ברקציה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברקציית משקע - שברי סלעי משקע זוויתיים שהתלכדו מסיירה דה לה ונטנה בארגנטינה. מוזיאון לה פלאטה
ברקציה געשית - שברי סלעי יסוד זוויתיים שהתלכדו, הפארק הלאומי גרנד טיטון
ברקציה מאזור פורסמרק בשוודיה

ברקציהאיטלקית: Breccia - "חצץ רופף") הוא סלע המורכב משברי מינרלים או סלעים שהתלכדו ממסת אם בעלת גרגרים דקים. הברקציה יכולה להיווצר במספר תהליכים, ביניהם משקע, כתוצאה מפעולת הלוחות הטקטוניים, כתוצאה מתהליכים געשיים ואף כתוצר של סירקולציה הידרותרמית.

סוגים

משקע

ברקציית משקע הוא סוג של סלע קלאסטי המורכב משברים זוויתיים של סלעי משקע אחרים בגודל 2 מ"מ ומעלה. לעומתו, הקונגלומרט, המורכב משברי סלע בטווח גדלים זהה, מאופיין בשברים מעוגלים. ניתן ללמוד ממידת זוויתיות הגרגרים כי ברקציית משקע לא עברה מרחק רב מסלע המשקע המקורי, היות שהגרגרים לא עברו בלייה רבה (שהייתה גורמת להם להיות יותר חלקים).

העתק

ברקצית העתק נוצרת משחיקה של שני בלוקים טקטוניים המחליקים זה לצד זה. הדבקת הגרגרים יכולה להתבצע הודות לשקיעת המינרלים לתוך מאגרי מי תהום.

ברקציה פלוטונית

סלע המורכב משברים זוויתיים של סלעים פלוטוניים, כדוגמת פורפיר.

ברקציה געשית

  • "ברקצית כיסוי" (מאנגלית pillow breccia) - סוג של סלע פירוקלסטי הנוצר בהתפרצות געשית, בה הלבה מפוצצת שברי סלע במהלך ההתפרצות ומלכדת אותם לתוכה תוך זרימה.
  • "ברקציה עצמית" (מאנגלית Autobrecciation) הוא תהליך שבו זרם הלבה מלכד לתוכו פיסות לבה שכמעט התמצקה משלב מוקדם יותר באותה ההתפרצות.

חדירת גוף שמיימי

כאשר גוף שמיימי, כדוגמת שביט או אסטרואיד חודרים את האטמוספירה ופוגעים בפני כדור הארץ, שברי סלע המועפים עקב ההתנגשות עשויים להתלכד זה עם זה הודות לטמפרטורה הגבוהה, ותהליכים כימיים שונים.

ברקציה הידרו-תרמית

באזורים בהם שכבת קרום כדור הארץ דקה במיוחד, תהליכים סיסמיים עשויים לגרום להיפערות בור מים רותחים לתוכו נופלים שברי סלעים. שברי הסלעים מתנגשים זה בזה בתוך המים הרותחים ובעזרת תהליכים כימיים שונים מתגבשים לברקציה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברקציה בוויקישיתוף