הרב אורי כהן

מתוך המכלול
(הופנה מהדף אורי כהן (רב))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב יצחק אורי כהן הוא מרבני הציונות הדתית, המייסד והעומד משנת תשל"ד בראש בית מדרש מר"ץ להכשרת מורים תלמידי חכמים, שיצאו בסיום הכשרתם ליישובי ספר ועיירות פיתוח. לשעבר מרבני ישיבת כרם ביבנה.

ביוגרפיה

נולד לאלכסנדר, ששימש מהנדס העיר בני ברק במשך 33 שנה[1], ולקלרה-ברוריה כהן, השני מתוך שלושה בנים, ובנישואים השניים של אביו עם שלי נורדהיים - מתוך עשרת הילדים בסך הכל עם ילדיה והילדים המשותפים[2][3]. אביו היה אחיהם של השופט חיים הרמן כהן, של סגן ראש המוסד שלמה כהן-אברבנאל ושל ליאו כהן, מראשי תנועת הצופים היהודים וממקימי המחתרת היהודית בצרפת, שנרצח בשואה. סבו וילהלם-זאב (וילי) נישא למרים קרליבך (1886–1962), בתו של רבה של ליבק, הרב שלמה קרליבך. אמו נפטרה כשהיה צעיר, ואביו נשא את שלי לבית נורדהיים, ניצולת השואה מהולנד, אלמנה[3]. למד במסגרת החינוך "המזרחי" עד כתה ח'. לאחר מכן למד במשך כשנתיים בישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה. שנה אחת למד בתיכון הדתי בבני ברק, ולאחר מכן בישיבת כרם ביבנה, שבמסגרתה התגייס לצה"ל באמצעות תוכנית "הסדר מרכז". לאחר שחרורו מהצבא, נשא לאשה בשנת תשכ"א את ליביה קהתי, בתו של הרב פנחס קהתי[4], והחל ללמוד בירושלים בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק ובמכון הרי פישל. לאחר שהוקם הכולל בישיבת כרם ביבנה נתבקש לשוב ליבנה ושם קיבל בשנת תשכ"ט סמיכת חכמים מהרב הראשי לישראל, הרב איסר יהודה אונטרמן ומרבנים נוספים[5].

בשנת תשכ"ט נתבקש על ידי ראש הישיבה, הרב חיים יעקב גולדוויכט, לשמש כר"מ בישיבה, ואחרי שנה להצטרף לצוות החינוכי של הכולל.

בראש חודש אלול תשל"ד הקים יחד עם הרב שבתי זליקוביץ' במבשרת ציון את בית מדרש מר"ץ, ומאז ועד היום עומד בראשותו. במהלך השנים הראשונות של בית המדרש היה לוקח את תלמידיו לשיעור קבוע אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק[6]. בסוף שנות ה-80 הופיע תקופה קצרה בתוכנית הטלוויזיה "70 פנים", לצידו של אבשלום אליצור[7].

במשך השנים הכשיר למעלה מ-500 רבנים ומחנכים. כמו כן משמש כפוסק הלכות לכל הפונים אליו מהעיר מבשרת ציון. מעבר לשיעוריו בבית המדרש ובעיר, מעביר שיעורים במקומות רבים ברחבי ישראל[8].

לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות הביע תמיכה בדעתו של הרב אברהם שפירא שיש לסרב פקודה לבצע פינוי יישובים[9].

משפחתו

מתגורר במבשרת ציון. היה נשוי לליביה, בתו של הרב פנחס קהתי (נפטרה בכ"א בטבת ה'תשע"ח). בתו ברוריה נשואה לשר החינוך לשעבר שי פירון. בנו, הרב אלישמע, הוא ראש ישיבת חומש[10]. אחיו, ידידיה כהן, היה מזכ"ל בני עקיבא, ואחיו החורג הוא הרב נחמיה נורדהיים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אורי דן, מהנדס העיר הלך למעצר, מעריב, 16 ביוני 1959; מהנדס עיריית בני-ברק זוכה מכל אשמות השוחד שיוחסו לו, למרחב, 25 בינואר 1962
  2. מיכל אבנור, יום הולדת לסבא של חמישים נכדים, מעריב, 15 באוקטובר 1982
  3. 3.0 3.1 אבנר אברהמישלי כהן, באתר הארץ, 6 בפברואר 2007
  4. פרסום נשואין, שערים, 14 באוקטובר 1960; אישים ומוסדות, הצופה, 23 באוקטובר 1960
  5. חיים פיקרש, דור חדש של רבנים, הצופה, 7 בפברואר 1969
  6. מתוך הספר 'משמיע ישועה', תולדות חייו של הרצי"ה קוק
  7. ירון לונדון יגיש "טוק שאו" על פרשת השבוע, מעריב, 7 בדצמבר 1989
  8. זמן מבשרת
  9. רבנים נוספים הצטרפו לקריאת הרב שפירא, באתר ערוץ 7, 24 באוקטובר 2004
  10. ישיבת חומש - ישיבת קבע, באתר ערוץ 7
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0