אטלנטיס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפה של אטלנטיס, מהמאה ה-17.
מפה משנת 1882, המציגה את מיקומה המשוער של אטלנטיס, לדעתו של מצייר המפה איגנציוס דולי, וכן את היקף האימפריה האנטלנטית.

אטלנטיסיוונית: Ἀτλαντὶς νῆσος; מילולית, האי של אטלס) היא אי אגדי המוזכר בכתבי הפילוסוף היווני אפלטון. מיקומו כמתואר בכתבים היה "מעֵבר לעמודי הרקולס" (כלומר ממערב למצר גיברלטר, מנקודת המבט היוונית).

המקור ההיסטורי

בשניים מבין הדיאלוגים של אפלטון, טימיאוס (אנ') וקריטיאס, המתנהלים בין מורה לתלמידו, הסביר אפלטון כי הידע על אודות אטלנטיס הגיע מהמדינאי סולון, אשר שמע על האי מכהן מצרי, שהפליג בהסבריו על תרבות מפותחת שהתקיימה כ-9,600 שנה לפני הספירה, והייתה מתקדמת בהשוואה לכל תרבות אחרת בתקופתה. אותה תרבות כבשה את כל עמי המזרח התיכון, למעט תושבי אתונה, ורשמה הישגים טכנולוגיים מדהימים. וכך תיאר אפלטון:

"והיה אי ששכן לפני המיצר שאותו אתם מכנים בשם עמודי הרקולס. האי הזה היה גדול יותר מלוב ומאסיה גם יחד, והוא הוביל לאיים אחרים. מאיים אלה יכולת לעבור את כל היבשה הנגדית, שהקיפה את הים האמיתי, שכן ים זה, הנמצא בין מיצרי הרקולס, אינו אלא נמל, ויש לו כניסה צרה, אבל אותו הים האחר הוא ים אמיתי, והארץ המקיפה אותו - בצדק תיקרא יבשה."

בהמשך סיפר אפלטון, שזעמו של זאוס, אבי האלים, החריב את היבשת ברעידת אדמה או התפרצות הר געש, וזאת בשל חמדנות ואנוכיות תושביה.

פרשנויות היסטוריות

לפי הדעה הרווחת בקרב החוקרים, סיפור אטלנטיס היה משל שסיפר אפלטון בדומה ל"משל המערה של אפלטון", אך לא ברור אם הוא היה מבוסס (לפחות בחלקו) על סיפורים שאפלטון הכיר. היוונים קראו לים שמעבר למיצרי גיברלטר "ים אטלס" ("הים האטלנטי", או במינוח המודרני: האוקיינוס האטלנטי). זה גם שמו ומקומו של האי בסיפורו של אפלטון. לפי אפלטון הוא התקיים שם בעבר הרחוק. במהלך ההיסטוריה היו שהחשיבו סיפור זה לעובדתי, והיו ניסיונות רבים לאתר את אטלנטיס המקורית. הועלו גם מספר השערות באשר למיקומה האפשרי. אף אחת מהשערות אלה אינה מבוססת על ממצאים מדעיים כלשהם.

יש שניסו למקם את אטלנטיס בסמוך למצר גיברלטר, בצפון מערב אפריקה או בקבוצת האיים האזוריים. כאמור, לפי דבריו של אפלטון, אטלנטיס הייתה אי באוקיינוס האטלנטי. בהמשך אף הורחבה תאוריה זו לטענה שמקורן של כל התרבויות המודרניות הוא בתרבות אחת שבאי עתיק במרכזו של אוקיינוס זה. המחקר המודרני הראה שלא היה בעבר אי גדול במרכז האוקיינוס, וכן שזמני ודרכי יצירת התרבויות השונות שונים מאלו הנדרשים מהתאוריה.

חוקרים שונים העלו את התיאוריה כי אטלנסיס הינה יבשת אמריקה שנקרעה בשאר היבשות בנדידת היבשות.

ישנה סברה שלפיה אגדת אטלנטיס היא הד לחורבן התרבות המינואית העתיקה. מרכזה היה באי כרתים והיא נחרבה סמוך להתפרצות הגעשית של האי סנטוריני.

בין התומכים בקיומה של אטלנטיס הוא שמחה יעקובוביץ' שאף הפיק סרט תחקירי המציג את ראיותיו ב-2016.

בסרטים בדיוניים רבים מתוארת אטלנטיס כעיר תת-ימית בה חיים יצורים ימיים.

בשנים האחרונות

שמועה שהתפרסמה ב 2014 טוענת, על אדם בשם דיוקלציאנו סילבה (Diocleciano Silva), ששייט בתחילת שנת 2013 בין האיים סאו מיגל וטרסיירה (Sao Miguel and Terceira) שבאוקיאנוס האטלנטי וגילה במערכת הסונאר שלו מבנה פירמידה מושלם ששטחו נאמד בכ-8000 מטרים מעוקבים על קרקעית הים וקודקודה נמצא בעומק של כ- 40 מטרים מתחת לפני הים. גובהה של הפירמידה כ-60 מטרים וארבע פאות בסיס המבנה שאורכן 90 מטרים מיושרות בדיוק רב עם ארבעת כיווני הרוח כמו הפירמידה הגדולה של גיזה. כעת -על פי השמועה- החוקרים של המכון הימי הפורטוגלי השומרים בינתיים את המיקום בסוד, בודקים את הממצאים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אטלנטיס בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0