אות הנשיא למתנדב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל האות
אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ו מוענק ליואל מרשק

אות הנשיא למתנדב הוא אות המוענק מדי שנה על ידי נשיא המדינה לגופים, מוסדות וארגונים, ליחידים או קבוצות מתנדבים הפועלים במצוינות יוצאת דופן בתרומתה לחברה.

מטרת האות לעודד את הפעילות ההתנדבותית, תוך שאיפה לטיפוח ערכים של נתינה לזולת, מעורבות חברתית, אחריות הדדית וגיבוש לאומי המבוסס על ערכי ההומניזם ואהבת האדם.

האות ניתן לראשונה בשנת ה'תשל"ה, ומאז אחת לשנה לכ-12 זוכים בטקס רשמי המתקיים בגינת משכן הנשיא. בנוסף, לבקשת נשיא המדינה יוענק בנפרד אות מופת על מעשה יוצא דופן למען החברה.

תהליך הבחירה מתחיל במינוי של הנשיא לחברי ועדה מייעצת בת 13 משתתפים, המשתנה מדי שנה ובין חבריה נציגים מן התקשורת, האקדמיה, אנשי ציבור וחברי ארגונים התנדבותיים. הוועדה בוחרת את מקבלי הפרס מתוך כשלושים מועמדים שמוגשים לה על ידי ועדות המשנה. לאחר שהנשיא מאשר את המומלצים מתקיים טקס במעמד של כ-1000 מוזמנים בהשתתפות הנשיא ויושב ראש הוועדה.

אות הנשיא למתנדב מתבצע בשיתוף המועצה הלאומית להתנדבות בישראל ונבחרים בו מתנדבים בתחומי הביטחון, הבריאות, הקהילה, איכות החיים ואיכות הסביבה, קליטת עליה, חינוך לתרבות ולספורט או על אורח חיים של התנדבות ועשייה.

האות מוענק רק למתנדבים שעסקו בהתנדבות בשנת הענקתו בשלוש קטגוריות: נוער שפעל לפחות 18 חודשים, בוגרים שפעלו לפחות שלוש שנים, וקבוצות שפעלו לפחות שנתיים. האות מוענק רק פעם אחת לאדם או ארגון, גם אם התבצעו שינויים ונוספה עשייה.

עם זוכי האות נמנים: ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, עמותת אתגרים, גילה אלמגור, קולך, ידידיה ורדי על פעילותו במרכז רון ורדי לטיפוח ילדים מחוננים, מגמה ירוקה, נדב בן יהודה, ברוך פדה, נט"ל, בטרם - המרכז הלאומי לבטיחות ולבריאות ילדים, חולדה גורביץ, מגן דוד אדום, ארגון לתת - סיוע הומניטרי ישראלי, האגודה למען החייל, ער"ן, יד שרה, כנפיים של קרמבו, אייבי נתן, האגודה למלחמה בסרטן, חסדי נעמי, הוועד למלחמה באיידס, איל"ן, מכון פוע"ה, פעמונים, עמותת ידיד לחינוך, אחריי!, לקט ישראל, ארגון תורמי דם מתנדבים בישראל, בטי דובינר, עמותת ידידים, ורדה זקהיים, דודי זילברשלג, זיכרון מנחם, לשובע, חנה קהת, אורי לופוליאנסקי, חיה בם, חיים קונביץ, אלעד סקר, נח וולפובסקי, שמעון ענתבי, רחל נריה, יובל וגנר -יו"ר נגישות ישראל ותנועת אור, אברהם ישעיהו הבר - יו"ר מתנת חיים, מייסדי 'ניידת תיקונים' - דב גלסנר, דוד גרוס, דב שטרנגלז, נתיי טולוצ'ינסקי, שרון מאירי, שי ראשוני, גדעון לנגמן, יוסי ערבליך יו"ר עמותת "למענכם".

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אות הנשיא למתנדב בוויקישיתוףLogo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0