פרס בראשית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרס בראשית
תיאור לדמות מופת עבור העם היהודי

פרס בראשיתאנגלית: Genesis Prize), הוא פרס בסך מיליון דולר, עליו הכריזו ביוני 2012, במשותף, ממשלת ישראל, הסוכנות היהודית וקרן ג'נסיס[1][2]. הפרס ניתן על ידי ראש ממשלת ישראל, מדי שנה החל ממאי 2014, "לאיש מקצוע רב הישגים ובעל מוניטין בינלאומי מכל העולם, המהווה דמות מופת בקהילתו ויוכל להעניק השראה לדור הצעיר של העם היהודי ברחבי העולם"[3][4].

"טיים מגזין" העניק לפרס את הכינוי "פרס נובל היהודי"[5], כינוי שעם הזמן שימש כלי תקשורת נוספים.

מוסדות הפרס

ועדת הבחירה

יו"ר ועדת הבחירה הוא יושב ראש הסוכנות היהודית, וחבריה הם: מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אלי גרונר, חברת הפרלמנט האיטלקי (20082013) וסגנית יו"ר הוועדה ליחסי חוץ שלו לשעבר פיאמה נירנשטיין, היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה שלומית ברנע פרגו, נציג קרן ג'נסיס פיוטר אבן (אנ'), נשיא הקונגרס היהודי האמריקאי ג'ק רוזן (אנ'), נשיא "Jewish Funders Network" אנדרס ספוקויני (אנ') ודייוויד האצ'וול אלטראס, מנהיג יהודי מספרד ודירקטור בקבוצת EXCEM.

ועדת הפרס

יו"ר ועדת הפרס הוא יושב ראש הכנסת וחבריה הם שופטת בית המשפט העליון לשעבר (19942003) טובה שטרסברג-כהן, מזכיר מחלקת האוצר האמריקאית ונשיא אוניברסיטת הרווארד לשעבר לארי סאמרס, ונשיאת הקרן היהודית למען השכלת נשים ג'יל סמית'[6]. נשיא בית המשפט העליון לשעבר (19831995) מאיר שמגר היה חבר בוועדה עד מותו בשנת 2019. חתן פרס נובל לשלום לשנת 1986 אלי ויזל היה חבר בוועדה עד מותו בשנת 2016. חברי ועדת הפרס נבחרו בזכות "מנהיגותם היוצאת מהכלל בתחומים כגון יחסים בינלאומיים ותקשורת, זכויות האדם וצדק, עסקים ופילנתרופיה וכן בזכות תמיכתם האיתנה במטרות העם היהודי"[7].

דירקטוריון

יו"ר הדירקטוריון הוא נציג קרן ג'נסיס, סטניסלב פולובץ, סגנו הוא עורך דין אהרן אברמוביץ ממשרד עו"ד ליפא מאיר ושות'[6], ונשיא הקרן הוא סטיבן רקיט[8].

מועצה מייעצת

יו"ר המועצה המייעצת הוא סטן פולוביץ, מייסד משותף בקבוצת הפילנתרופיה ג'נסיס וחבר במועצת המנהלים של לשכת המסחר רוסיה-ארצות הברית. חבריה הם חבר הפרלמנט, שר המשפטים והתובע הכללי לשעבר של קנדה ארוין קוטלר, נשיא האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים ג'ונתן פנטון (אנ'), נשיא תאגיד קרנגי בניו יורק ורטאן גרגוריאן, הרבה הראשית של התנועה ליהדות רפורמית לורה ג'אנר-קלוזנר (אנ') וחמישה אישים יהודים בולטים נוספים[6].

מטרת הפרס

פרס בראשית הוא יוזמה כלל עולמית שמטרתה לחזק את הקשר בין העם היהודי ברחבי העולם, לבין ערכיו התרבותיים והרוחניים המשותפים. יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, שכיהן עד שנת 2018 כיו"ר ועדת הבחירה, אמר בהקשר למטרת הפרס כי: "ברוח היהודית יש שילוב מיוחד של ערכים וחוזק. ערכים שלא מיטשטשים עם השנים, אלא שומרים על גוניהם הייחודים, גם כשמסביב סערות מאיימות. ממשה דרך הרמב"ם, מאיינשטיין ועד בן-גוריון - יהודים ידעו לתרום לעולם בדרכם הבלתי מתפשרת, לדחוף קדימה ולעורר השראה להמצאות, לפיתוחים, לחשיבה וליצירה. כעת אנו רוצים להודות על כך ולמצוא את ממשיכי דרכם של הגדולים ביותר".

בשנת 2019 הודיעה קרן בראשית על תחרות מענקים שנועדה להיאבק בעליית האנטישמיות ובניסיונות הדה־לגיטימציה לישראל בעולם[9].

