איפה דפי?

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איפה דפי?
לוגו צבעוני עם סלוגן.png
צילום מסך ניווט לדפיברילטור הקרוב, מתוך אפליקציה לiOS
צילום מסך ניווט לדפיברילטור הקרוב, מתוך אפליקציה לiOS
מפתח אריאל חסידים (בעלים)
מחזור חיים 2016, ישראלישראל ישראל – הווה
defi.co.il

איפה דפי? הוא מיזם ישראלי התנדבותי פרטי למיפוי ולהנגשה של מכשירי דפיברילטורים חצי אוטומטיים (AED) המוצבים במרחב הציבורי בישראל באמצעות מיקור המונים. המיזם מורכב מאפליקציה חינמית לטלפונים חכמים ודפדפנים הכוללת אפשרות לניווט למכשיר ה-AED הקרוב אל המשתמש על בסיס GPS ומצפן, וכמו כן, מרישום ציבורי אשר מכיל פרטים לגבי מיקומי מכשירי AED המתעדכן באופן יומי על בסיס דיווח משתמשים ומופץ בתור שכבת מפה תחת רישיון פתוח.

"איפה דפי?" הוקם במטרה למפות את מכשירי ה-AED הפרוסים ברחבי ישראל, ובכך, להגביר את נגישותם בעת הצורך במקרה של אירוע לבבי, במטרה להביא לשיפור תוצאי שרידות ונזק נוירולוגי במקרה של דום לב מחוץ לבית החולים[1].

היסטוריה

המיזם הוקם תחת השם "Med-Man" במסגרת תחרות "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי 2.0" של אוניברסיטת בן-גוריון בשיתוף עם חברת גוגל במסגרת לימודי שנה א' ברפואה של נעם הדר, ד"ר רותם טל-בן ישי, ד"ר אסיל מחאמיד וד"ר אריאל חסידים. המיזם זכה במקום השני באפליקציה לטלפונים חכמים בעלי מערכת הפעלה אנדרואיד[2]. בתום התחרות הוחלט להמשיך להפעילו ברוח התנדבותית באופן פרטי, תחילה על ידי כל חברי הצוות המקורי, ובהמשך על ידי ד"ר אריאל חסידים.

במרץ 2017 הושקה גרסת הדפדפן הראשונה של אפליקציית "איפה דפי?".

בדצמבר 2017 המיזם זכה במלגה למחקר ופיתוח על שם אביאל רון של המדען הראשי במרכז למיפוי ישראל. במהלך העבודה תחת המלגה, פותחה גרסה של האפליקציה לסמארטפונים למכשירי אייפון[3]. באוקטובר 2018 הוצג סיכום הפעילות תחת המדען הראשי בכנס המליאה של הוועדה הבין משרדית לממ"ג עם תוצר של כ-1,000 מכשירים רשומים[4].

באוגוסט 2019 המיזם זכה בפעם השנייה במכרז למימון, הפעם תחת "קרן קקטוס" של אוניברסיטת בן-גוריון[5].

מיפוי

מיזם "איפה דפי?" הוקם מתוך הנחה שבישראל ישנו פער בין כמות המכשירים המוצבים במרחב הן מכח חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים והן מסיבות אחרות, לבין מספר השימושים במכשירים בפועל, ושמקור הפער הוא בנגישות המכשירים, כלומר, ללא רישום ראוי של מיקומי המכשירים וזמינותם, הם אינם נגישים לציבור בעת הצורך. כחיזוק להנחה זאת נמצא כי המרחק בין זירת האירוע לבין מכשיר ה-AED בעת דום לב מחוץ לבית החולים נמצאה כנתון המקושר ביותר לשרידות חודש לאחר האירוע[6].

