבעתי.svg חטיבת גבעתי
Saeret givaty.jpg
סיירת גבעתי
סדירה
Logo hativa 900.png חטיבת כפיר
סמל סיירת חרוב.jpg
סיירת חרוב
סדירה
חטיבות מילואים של חיל רגלים גדס"ר מילואים
YiftachBrigade.svgחטיבת יפתח חטיבת מילואים המשמשת כחטיבת הקומנדו במילואים, תחת עוצבת הבזק. בעבר מרבית החיילים המשרתים בחטיבה היו בוגרי יחידת אגוז וגדס"ר גולני. מילואים
Logo hativa 551.png עוצבת חצי האש 3 גדנ"טים (גדודי נ"ט)

גדוד סיור (גדס"ר) גדוד הנדסה קרבית (גדחה"ן).

חטיבת מילואים מובחרת המשמשת ככוח התקפי מיוחד בעל אמצעים מיוחדים. לוחמי החטיבה, יוצאי כל היחידות המובחרות של צה"ל, מתמחים באיגוף אנכי, השמדת מטרות איכות, איסוף מודיעין, נ"ט, סיור, לחימה רכובה, רכיבה מבצעית זעירה, צניחה וחי"ר. מילואים
Sikat heil shiryon-2.png
חיל השריון
7thArmoredBrigade.svg חטיבה 7
Palsaron.jpg
פלס"ר 7
פלוגה המתמחה בסיור, ניווט, תצפית, ניתוב והכוונה, וכן בגילוי ואיתור חומרי לחימה כימיים. מטרתה המקורית לתת שירותים בתחומים אלו ברמת החטיבה, לספק מודיעין טקטי, ולהוביל כוחות לוחמים, דרגים ולוגיסטיקה מנקודה לנקודה. מילואים
Hativa188.PNGחטיבה 188 פלס"ר 188 מילואים
תג יחידה 401.svg חטיבה 401 סיכת לוחם פלס"ר 401.jpg

פלס"ר 401

מילואים
חטיבות מילואים של חיל השריון פלס"ר מילואים
SemelHandasaKravit-transparent.png
חיל ההנדסה הקרבית
Gdud601logo.pngגדוד 601 - אסף מחס"ר מחלקה מובחרת העוסקת בסיור הנדסי ופעילות בט"ש מורכבת. סדירה
Gdud603logo.pngגדוד 603 - להב סדירה
Gdud605logo.pngגדוד 605 - המח"ץ סדירה
גדודי המילואים של חיל ההנדסה הקרבית מילואים

יחידות טקטיות מיוחדות

AmanLogo.svg אגף המודיעין Modiin.jpg חיל המודיעין 504 unit logo.svgעוצבת המודיעין האנושי (504) עוצבת המודיעין האנושי (יחידה 504) היא יחידה מיוחדת באגף המודיעין של צה"ל האחראית על הפעלת סוכנים סמויים מחוץ לגבולות מדינת ישראל. אנשי היחידה פועלים בכלל הגזרות בתוך גבולות הארץ וגם בארצות זרות, ומפיקים מידע קריטי על האויב, אשר משמש פעמים רבות בסיס לתכנון מבצעים צבאיים. סדירה
יחידת הספקטרום יחידת הספקטרום או מרכז הספקטרום היא יחידה טקטית-טכנולוגית של חיל מודיעין, שמשלבת גם תפקידי לחימה.

המטרה של היחידה היא לשבש את פעילות התקשורת של האויב, להפיל רחפנים וגם לגרום לתקלות טכניות קשות ללוחמים מהצד השני[6].

מילואים
8200 unit logo.svgיחידה 8200 גדוד סיגינטי מבצעי (גדס"מ) יחידה המבצעית של 8200, המתמחה באיסוף מודיעין באמצעים סיגינטיים בגזרת לחימה. תפקידה לאסוף מודיעין עדכני ולהעבירו בזמן אמת לכוחות הלוחמים. הלוחמים פועלים בתנאי שטח מורכבים בפעילויות מבצעיות מיוחדות בכל הגזרות למיצוי ואיסוף מודיעין.

