בסיג'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף באסיג')
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בסיג' (השם המלא: נירו-י מוקוואמת בסיג' - "כוח גייסות ההתנגדות"; בפרסית: نیروی مقاومت بسیج) הוא ארגון מתנדבים צבאי למחצה (מיליציה) הפועל באיראן תחת חסותו של המשטר האיראני.

איש הבסיג' (מימין) ושוטר (משמאל) עוצרים צעיר איראני ליד הפרלמנט בטהראן, 24 ביוני 2009

הארגון נוסד על פי צו שהוציא האייתוללה ח'ומייני בנובמבר 1979. הבסיג' כפוף ארגונית ופיקודית לזרוע היבשה של משמרות המהפכה האסלאמית.

בראשית ימיו כלל הכוח גברים שהיו צעירים או מבוגרים מדי מכדי להתגייס לצבא (כלומר – גברים מתחת לגיל 18 ומעל לגיל 45), ונשים בכל הגילאים. הכוח נטל חלק פעיל במלחמת איראן-עיראק. עד 1983 אומנו במסגרת הבסיג' 2.4 מיליון חיילים איראניים, 450,000 מהם נשלחו לחזית המלחמה. ילדים ובני נוער רבים נשלחו ל"מות קדושים" כמטהרי שדות מוקשים באזור הגבול עם עיראק. הכוח אף היה מעורב בהתקפות גל אנושי (human wave attacks), במיוחד באזור בצרה.

לאחר המלחמה אורגן הכוח מחדש וכעת הוא משמש כוח עזר המסייע באכיפת החוק, התמודדות עם מצבי חירום, מתן שירותים חברתיים, ארגון טקסים אסלאמיים שיעים, וכן שמירה על המוסר ודיכוי התקהלויות או הפגנות של אזרחים או מתנגדי משטר. מספר החברים בכוח אינו ידוע. לפי סוכנות הידיעות הרשמית של איראן (IRNA) הוא מונה 12.5 מיליון חברים, מהם 5 מיליון נשים. בסוף 2008 ציין מפקד הבסיג' כי הכוח כולל 13.6 מיליון איש. גורמים מערביים מעריכים כי הבסיג' יכול להפעיל לכל היותר 1.5 מיליון גברים ונשים ברגע נתון.

בנוסף לייעודו בחירום, משמש הבסיג' כגוף חינוכי הדואג להחדיר את ערכי המשטר לרבדי החברה השונים, לכך נוסדו תחת הבסיג' תתי ארגונים שונים המחולקים לנפות ולנושאים שונים. תת-האגון הראשון שהוקם היה בסיג' הסטודנטים. לאחריו הוקמו בסיג' המרצים והתלמידים. מקובל כי גם התאגדויות מקצועיות נמנות תחת הארגון, וניתן למצוא את בסיג' עובדי הרכב, בסיג' הרופאים וכו'.

על פי דיווחים שונים, הבסיג' היה מעורב בתקיפת מפגינים תומכי רפורמה לאחר היוודע תוצאות הבחירות לנשיאות באיראן ביוני 2009.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0