בומברדייה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בומברדייה
בומברדייה לוגו
סוג חברה ציבורית
מייסדים ג'וזף-ארמנד בומברדייה
תאריך הקמה 1942
מיקום המטה מונטריאול, קוויבק, קנדה
מוצרים עיקריים רכבות כבדות וקלות, חשמליות, מטוסים
הכנסות 19.72 מיליארד $ (2008)
אנשי מפתח Pierre Beaudoin (מנכ"ל)
עובדים 65,698 (2011)
 
bombardier.com

בומברדייה (.Bombardier Inc) הוא תאגיד קנדי, המייצר מטוסים, רכבות וציוד נופש. התאגיד נוסד בשנת 1942 על ידי ז'וזף-ארמנד בומברדייה, תחת השם L'Auto-Neige Bombardier Limitée.

בתחילה מוקמו מפעליה בעיר Valcourt השוכנת בקנטונים המזרחיים שבקוויבק, כיום נמצאים משרדי בומברדייה הראשיים במונטריאול, קנדה.

היסטוריה

רכב שלג מדגם B-12 בשנת 1951

ז'וזף-ארמנד בומברדייה היה מכונאי שחלם לבנות רכב שיוכל "לצוף על השלג". בשנת 1937, הוא תיכנן ויצר את רכב השלג הראשון שלו במוסך הקטן שלו בעיר Valcourt, קוויבק.

באמצע שנות השלושים, בומברדייה השיג פריצת דרך טכנולוגית בתכנון כלי רכב בעלי יכולת נסיעה בשלג בתנאי דרך קשיים. בשנת 1937, נמכרו 12 רכבי שלג בשם B7. בשנת 1942 נוסדה חברה L'Auto-Neige Bombardier Limitée.

רכבי השלג הראשונים היו גדולים ויכלו לשאת מספר נוסעים. יעודו של רכב השלג היה לעזור לאנשים לנוע בחודשי החורף הארוכים. רכבי שלג שימשו באזור הכפרי של קוויבק לאסוף את הילדים לבית הספר, לשאת משאות, לחלק דואר, ולשרת כאמבולנסים.

המצאה זו הייתה מאד נחוצה באזור הכפרי, ועד מהרה התחיל העסק לשגשג. בשנת 1941 פתח ארמנד בומברדייה מפעל גדול חדש.

פריצת מלחמת העולם השנייה פגעה קשות בעסק הצעיר, עקב הגבלות ממשלתיות על הצריכה הפרטית. כדי לשמור על העסק, ארמנד בומברדייה העביר את הייצור לצרכים צבאיים. לאחר סיום המלחמה, חווה בומברדייה מהלומה נוספת בעסק רכבי השלג שלו. בשנת 1948, ממשלת קוויבק העבירה חוק המחייב את כל הכבישים והדרכים המקומיים להיות פנוים משלג; מכירותיה של חברת בומברדייה נפלו בחצי בשנה אחת. בעקבות זאת החליט ארמנד בומברדייה לגוון את העסק שלו, תחילה על ידי ייצור רכבי פינוי שלג המתאימים לתנאים עירונים (רוחב דרכים ומדרכות), ואחר כך על ידי ייצור רכבים בעלי עבירות גבוהה לתעשיות הכרייה, חיפושי הנפט והיערנות.

רכבים אלו היו בעלי מגלשים קדמיים נשלפים, הניתנים להחלפה בזוג גלגלים קדמיים בעת שימוש על משטחים לא מושלגים, וכך הורחב משמעותית תחום השימוש של הרכב. דגמים אלו התפתחו עם הזמן. במהלך 1951, מבנה העץ של הרכב הוחלף במבנה פלדה. בדגם זה הותקן מנוע קרייזלר בעל שישה צילינדרים וגיר ידני עם 3 מהירות.

ארמנד בומברדייה רצה לפתח רכב שלג קל ומהיר עבור נוסע אחד או שניים. בסוף שנות החמישים ארמנד ובנו הבכור ז'רמן פיתחו מספר אבות טיפוס של אופנוע שלג. בשנת 1959 אופנועי השלג הסדרתיים הראשונים סופקו למכירה.

Ski-doo נקרא במקור "Ski-Dog" משום שבומברדייה רצה לייצור רכב שימושי עבור ציידים שיחליף מזחלות נמשכות על ידי כלבים. עקב טעות צוייר השם "Ski-Doo" במקום "Ski-Dog" על אב הטיפוס הראשון. מהר מאד גילה הציבור כי הרכב החדש מסוגל לדלג מעל השלג בקלות ובמהירות, וכך נולד ענף ספורט חורפי חדש, שמקורו בקוויבק. בשנה הראשונה, מכר בומברדייה 225 רכבי "Ski-Doo". ארבע שנים לאחר מכן, נמכרו 8,210 כלי רכב. ארמנד לא רצה להתמקד יותר מדי ב-"Ski-Doo" בלבד, כיוון שזכר את הכישלונות הקודמים שלו שנבעו מהתמקדות במוצר אחד ולכן החליט לגוון. ארמן האט קידום קו ה-Ski-Doo כדי למנוע ממנו להשתלט על המוצרים האחרים של החברה, אבל עדיין לתת לו לשלוט בשוק רכבי השלג. רכבי השלג של בומברדייה הציגו ביצועים יוצאי דופן ורכשו מוניטין יותר טוב מרכבי שלג של חברות מתחרות: Polaris ו-Arctic Cat. בשנת 1975 בומברדייה השלימה את רכישת חברת Moto-Ski.