לוחמי היחידה נקראים גם לוחמי אתגרים[7]

סדירה
SemelHandasaKravit-transparent.png
חיל ההנדסה הקרבית
YahalomPin01.png
יחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם)
היחידה המיוחדת של חיל ההנדסה הקרבית המתמחה בביצוע משימות הנדסיות מיוחדות.

מתמחה בפריצה הנדסית, חבלה התקפית, חבלה וסילוק פצצות, רובוטיקה, לוחמת מנהרות (לת"ק) פעולות הנדסיות נוספות, וסיוע ליחידות המיוחדות האחרות של צה"ל, בתחומי החבלה.

סדירה
IDF Infantry Corps Hat Badge.png חיל הרגלים MitkanAdam.png מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
Oketz.png
יחידת עוקץ
יחידה מובחרת המתמחה בכלבנות והפעלת כלבים מבצעיים לצורך משימות ייעודיות וחשאיות שחלקן בשטח האויב.

מתמחה בלחימה בטרור, מודיעין, חבלה ומשימות צבאיות נוספות.

סדירה
Lotar.png
יחידת הלוחמה בטרור (לוט"ר)
יחידת הלוט"ר, המוכרת גם כבית הספר ללוט"ר, אמונה על הכשרת כלל יחידות צה"ל בתחומי הלוחמה בטרור, הצליפה ותחומים נוספים. לצד זאת, לוחמי היחידה מבצעים פעילויות מבצעיות מיוחדות ומגוונות, פעילים בעתות חירום ונמצאים בכוננות מתמדת לתפעול אירועי פח"ע. סדירה
סיכת עקרב.gif
יחידת הבלנ"מ 444
יחידת בית הספר לניוד מבצעי, בשגרתה מכשירה את כלל הנהגים המבצעיים בצה"ל, כפועל יוצא מן היכולות המבצעיות בתחום הניוד מופעלת היחידה במצב חירום לצורכי ניוד בתנאי שטח קשים ובאזורים הדורשים יכולות נהיגה מיוחדות, כפופה למרכז הטסה והכשרות מיוחדות. סדירה
Logo hativa 551.png עוצבת חצי האש 5515unit.pngיחידת הניוד יחידה שייעודה הוא ביצוע משימות ניוד מבצעי בשגרה ובחירום, באמצעות כלי רכב גלגליים שונים בשדה הקרב ובעומק שטח האויב. זאת תוך כדי שיתוף פעולה עם יחידות העילית, יחידות הקומנדו ויחידות מיוחדות אחרות בצה"ל ובמערכת הביטחון של מדינת ישראל. סדירה
99th Ha'Bazak Division Tag (cropped).pngעוצבת הבזק
IDF Multi-Dimensional Unit.svg
יחידת רפאים
יחידה מובחרת (ניסיונית) המתמחה בלחימה רב-ממדית כולל חי"ר, הנדסה נ"ט אוויר ומודיעין. יעוד היחידה להילחם בכל זירות הלחימה ובכל תוואי שטח, תוך שהיא משמשת ככוח מתמרן רב־זרועי, בעל כושר לחימה גבוה לאיתור, לחשיפה ולהשמדת אויב. סדירה
Israeli Air Force - Coat of arms.svg חיל האוויר Kanaf 7 Tag.svg כנף 7
Unit badge.jpg
יחידת ההנחתה הקדמית
יחידה טקטית מיוחדת של חיל האוויר, כפופה לכנף 7. ייעודה לאתר ולהפעיל מנחתי עפר ושדות תעופה קדמיים בשטחנו ובשטח אויב. סדירה
יחידה 901- היחידה לאבטחה בחו"ל יחידה 901-היחידה לאבטחה בחו"ל נפתחה בשנות ה-70 בשם "היחידה לאבטחת מטוסים" ותפקידה היה כשמה – לאבטח את מטוסי חיל-האוויר בזמן נסיעותיהם לאדמה זרה. בשנת 2014 חלה תפנית בייעוד היחידה, כאשר נפלה ההבנה בחיל כי בנסיעות לחו"ל לא רק המטוסים עצמם חשופים לסכנות, אלא גם האנשים שבתוכם. מכאן, שונה שם היחידה ל"יחידה לאבטחה בחו"ל" ומשימותיה התרחבו באופן משמעותי[8]. מילואים
יחידת קורל יחידה לוחמת מיוחדת בעלת אופי מסווג, השלובה עמוק במערך המשמעותי המשפיעה רבות על ביטחון המדינה. לוחמי היחידה נדרשים לבצע משימתם המורכבת בכל תנאי, ובכל מצב.