מימון

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מיכאיל פרידמן

קרן ג'נסיס (Genesis Philanthropy Group)[10], אחת משלוש מייסדות הפרס, היא המממנת שלו. היא השקיעה בקרן הפרס סכום של 100 מיליון דולר, אשר מפירותיו אמור להינתן מדי שנה סכום הפרס לזוכה. את קרן ג'נסיס הקימו ב-2007 חמישה אנשי עסקים ממוצא יהודי-רוסי, שבראשם עמד מיכאיל פרידמן, שתרם את עיקר הכסף[11]. ארבעת התורמים האחרים, חוץ מפרידמן, הם: פיוטר אוון (Pyotr Aven), שהוא כיום אחד משמונת חברי וועדת הבחירה של הפרס, ג'רמן חאן (German Khan), אלכסנדר קנסטר (Alexander Knaster) וסטן פולובץ (Stan Polovets), שהוא כיום יו"ר דירקטוריון הפרס. כל החמישה נחשבו, לפחות בזמן הכרזת הקמת הפרס, לידידים של ולדימיר פוטין, שהחל כחודש בלבד לפני כן את הקדנציה השלישית שלו כנשיא רוסיה. ממשלת ישראל הודיעה על כינון הפרס ביוני 2012, עת ביקורו של פוטין בישראל[12].

תהליך בחירת הזוכה

המועמדים ייבחרו על ידי המנהיגים של מוסדות וארגונים מובילים בכל קהילה יהודית חשובה בעולם וכן על ידי האוניברסיטאות המובילות. ועדת הבחירה תסנן את הרשימה ותבחר חמישה מועמדים, ואלה ייבחנו על ידי ועדת הפרס, שתבחר מביניהם את הזוכה.

בשנת ה'תש"פ הכריזה הנהלת הקרן כי הזוכה בשנה זו יבחר בהצבעה פתוחה לכלל הציבור[13]

הזוכים

מייקל בלומברג - 2014

ב-21 באוקטובר 2013 הוכרז שמו של הזוכה הראשון בפרס, מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק. על פי יו"ר וועדת הפרס, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, "הבחירה בבלומברג מעידה על הישגיו יוצאי הדופן בשרות הציבור ועל פועלו כאחד הפילנתרופים הגדולים ביותר בעולם". "סיבה נוספת לבחירה בבלומברג, היא תמיכתו הגלויה בישראל והעובדה כי הפגין גאווה רבה בזהותו היהודית".

טקס מתן הפרס התקיים ב-22 במאי 2014, בתיאטרון ירושלים, בהנחייתם של ג'יי לנו ואיילת זורר. בלומברג הפנה את הכסף שקיבל בפרס, ל"אתגר דור בראשית" - תחרות גלובלית ייחודית במסגרתה יוענק ל-10 קבוצות יזמים צעירים תקציב סיוע התחלתי לפרויקטים השואפים לאתר פתרונות חדשניים לבעיות עולמיות ומקומיות חשובות[14].

מייקל דאגלס - 2015

ב-14 בינואר 2015 הכריזה קרן בראשית כי הזוכה השני בפרס, לשנת 2015 הוא שחקן הקולנוע ממוצא יהודי מייקל דאגלס, "בזכות הישגיו המקצועיים ובזכות תשוקתו למורשתו היהודית ולמדינת ישראל".

דאגלס הגיב על קבלת הפרס באומרו: "אני חולק כבוד זה עם משפחתי, שעודדה אותי לחקור את מעמקי האמונה היהודית. אני מקווה כי הלקחים והערכים האלה יהיו חלק מהמורשת בעולם אותו אני משאיר לילדיי". הוא גם הודיע כי הוא מתכנן להשתמש בכספי הפרס כדי לקדם פעילות להגברת המודעות לחשיבות הפתיחות והגיוון בעולם היהודי[15].

טקס הענקת הפרס לזוכה השני התקיים ב-18 ביוני 2015, בהנחייתו של ג'יי לנו ובר רפאלי, ובנוכחות ראש הממשלה לשעבר מר בנימין נתניהו ורעייתו.

אורי דרומי (שמאל) מראיין את יצחק פרלמן, לקראת הענקת פרס בראשית לשנת 2016

יצחק פרלמן - 2016

ב-14 בדצמבר 2015 הוכרז כי הזוכה בפרס לשנת 2016 הוא הכנר היהודי יצחק פרלמן, "המגלם את כל התכונות של חתן פרס בראשית האידיאלי: הישגים מקצועיים יוצאי דופן, תרומה לאנושות ומסירות לקהילה היהודית ולמדינת ישראל"[16].