צילום מסך של מפת "איפה דפי?" כפי שמופיעה באתר

רישום מכשירי הדפיברילטור מבוסס מיקור ההמונים של "איפה דפי?" נעשה בתוך אפליקציית טלפונים חכמים חינמית ולאחר הזדהות המשתמש. לאחר שיתוף המכשיר על ידי המשתמש, הרשומה עוברת אימות על ידי גורם אנושי לפני שהיא נחשפת במפה הציבורית, והרישום מתעדכן על בסיס יומי. כמו כן, ניתן לשתף רשומה חדשה רק כשנמצאים בסמיכות פיזית למכשיר הדפיברילטור אז ניתן לצלמו, כאשר בעת צילום המכשיר מתקבלת נקודת ציון מרכיב ה-GPS של המכשיר הטלפון החכם אשר מייצגת את מיקום המכשיר על המפה. בנוסף להוספת מכשירים חדשים למפה, משתמשים יכולים לדווח על שינוי או עדכון פרטים, הסרה של מכשירים לא זמינים וצילום תמונה חדשה.

מיפוי מכשירי הדפיברילטור של "איפה דפי?" מכיל אלפי רשומות, כאשר חלק מהמכשירים הוצבו בהתאם לדרישתו של החוק אשר מטיל את האחריות להצבת המכשירים על בעלי עסק שבו עוברים מעל 500 איש במצטבר ביום. בנוסף, חלק מהמכשירים הוצבו לא מתוך חובת החוק, לדוגמה, מכשירים רבים מוצבים מתוך יוזמה פרטית בבתים, בבנייני דירות, בבתי כנסת ובמסגדים, בעוד מכשירים אחרים מוצבים במרחב הציבורי על ידי גופים שונים, כגון גופי השלטון המקומי, מפעל הפיס וארגוני ההצלה[7].

הנגשה

כמות המכשירים במסד הנתונים של איפה דפי?

המידע מופץ בצורה פתוחה לכל אדם כך שיוכל להכיר את המכשירים הפרוסים בסביבתו לשימוש בעת אירוע דום לב, כמו כן המידע נגיש למוקדני החירום של שירותי ההצלה אשר יכולים להדריך כיצד להביא את המכשיר הקרוב לזירת האירוע עד להגעתם[1].

הנגשה בתוך "איפה דפי?"

רישום מכשירי ה-דפיברילטור מונגש בתור שכבה על מפה באפליקציה לטלפונים חכמים, ובעת כניסה לאפליקציית הדפדפן דרך הטלפון. המשתמשים דרך טלפון חכם יוכלו לבצע ניווט אוטומטי למכשיר הדפיברילטור הקרוב אליהם בעזרת מנוע ניווט ייעודי משולב מצפן. מנוע הניווט הטלפוני בדפדפן נוצר בכדי שיוכל להישלח בהודעה פשוטה לעובר אורח הנמצא בזירה של אירוע לב, כך שבלחיצה אחת יוכל לצאת לניווט למכשיר הקרוב[1]. בנוסף, אפשרות ניווט זו בעת חירום עשויה לשמש עוברי אורח שנקלעו לזירה של אירוע דום לב למציאה של מכשיר הדפיברילטור הקרוב אליהם, נמצא כי עוברי אורח שבחרו על דעתם עצמם להביא מכשיר דפיברילטור באופן ספונטני הביאו לשיפור בסיכויי השרידות של המטופל פי 2 ביחס לצוותי המקצועיים שנשלחו לזירה[8].

הנגשה לצד שלישי

בנוסף, רישום המכשירים שנאסף ב-"איפה דפי?" מופץ לצד שלישי במספר ערוצים; ניתן להוריד עותק מעודכן בקובץ CSV באתר המיזם, בתור שכבה באתר שירות המפות הממשלתי[9], באתר מאגרי המידע הממשלתי[10], באמצעות API ייעודי ובמספר שירותי GIS של ESRI[11]. העותקים בכל הערוצים מופצים תחת רישיון פתוח תואם "ODC-By v1.0"[12].

רישום מכשירי הדפיברילטור של "איפה דפי?" נמצא בשימוש במוקדים של ארגוני ההצלה מד"א[13] ואיחוד הצלה, וכן במספר מערכות GIS עירוניות כולל באר-שבע[14], לוד[15] וראשון לציון[16].