לוחמי היחידה נקראים גם "לוחמי קודקוד"

סדירה
סיכת חיל התותחנים.pngחיל התותחנים Utzbat Amud Haesh Eged 215 Tag.svgעוצבת עמוד האש
Gdud rohev shamaim sika.png
יחידת רוכב שמיים
יחידה מובחרת שכפופה למפקדת חיל התותחנים בזרוע היבשה. היחידה מפעילה כלי טיס בלתי מאוישים מסוג סקיילרק 1 בעיקר על מנת לספק סיוע קרוב ברמה הטקטית. היחידה היא יחידה חבירה אשר צוותיה חוברים ליחידות מובחרות וגדודים, בדומה ליחידת עוקץ וליהל"ם. צוותי היחידה פעילים בכלל הגבולות ובאיסוף מודיעין חזותי על האויב. סדירה
Kela david.pngעוצבת קלע דוד יחידת מורן יחידה מובחרת של חיל התותחנים בזרוע היבשה המתמחה בהפעלת אמצעי נ"ט מיוחדים. סדירה
יחידת מיתר תחילה יחידה להשמדת טנקים (נ"ט) ובהמשך יחידה לסיכול ממוקד אשר שויכה לחיל התותחנים. התמחתה בהפעלת טילים מדויקים לטווחים בינוניים וארוכים. הוקמה מחדש עם ייעוד חדש ומסווג ב-2020. סדירה
Sikat heil shiryon-2.png
חיל השריון
יחידתמלארסיכה.jpgיחידת מלך האריות (מלא"ר) יחידה מובחרת מסווגת בחיל השריון.

היחידה משתמשת באמל״ח מסווג וניתן להגיע אליה דרך גיבוש ליחידות המיוחדות של חיל השריון או דרך שבוע ראיונות, שאותו מקבלים לאחר סיום גיבוש בתוצאת ”סיים ולא עבר”.

סדירה
PazanLogo.svgפיקוד הצפון
HermonBrigade.png
חטיבת החרמון
יחידת האלפיניסטים יחידת מילואים מובחרת של פיקוד הצפון. מתמחה בלוחמה הררית ומיועדת ללחימה בתנאי מזג אוויר קיצוניים ובתנאי שלג, בגזרת הר חרמון וגבול הצפון. מילואים
Logo-ugda-91.pngעוצבת הגליל סיירת דבורה יחידת דבורה היא יחידת התערבות במילואים של צה"ל, שמטרתה לתת מענה לאירועי טרור בגבול הצפון. היחידה מחולקת למספר פלגות כאשר כל פלגה כפופה לחטמ"ר אחר בפיקוד הצפון.

לוחמי היחידה הם יוצאי יחידות מובחרות בצה"ל תושבי הגליל והסביבה, שמשרתים ביחידה במילואים.

