רבי אליהו חזן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אליהו שמחה חזן
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב אליהו שמחה הלוי חזן (רֶבּ אֶלֶ'ה חזן; תרס"ו, 1906 - י"ט בטבת ה'תשמ"ב, 14 בינואר 1982) היה רב וראש ישיבה אמריקאי, ראש ישיבת תורה ודעת בניו יורק.

ביוגרפיה

נולד לחיה ביילע ולרב חיים הלוי חזן, למד במשך שתים עשרה שנים בישיבת כנסת בית יצחק בקמניץ, והיה לתלמידו המובהק של רבי ברוך דב ליבוביץ; בזמן שהותו של רבו זה בארצות הברית למטרת גיוס כספים עבור הישיבה, למד בישיבת מיר אצל הרב אליעזר יהודה פינקל.

בשנת ה'תש"א שהה כמו בחורי ישיבה רבים בווילנה ושמע את שיעוריו של הרב יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק "הרב מבריסק". ניצל מן השואה, בה נהרגו הוריו ואחיו. הוא היגר לאמריקה ונישא לפרל בת הרב יעקב בן ציון וייס (נפטרה בי"ד בסיון תשמ"ז). בתקופה הראשונה אחרי מלחמת העולם השנייה כיהן כרב בית המדרש "חברה ש"ס" במונטריאול שבקנדה, והיה חבר בוועד הרבנים של העיר. הוא כיהן גם כר"מ בישיבת "מרכז התורה". בראשית שנות ה-60 הגיע לארצות הברית כדי לעמוד בראש ישיבת תורה ודעת וכראש המתיבתא של חסידי גור בניו יורק.

במקביל היה בשנות ה-60 וה-70 מעורכי האנציקלופדיה התלמודית, והוציא לאור את ספרו "דברי אליהו" על משנה תורה לרמב"ם בחמישה כרכים. הוא גם פרסם מאות מאמרים תורניים בכתבי עת שונים. כמו כן בשנת תשמ"א תלמידיו הוציאו לאור "שיעורי מו"ר הגר"א חזן" על מסכת גיטין.

נפטר מהתקף לב בניו יורק בי"ט בטבת ה'תשמ"ב, 14 בינואר 1982 ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים בירושלים. הותיר אחריו את בנו הרב בן ציון חיים חזן, בתו חיה לאה ובעלה הרב יהושע סלומון, ר"מ בישיבת נחלת דוד בפתח תקוה. לאחר פטירתו הדפיסו תלמידיו ובני משפחתו את חידושיו למסכתות הש"ס.

מתלמידיו

  • הרב משה דוד שטיינוורצל - ראש ישיבת באבוב בברוקלין
  • הרב ראובן שיינר - מראשי ישיבת תורה ודעת
  • הרב ישראל צבי ברוידא - רב קהילת " שערי אורה" בברוקלין
  • הרב ניסן דוד קיוואק

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0