פעילות

בפברואר 2022 המיזם לקח חלק ביום המודעות הלאומי השנתי למכשירי הדפיברילטור "שמים לב" יחד עם ליהי קורין, ספיר אלוק וגל פלד ובשיתוף פעולה עם האיגוד הקרדיולוגי, מד"א, מפעל הפיס והמרכז לשלטון מקומי[17]. במסגרת יום המודעות הלאומי התקיים דיון בוועדת הבריאות בכנסת על הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים והצגת יוזמות לעידוד השימוש והצבת דפיברילטורים, בו הוזכר המיזם[18].

שימוש לרעה

בינואר 2022 הוגש כתב אישום על גניבת דפיברילטורים נגד תושב כפר יונה בן 33. בכתב האישום עולה כי השתמש באפליקציית "איפה דפי?" על מנת לאתר את המכשירים, תוך שהוא מתמקד במרחב הכפרי[19].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 אריאל חסידים, איפה דפי? | אודות, באתר defi.co.il
 2. ^ אוניברסיטת בן-גוריון בנגב - אפליקציית Q-GO זכתה במקום הראשון במיזם "סטודנטים חושבים חדשנות 2.0" 🎥, באתר in.bgu.ac.il
  YouTube full-color icon (2017).svg איפה דפי? מיפוי דפיברילטורים חברתי, סרטון בערוץ "Ariel Hasidim", באתר יוטיוב (אורך: 08:26)
 3. ^ עמוד כנס המליאה של הועדה הבין משרדית לממ"ג, ‏2018
  סיכום פעילות מחקרית מפ"י, ‏2018
 4. ^ YouTube full-color icon (2017).svg איפה דפי בכנס בין משרדי של מפ״י 2018, סרטון בערוץ "Ariel Hasidim", באתר יוטיוב (אורך: 18:58)
 5. ^ טרבלסי-חדד, תמר (2019-10-26). "רעיונות שנולדים על הדשא: האוניברסיטה שמגדלת יזמים". Ynet. נבדק ב-2023-02-18.
 6. ^ Yihong Ruan, Gengqian Sun, Chaojuan Li, Yuanyuan An, Lin Yue, Mengrong Zhu, Yuan Liu, Kun Zou, Dandi Chen, Accessibility of automatic external defibrillators and survival rate of people with out-of-hospital cardiac arrest: A systematic review of real-world studies, Resuscitation 167, 2021-10-01, עמ' 200–208 doi: 10.1016/j.resuscitation.2021.08.035
 7. ^ שם-ועדת_בריאותועדת הבריאות, יום שני, 21 בפברואר 2022, באתר main.knesset.gov.il
 8. ^ William J. Brady, Amal Mattu, Corey M. Slovis, Lay Responder Care for an Adult with Out-of-Hospital Cardiac Arrest, New England Journal of Medicine 381, 2019-12-05, עמ' 2242–2251 doi: 10.1056/NEJMra1802529
 9. ^ Govmap מפות ישראל - מיקומי דפיברילטורים
 10. ^ איפה דפי? באתר מאגרי המידע הממשלתי
 11. ^ איפה דפי? - הוראות חיבור שכבת דפיברילטורים
 12. ^ רישיון שימוש פתוח במידע הציבורי של איפה דפי?
 13. ^ ד"ר אלי יפה, סמנכ"ל קהילה מד"א, ועדת הבריאות 21.2.2022
 14. ^ מיקום מכשירי החייאה, דפיברלטורים, ברחבי העיר באר שבע
 15. ^ מיקומי דפיברילטורים (מכשירי החייאה) בלוד
 16. ^ מערכת GIS עירונית ראשון לציון
 17. ^ שמים לב, באתר יום המודעות למכשירי הדפיברילטור
  משרד החינוך, מכתב מיזם החברתי לאומי "שמים לב" (הצילו! איפה דפי?) להעלאת המודעות והשימוש במכשירי החייאה (דפיברילטור) ב-22.02.2022
  הצטרפות למיזם "שמים לב" להעלאת המודעות למכשיר ההחייאה - מפעם ('דפיברילטור'), באתר GOV.IL
 18. ^ דיון הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים והצגת יוזמות לעידוד השימוש והצבת דפיברילטורים, באתר הכנסת, ‏21.2.2022
 19. ^ תופעה מכוערת: מכת גניבות של דפיברילטורים מקיבוצים ומושבים, באתר mynetkibbutz, ‏2022-11-15
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0