מילואים
PakmazLogo.svgפיקוד המרכז Logo ugdat eyosh.png אוגדת איו"ש יחידת מרעול יחידת מילואים מיוחדת לאיתור בני אדם על בסיס ניתוח שטח. מילואים
Logo-hativat-417.png
חטיבת הבקעה
ית"ם (יחידת תגובה מהירה) העמקים ית"ם העמקים הוא כוח מובחר של אנשי מילואים תושבי אזור בית שאן והעמקים. הכוח הוקם כדי לתת מענה מבצעי ומהיר בזמן אמת, במקרה של אירוע טרור שעשוי להתפתח בגזרה - בדומה ליחידת לוט"ר (לוחמה בטרור) אילת הפועלת בדרום הארץ. מילואים
PadamLogoFrom2019.svgפיקוד הדרום Edom 80th Division.svg עוצבת אדום
Lotar eilat.png
לוט"ר אילת
יחידת מילואים הכפופה לעוצבת אדום בפיקוד הדרום. יחידת השתלטות שתפקידה מתן מענה מהיר במצבי טרור ופיגועי מיקוח באזור העיר אילת.
מילואים
IsraeliNavy.png חיל הים
Sml navy sub.gif
שייטת 7 (שייטת הצוללות)
יחידה מובחרת של חיל הים, אשר מפעילה צוללות. מתמחה באיסוף מודיעין צבאי, בהשמדת כלי שיט עוינים, בהתקפה בצורות שונות ומשימות חשאיות בעומק שטח האויב. סדירה
TamnunSign.jpg
יחידה למשימות תת־מימיות (ילת"ם)
יחידה ייעודית של חיל הים למשימות תת־מימיות הדורשות צלילה. סדירה
סיכה-סנפיר.pngיחידת סנפיר יחידת סנפיר היא יחידה ייעודית של חיל הים שתפקידה האופרטיבי הוא הגנה על הנמלים הצבאיים האזרחיים של מדינת ישראל. לוחמי סנפיר אמונים על בידוק ביטחוני באוניות סחר זרות כדי לשלול אפשרות של כניסת גורמים עוינים אל שטח המדינה, וכן על אבטחת הגבולות הימיים והנמלים בשגרה ובחירום. הלוחמים מבצעים סיורים בגבול הימי של מדינת ישראל ופעילויות הרתעה ומניעה הדורשות הפעלת כלי שיט קטנים. סדירה

הכשרות ייעודיות

Israeli Air Force - Coat of arms.svgחיל האוויר IAF Pilot Wings (CGI version).pngקורס טיס קורס הטיס של חיל האוויר הישראלי מכשיר אנשי צוות אוויר, לתפקידי הטיסה השונים - טייסי קרב, טייסי תובלה וטייסי מסוקים, נווטי קרב, נווטי תובלה ומכונני אוויר.

הקורס נחשב לאחד הקורסים היוקרתיים והמאתגרים ביותר בצה"ל לצדו של קורס חובלים של חיל הים. משכו כשלוש שנים, ונערך ברובו בבית הספר לטיסה בבסיס חצרים (ליד באר שבע). בוגרי הקורס מקבלים דרגת סגן ותואר ראשון מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. החל משנת 2015 מתחייבים הבוגרים לשירות קבע בן שבע שנים. בממוצע, רק אחד מכל 14 מועמדים - או רק אחד מבין שישה חניכים - זוכה לסיים את הקורס בהצלחה. חניכי הקורס מכונים "פרחי טיס". בהמשך הקורס, החל משלב ה"ראשוני" הם מכונים "צוערי טיס".

סדיר
IsraeliNavy.pngחיל הים Sikt-hvblim-c5d.jpgקורס חובלים קורס חובלים של חיל הים הישראלי הוא קורס קצינים התנדבותי, ייעודי לקציני ים, המתקיים בבית הספר לקצינים, בבה"ד חיל הים. כל קצין ספינה מכל סוג שהוא, חייב להיות בוגר הקורס.

הקורס מכשיר את בוגריו לתפקיד קציני נשק, גנ"ק (גילוי, ניווט וקשר), מכונה ואלקטרוניקה בספינות הטילים ובצוללות של חיל הים הישראלי ולפיקוד על כלי הבט"ש של החיל.

אורכו של הקורס שנתיים וארבעה חודשים, ובסיומו מקבל הבוגר דרגות קצונה (סגן) ותואר אקדמי במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה. בוגרי הקורס מתחייבים לחתום על חמש שנות שירות קבע.

הקורס נחשב לאחד הקורסים היוקרתיים ביותר בצה"ל, לצד קורס הטיס של חיל האוויר הישראלי.

סדיר

יחידות מובחרות שפורקו

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0