טקס הענקת הפרס לזוכה השלישי התקיים ב-23 ביוני 2016, בבימויו של רונן פלד חדד ובהנחייתה של הלן מירן. לקטע סיום הטקס, נבחרו ששת הכנרים הישראלים המובילים בתחומם כיום, כאשר כל כנר ייצג ז'אנר מוזיקלי ממקום אחר בעולם. בהופעה, עלו הכנרים לפי הסדר הבא: גליה חי (מוזיקה ישראלית), מיכאל גריילסאמר (מוזיקה אירית), אביבה אלייב (מוזיקה מבוכרה), ליאת רוזנברג (קאנטרי) ומאיר משעלי (מוזיקה מזרחית).

פרלמן תרם את סכום הפרס ל-17 ארגונים ישראליים העוסקים בקידום אמנות לבעלי מוגבלויות[17].

אניש קאפור - 2017

בינואר 2017 הוכרז על זכייתו של הפסל ההודי-בריטי-יהודי אניש קאפור. קאפור בחר לתרום את כספי הזכייה לטובת סיוע לפליטי מלחמת האזרחים בסוריה. בהודעת קרן הפרס הוסבר כי קאפור ומארגניו של טקס הענקת הפרס החליטו לבטלו לאור התגברות המלחמה בסוריה[18].

נטלי פורטמן - 2018

נטלי פורטמן, שחקנית ובמאית אמריקאית-ישראלית, הוכרזה בנובמבר 2017 ככלת פרס בראשית לשנת 2018[19], אך בהתקרב מועד הענקת הפרס היא הודיעה שלא תגיע לישראל לקבלת הפרס. נציגיה הסבירו כי: "האירועים האחרונים בישראל מטרידים מאוד את גב' פורטמן והיא אינה מרגישה בנוח להשתתף באירועים ציבוריים בישראל"[20]. מאוחר יותר נימקה פורטמן את החלטתה בכך שלא רצתה להיראות כמי שמביעה תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמור לנאום בטקס[21]. על פי החלטתו של הפילנתרופ הישראלי מוריס קאהן, שתרם והכפיל את סכום הפרס לשנה זו, בוטלה הענקת הפרס לפורטמן וסכום הפרס של שני מיליון דולר יועבר ישירות מקרן פרס בראשית לארגוני זכויות נשים[22].

רות ביידר גינסבורג - 2018 (מפעל חיים)

סמוך לאחר בחירת הזוכה החמישית בפרס, בחרו חמשת הזוכים עד כה ברות ביידר גינסבורג, שופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית, ככלת פרס בראשית למפעל חיים לשנת 2018. הפרס, שאינו כספי, מוענק לראשונה בשנה זו, בנוסף לפרס המקורי[23]. הפרס הוענק לה על ידי נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרן ברק, ביולי 2018[24].

רוברט קראפט - 2019

נימוקי הפרס: בשל מחויבותו של קראפט למאבק באנטישמיות, הקשר ההדוק שלו לשורשיו היהודיים ולמדינת ישראל, ותרומותיו הרבות בתחומי הבריאות, ההשכלה והספורט[25]. כחלק מתהליך זכייתו בפרס בחר רוברט קראפט להעניק את כספי הזכייה של פרס בראשית לטובת המאבק באנטישמיות ובדה־לגיטימציה נגד מדינת ישראל בעולם. בפברואר 2019 הוגש נגד קראפט כתב אישום. לאחר שהנהלת הפרס החליטה להמשיך בתוכניתה להעניק אותו לקראפט, התפטרה רבקה כרמי מחברותה במועצה המייעצת.

נתן שרנסקי - 2020

נתן שרנסקי תרם את כספי הפרס, בגובה מיליון דולר, לטובת המאבק במיגור מגפת הקורונה ולסיוע באוכלוסיות שנפגעו מהתפרצות המגפה. בכך, מענק הפרס בראשית יתמוך ב-16 ארגונים לא ממשלתיים ומוסדות הפועלים בתחום ההומניטרי, החברתי, המדעי והרפואי[26].

סטיבן ספילברג - 2021

ב-10 בפברואר 2021 הכריזה קרן פרס בראשית על היותו של ספילברג חתן פרס בראשית לשנת 2021. הפרס ניתן לו בשל היותו אחד הקולנוענים המשפיעים ביותר בתולדות הקולנוע, מחויבותו לעשייה חברתית ולפילנתרופיה ועמדתו הברורה כנגד אנטישמיות וצורות אחרות של שנאת חינם וחוסר סובלנות. קרן הפרס הודיעה כי היא מוקירה את מסירותו יוצאת הדופן לשימור והעברת זיכרון השואה לדורות הבאים דרך פרויקטים חדשניים, ופעילותו הציבורית הענפה לשבירת מעגלי שנאה אלימים בעולם ומניעת רצח עם. הבחירה בשנה זו נפתחה לראשונה להצבעת הקהל הרחב בישראל וברחבי העולם. מיליוני בני אדם לקחו חלק בהצבעה, בה נבחר ספילברג עם למעלה מ-200,000 איש שהצביעו עבורו[27][28].