ארמנד בומברדייה נפטר מסרטן ב-18 בפברואר 1964, בגיל 56. הוא השאיר אחריו עסק משגשג, אבל עם ריכוזיות יתר של אדם אחד. ג'ארמן שלט בחברה שלו על כל תחומיה - אפילו השרטוטים במחלקת המחקר היו פרי עטו. בעת מותו מכירות החברה הגיעו לעשרים מיליון דולר קנדים, ששווה ערך ל-160 מיליון דולר קנדים בשנת 2004. הדור הצעיר נכנס לשליטה על החברה: המנהלים ובעלים החדשים היו בנו וחתנו. הצוות הצעיר ארגן מחדש את החברה וביזר סמכויות, התאים את החברה לנורמות עסקיות מודרניות. החברה אימצה את החדשנות הטכנולוגית האחרונה, את המיחשוב, כדי להתמודד עם מלאי וחשבונות. שופרו רשתות הפצה, והוכנסה תוכנית התמריצים עבור צוות מכירות.

בשנת 1967, L'Auto-Neige Bombardier Limitée שינתה את שמה ל-Bombardier Limited וב-23 בינואר 1969 החברה הונפקה לציבור, ונרשמה בבורסאות מונטריאול וטורונטו.

מבנה החברה, מוצרים ושירותים

תעופה

מפעלי בומברדייה איירוספייס במונטריאול
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בומברדייה איירוספייס

בומברדייה איירוספייס (בצרפתית Bombardier Aéronautique) היא חטיבה העוסקת בתחום התעופה. לפי היקף פעילותה, היא חולקת את מקום שלישי בעולם עם החברה הברזילאית אמבראר. פעילות בומברדייה בתחום התעופה החלה עם רכישת החברה הממשלתית קנדאייר בשנת 1986 שמשרדיה נמצאים במונטריאול. הרכישה באה אחרי שהחברה, שהייתה בבעלות ממשלת קנדה, רשמה את ההפסד הגדול ביותר בהיסטוריה בין החברות הקנדיות. ב-1989 נרכשה חברת שורט ברדרס שבסיסה בבלפאסט, שבצפון אירלנד.

ב-1990 נרכשה חברת לירג'ט שבסיסה בעיר ויצ'יטה, קנזס, בארצות הברית שפשטה את הרגל. לירג'ט ממשיכה לפעול כחברת בת של בומברדייה ומייצרת מטוסי מנהלים תחת השם Learjet. הרכישה האחרונה הייתה ב-1992 אז רכשה בומברדייה את החברה המפסידה דה הבילנד קנדה שהייתה בבעלות חברת בואינג.

בומברדייה איירוספייס מהווה כיום למעלה ממחצית ההכנסות שלה. בין המטוסים הפופולרים ביותר של בומברדייה היום נמצאים מטוסי הנוסעים בומברדייה דאש 8, CRJ100/200/440, ‏CRJ700/900/1000. החברה מייצרת גם את הבומברדייה 415; מטוס כיבוי אמפיבי, ואת סדרות מטוסי המנהלים: גלובל אקספרס ו-צ'לנג'ר.

תחבורה

בומברדייה דאבל דק קוץ' בשירות רכבת ישראל

בומברדייה טרנספורטיישן (Bombardier Transportation) היא חטיבה העוסקת בתחום ציוד מסילתי. חטיבת התחבורה של בומברדייה היא אחת היצרניות הגדולות של ציוד רכבות בעולם.

פעילות החברה בתחום זה החלה בשנת 1970, אז רכשה בומברדייה את חברת Lohner-Werke, חברה אוסטרית לייצור מנועים לאופנועי שלג וחשמליות. ההזמנה הגדולה הראשונה בתחום זה, הייתה לייצור ציוד נייד עבור הרכבת התחתית של מונטריאול.

בשנת 2001 רכשה בומברדייה את יצרנית הרכבות הגרמנית Adtranz, מידי דיימלר-קרייזלר. רכבות של Adtranz היו בשימוש נרחב בגרמניה ובבריטניה. עם רכישת Adtranz, נכנסה בומברדייה לתחום הרכבות החשמליות.

בומברדייה מייצרת קטרים, קרונות, מערכים, רכבות מהירות, רכבות קלות, חשמליות ורכבות תחתיות. מוצרי בומברדייה משמשים תחבורה ציבורית בכל העולם.

שירותים פיננסיים

עד שנת 2005 עסקה חטיבת השירותים הפיננסיים בבומברדייה בהלוואות, בליסינג, ובניהול נכסים ברחבי אמריקה. בנובמבר 2004 הורד דירוג האשראי של החטיבה, ועקב כך הוחלט על מכירתה לחברת GE Commercial Finance.

תחומים שהופסקה בהם פעילות החברה

  • עם השנים בומברדייה מכרה את כל הפעילות שלה בתחום צבא וביטחון.
  • משנת 2003 הופסקה פעילות בתחום מוצרי פנאי.
  • הופסק ייצור אוטובוסים לתחבורה ציבורית.

בישראל

בומברדייה מקיימת כבר יותר מעשור פעילות עסקית עניפה בישראל בתחום התחבורה הציבורית.

  • 49 מערכים IC3 נרכשו על ידי רכבת ישראל מחברת Adtranz השייכת לבומברדייה.
  • 54 מערכים דו-קומתים נרכשו ב-2004, חלקם הורכבו במפעל רמתא של התעשייה האווירית.
  • בשנת 2010 זכתה בומברדייה במכרז רכבת ישראל ותספק 12 מערכים דו-קומתים עם אופציה לעוד שמונה. כמו כן, נכון לתחילת 2012, הנהלת הרכבת ומשרד התחבורה מנסים לכפות ברכבת הסכם שלפיו בומברדייה תבצע באמצעות עובדי קבלן את תחזוקת הקרונות.

מנכ"ל בומברדייה ישראל הוא יוסי דסקל.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.