הרב ניסן דוד קיוואק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ניסן דוד קיוואק

הרב ניסן דוד קיוואק (נולד ב כ"ח באלול תשט"ו, 15 בספטמבר 1955) הוא מרבני חסידות ברסלב.

תולדותיו

נולד בארצות הברית לאריה קיוואק, חסיד סטריקוב, ולרבקה מנוחה. למד בישיבת "תפארת ירושלים" של רבי משה פינשטיין, וישיבת "תורה ודעת", שם קיבל היתר הוראה[דרוש מקור]. בגיל 19 עלה לישראל ולמד בישיבת מיר. נשוי לבתו של הרב נחמן ישראל יגלניק, חתנו של רבי בנימין זאב חשין. הרב קיוואק קיבל תורה גם מרבי שלמה זלמן אוירבך[דרוש מקור] ורבי יוסף שלום אלישיב[דרוש מקור]. ומאת רבי אליעזר שלמה שיק.

פעילותו

בשנת 1985-תשמ"ה, התחיל למסור שיעור על הספר ליקוטי מוהר"ן, בתחילה בבית המדרש הגדול של חסידי ברסלב במאה שערים[דרוש מקור], ולאחר מכן בבית מדרשו מאירת עיניים, אותו יסד ברחוב מנחם משיב בירושלים. השיעור מתקיים כל יום רביעי. בשיעור משתתפים גם בעלי תשובה. בשיעור מעביר הרב את דרכו המיוחדת בלימוד הספר ליקוטי מהר"ן כפי שקיבל מזקני חסידות ברסלב בדור הקודם[דרוש מקור], והם מלאים חיזוק והדרכה בעניני עבודת ה' וחסידות. הוא מוסר שיעור נוסף ביידיש ביום חמישי. הרב קיוואק הקים גם את "המרכז לחסידי ברסלב" ("הל"ב"), המוציא לאור גיליון שבועי בשם "עלה לתרופה".

כמו"כ הקים את ארגון נעשה ונשמע[דרוש מקור] המפעיל סמינרים ברחבי הארץ במשך השנה, וידוע בעיקר בפעילותו באומן בימי ראש השנה, שם הם מפעילים מערך שיעורים גדול בכל שעות היממה.

בתי כנסת שבנשיאותו

בשנים האחרונות יסדו תלמידיו כמה בתי כנסת. ברמה ב' בבית שמש "הקלויז" "אור הנחל" בשכונת וויליאמסבורג שבניו יורק בעיירה קרית יואל שבניו יורק. כמו כן ישנם בתי כנסיות נוספים המזוהים עימו.

חסידישע קיבוץ

שנים רבות התפלל בראש השנה יחד עם רוב הציבור האשכנזי ב קלויז הגדול באומן. עקב המקום צר מלהכיל, וגדילתם של קהילות רבות, פרשו עוד ועוד קהילות והקימו בתי כנסת משלהם. בשנת תשס"ט פרשה קהילת חסידי ברסלב "קרן אור" שבנשיאות הגאון רבי יעקב מאיר שכטר והקימו את בית הכנסת קריה נאמנה. בשנת תשע"ח פרשו כ 1500 מתפללים והקימו את הקלויז החדש המתקרא ה"קיבוץ" ברחוב קוליקה. לאחר זאת כבר לא נשאר עניין מיוחד להתפלל דווקא ב קלויז והרב קיוואק חנך בשנת התש"פ את בית הכנסת הגדול והמפואר ה"חסידישער קיבוץ" ברחוב פירוסקה 20.המכיל כ 1000 מקומות ישיבה. בית הכנסת מתייחד בהתאמתו לקהל בני חו"ל הן בתפילות בהברה חסידית, והן בתנאי הנוחות, שרותים נקיים, חדר קפה מפואר ופעיל, ישיבה בכסאות מרווחים (במקום ספסלים) ועוד ועוד. בית הכנסת נבנה ע"י משה יעקב הורביץ מבית שמש, וחיים וייס מויליאמסבורג

תלמידיו

במשך שנים רבות עודד הרב את תלמידיו ללמוד את דרך מסירת השיעורים בכדי שיוכלו להמשיך ולהפיץ את תורת ברסלב. כיום רבים מתלמידיו מוסרים שיעורים ברחבי הארץ ובחו"ל. חלקם בשפת האידיש ומשתייכים למגזר החסידי וצאצאים של אדמו"רים אחרים בעברית ומיועדים לציבור הישבתי ו/או לבעלי תשובה. בין תלמידיו מוסרי השיעורים:

הרב אשר זעליג מרגליות, נולד למשפחה ירושלמית המשתייכת לחסידות מונקאטש, לאחר שהתקרב לברסלב הינו כותב את שיעוריו של רבו ביום רביעי וחמישי (הוא מקליד אותם מחשב תוך כדי שיעור במהירות רבה תוך כדי שיעור). הרב מוסר שיעור קבוע בין מנחה למעריב ב עמוד היומי הנלמד בספר ליקוטי מוהר"ן בבית כנסת "אנשי הצדיק" בשכונת קנה בושם ב בית שמש.

כמו כן משמש כ ראש ישיבת ברסלב בעיר מונסי שבארצות הברית. לשם הוא נוסע בתדירות רבה, ואז מוסר גם שיעורים רבים לתלמידיו הרבים הפזורים בקהילה החסידית בריכוזים החרדיים שם.

הרב דוד גוירצמן, נולד למשפחה ברסלבאית, לאחר שנים של שמיעת השיעורים של הרב קיוואק, נתבקש על ידו לערוך את העלון "עלה לתרופה" שבו הוא גם כותב המאמר הראשי, במשך השנים נדפסו המאמרים בספר "על הפרשה". הרב גוירצמן אמנם תלמיד של הרב קיוואק בשיטתו בחסידות ברסלב אך שיעוריו מוגשים בעברית גבוהה ובסיגנון עכשווי. הרב גוירצמן המתגורר בבית שמש מסר שיעורים ב"קלויז" וב"אנשי הצדיק". בשנת תשע"ח עבר לרמה ג' בבית שמש הקים את בית מדרשו ואת מכון כיסופים. המכון מדפיס מאמרי חסידות בשפה עשירה וברמה גבוהה ופונה לציבור בעלי הבתים החרדים לסלול את דרכם בעבודת השם. המכון מקיים פעילויות קבועות, כגון שיעורים הנמסרים בטבע, סעודות ר"ח יחד עם פורומים ושיעורים ב מסעדות. וכן מדי ראש השנה באומן מקיים המכון סמינר בתשלום לכ 200 משתתפים, הכולל אש"ל מלא, תפילות, ומרתון שיעורים בכל הסעודות.

הרב אברהם יצחק קלצקי ראש ישיבת "תפארת התורה" בביתר עילית

הרב יודל דייטש בנו של רב שכונת רמת שלמה בירושלים הרב מתתיהו דייטש, וחתנו של גאב"ד שכונת קרית צאנז (ירושלים)

הרב יואל משי זהב

ספריו

  • דרכי נועם - לכו חזו
  • דרכי נועם - שיר נעים

ספרים אלה נכתבו על ידו והם מפרשים חלקים בליקוטי מוהר"ן.

  • ליקוטי הלכות - דברי נועם

ספר ביאור על ספה"ק ליקוטי הלכות יו"ל בפורמט חודשי ע"פ הלימוד היומי המקובל בין חסידי ברסלב

  • דרכי נועם - חוברות המבוססות על סיכומים משיעוריו, על תורות בליקוטי מוהר"ן, סיפורי מעשיות, מועדים ועוד.

מתלמידיו הבולטים

קישורים חיצוניים