אלברט בורלא - 2022

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרס בראשית בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ ההודעה הרשמית של משרד ראש הממשלה על הקמת הפרס - 26 ביוני 2012
 2. ^ "הניו יורק טיימס", 27 ביוני 2012
 3. ^ רשת ב', 24 במרץ 2013
 4. ^ צביקה קליין, אלי ויזל יהיה בין השופטים של הנובל היהודי, באתר nrg‏, 24 במרץ 2013]
 5. ^ Noah Rayman, Bloomberg Is First ‘Jewish Nobel Prize’ Winner, Time Magazine, October 21, 2013
 6. ^ 6.0 6.1 6.2 Board of Directors and Advisory Board, באתר של פרס בראשית
 7. ^ אלי ויזל בוועדת "פרס נובל היהודי", באתר ynet, 24 במרץ 2013
 8. ^ Team - Genesis Prize Foundation, באתר של פרס בראשית
 9. ^ דן לביא, ‏תחרות מענקים למאבק באנטישמיות, באתר ישראל היום, 25 נובמבר 2019
 10. ^ אתר קרן ג'נסיס
 11. ^ "The Man Behind The ‘Jewish Nobel Prize", יולי 2012, באתר The Jewish Week
 12. ^ "Russians Join Israel to Start Jewish Prize of $1 Million", ניו יורק טיימס, 27 ביוני 2012
 13. ^ אלה המועמדים לפרס בראשית, "הנובל היהודי", לשנת 2021, באתר ערוץ 7, 16 בספטמבר 2020
 14. ^ "פעמיים מייקל", 18 בינואר 2015, באתר נענע 10
 15. ^ באתר הקרן
 16. ^ ברכות לחתן פרס בראשית לשנת 2016, יצחק פרלמן, הכנר המוביל בעולם, באתר הקרן
 17. ^ יצחק פרלמן, ‏הזדמנות נדירה להחזיר לבעלי מוגבלויות את אוצר התרבות הגבוהה, באתר מעריב אונליין, 21 באפריל 2017
 18. ^ נעמה ריבה, האמן אניש קאפור ביקש לבטל את טקס קבלת פרס "בראשית" בישראל, באתר הארץ, 03 במאי 2017
 19. ^ נטלי פורטמן היא הזוכה בפרס בראשית בגובה מיליון דולר, באתר כלכליסט, 8 בנובמבר 2017
 20. ^ עמי פרידמן, נטלי פורטמן ביטלה הגעתה לישראל לקבלת פרס: "מצפוני אינו מאפשר זאת", באתר ynet, 20 באפריל 2018
 21. ^ אינה טוקר, נטלי פורטמן על הסירוב להגיע לישראל: "לא רציתי להראות תמיכה בבנימין נתניהו", באתר ynet, 21 באפריל 2018
 22. ^ יעל ולצר, אחרי הסערה: בוטלה הענקת פרס "בראשית" לנטלי פורטמן, באתר ynet, 21 באפריל 2018
 23. ^ שירי דובר, ‏פרס מפעל חיים לשופטת העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג, באתר גלובס, 16 בנובמבר 2017
  יוסי ורטר, קרן "פרס נובל היהודי" נזכרה שהזוכה תקפה את טראמפ – ועשתה סיבוב פרסה מביך, באתר הארץ, 17 בנובמבר 2017
 24. ^ טובה צימוקי וגלעד מורג, פרס בראשית הוענק לשופטת היהודייה בבית המשפט העליון בארה"ב, באתר ynet, 4 ביולי 2018
 25. ^ יעל ולצר, רוברט קראפט נבחר לחתן פרס בראשית לשנת 2019, באתר ynet, 9 בינואר 2019
 26. ^ איתמר אייכנר, חתן פרס בראשית נתן שרנסקי יעניק מיליון דולר למאבק בקורונה, באתר ynet, 4 במאי 2020
 27. ^ אלן רוזנבאום, ‏ברוב קולות: סטיבן ספילברג הוא חתן פרס בראשית לשנת 2021, באתר מעריב אונליין, 10 בפברואר 2021
 28. ^ Spielberg wins Genesis Prize for films, philanthropy, AP NEWS, ‏2021-02-10
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0