אוניברסיטת אל-קודס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

جامعة القدس
סמליל המכון
מבט על הקמפוס הנוכחי באבו דיס
מוטו Building a Better Palestinian Future
תאריך ייסוד 1984
בעלי תפקידים
סגן נשיא איבראהים סוס
סגל 1,000
סטודנטים
סטודנטים לתואר ראשון 13,000
סטודנטים לתואר שני 2,000
מיקום
מיקום ירושלים
אתר האוניברסיטה

אוניברסיטת אל-קודסערבית: جامعة القدس, תעתיק מדויק: ג'אמעת אלקדס) היא אוניברסיטה פלסטינית שבסיסה במזרח ירושלים, עם 12 קמפוסים בירושלים, אבו דיס ואל-בירה, שאוחדו תחת קורת גג אחת בין השנים 1995-1984. האוניברסיטה מספקת השכלה גבוהה לכ-8,000 סטודנטים תושבי מזרח ירושלים והרשות הפלסטינית, בכ-100 מסלולי לימוד.

מעמד האוניברסיטה

האוניברסיטה מפוקחת על ידי המשרד להשכלה גבוהה של הרשות הפלסטינית, ולא על ידי המועצה להשכלה גבוהה הישראלית (או המועצה להשכלה גבוהה (יהודה ושומרון)), אולם תאריה מוכרים בישראל ובוגריה יכולים להשתלב בלימודים באוניברסיטאות הישראליות. תקופה ארוכה לא הכירה מדינת ישראל בתוארי הרפואה שהמוסד העניק ועקב כך נמנע מבוגרי האוניברסיטה במקצועות הרפואה לגשת לבחינות ההסמכה של משרד הבריאות, ולהשתלב בעבודה בישראל. השיקולים בסירוב להכיר בתואר היו שחלק מהאוניברסיטה נמצא במזרח ירושלים, כלומר בשטח ירושלים המאוחדת, (אך לא בית הספר לרפואה) ותהיה בכך הכרה באוניברסיטה זרה הפועלת בתחומי ישראל. בעקבות עתירה מנהלית שהוגשה פסק בית המשפט המחוזי בירושלים כי על המדינה לאפשר לבוגרים לגשת לבחינות ההסמכה.[1][2] בניגוד להתחייבויות זו, משרד החינוך מסרב להכיר בתארים של אוניברסיטת אל קודס.[3]

האוניברסיטה סובלת מקשיים כלכליים כיוון שאינה מקבלת מענקים קבועים מהרשות הפלסטינית או מישראל, אך זוכה לתרומות ממדינות ערב, וכך היא מצליחה לשלם משכורות לכ-1,000 עובדיה.

מוסדות האוניברסיטה

בניין האוניברסיטה בעיר העתיקה
הכניסה למרכז ללימודי ירושלים, בעיר העתיקה

במזרח ירושלים

 • המכון לארכאולוגיה אסלאמית, הפועל לחשיפת ממצאים ארכאולוגיים הקושרים את ההיסטוריה הפלסטינית לירושלים
 • הפקולטה לקוראן וללימודי האסלאם
 • פקולטה לאמנות ולמדעי הרוח
 • בית ספר ללימודי שפות, הכולל תוכנית שנקראת "ללמוד ערבית בירושלים", המיועדת לזרים
 • בניין מנהלה ושירותי סטודנטים, מרכז למרשם ומעונות
 • פקולטה למשפטים ולפילוסופיה של המשפט.
 • פקולטה לכלכלה ולמנהל עסקים

בבית חנינא

 • מרכז לזכויות אדם ואסירים
 • הספרייה המרכזית
 • מרכז לשיתוף פעולה בינלאומי, הפועל עם אוניברסיטת ברנדייס. (בנובמבר 2013 הודיעה ברנדייס על הפסקת שיתוף הפעולה, בעקבות מה שכינתה "היעדר יכולתה של ההנהלה לגנות הפגנה בקמפוס, שבמהלכה המשתתפים הצביעו במועל יד"[4])

באבו דיס

 • פקולטה להנדסה
 • פקולטה למדע וטכנולוגיה, הכוללת מעבדת ננו-טכנולוגיה
 • פקולטה לרפואה, הפועלת בשיתוף בית החולים אל מקאסד
 • הפקולטה למקצועות הבריאות הכוללת בית ספר לאחיות ולימודי רוקחות ורפואת שיניים
 • המכון לתקשורת מודרנית, המפעיל את תחנת הטלוויזיה החינוכית אל-קודס (AQTV)

האוניברסיטה בסכסוך הישראלי-פלסטיני

האוניברסיטה פועלת ללא רישיון ישראלי ונחשבת להתארגנות מטעם הרשות הפלסטינית. המשטרה והשב"כ אספו חומר מודיעיני רב על קשרי האוניברסיטה עם הרשות וב-2002 הורה השר לבטחון פנים דאז, עוזי לנדאו, על סגירת האוניברסיטה. היא נפתחה מחדש כעבור שבועיים, לאחר שסרי נוסייבה, נשיא האוניברסיטה, התחייב בפני השב"כ לא להשתמש במשרדי האוניברסיטה כנציגות של הרשות הפלסטינית, או לקבל כספים מהרשות.[5] אך בעקבות האינתיפאדה השנייה וקשיי המעבר בין הגדה המערבית לירושלים, הועברו הפקולטה למדע וטכנולוגיה והפקולטה לרפואה מירושלים (המושבה האמריקאית ובית חנינא) לדרום אבו דיס (שממזרח לגדר ההפרדה), לאל-בירה (מצפון לרמאללה) ולטובאס (צפונית מזרחית לשכם).

במהלך מבצע חומת מגן נפגעו מבני האוניברסיטה ברמאללה, והאוניברסיטה הגישה תביעה נגד שר הבטחון ומדינת ישראל בבית משפט השלום בירושלים לקבלת פיצויים בסך 1,403,877 שקלים.

באוקטובר 2003 יצאה האוניברסיטה במחאה נגד גדר ההפרדה, שהייתה אמורה להפריד בין מוסדות האוניברסיטה השונים ואף לעבור דרך אדמות האוניברסיטה. מוסדות האוניברסיטה שימשו מקום מפגש לסטודנטים לארגון מחאות, וסגל ההוראה ערך הרצאות בנושא. בעקבות פנייתו של סרי נוסייבה לממשל האמריקאי, נפגשו נציגים של ישראל עם עורכי דין מטעם האוניברסיטה, ותוואי הגדר שונה.

באוקטובר 2008 הודיע נוסייבה כי יפתח את שערי המוסד גם בפני סטודנטים ערבים ישראלים.[6] בשנת 2009 הוקם באבו דיס המכון הפלסטיני למדעי המוח, המסונף לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת אל-קודס.[7]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0