גריגורי פרלמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גרגורי פרלמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מדען

פרמטרים [ פרסים והנצחה, ארצות מגורים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

גריגורי פרלמן
Григорий Перельман
Perelman, Grigori (1966).jpg
לידה 13 ביוני 1966 (גיל: 55)
ענף מדעי מתמטיקה
הערות יהודי
תרומות עיקריות
הוכחת השערת פואנקרה

גריגורי (גרישה) יעקובלביץ' פרלמןרוסית: Григорий Яковлевич Перельман; באנגלית: Grigori Perelman; נולד ב-13 ביוני 1966) הוא מתמטיקאי רוסי-יהודי, שהתפרסם בעיקר לאחר שהוכיח את השערת פואנקרה. בשנת 2006 סירב לקבל את מדליית פילדס. נימוקי השופטים להענקת המדליה היו: "על תרומתו לגאומטריה, והתובנות המהפכניות שלו באשר למבנה האנליטי והגאומטרי של זרימת ריצ'י".

ביוגרפיה

פרלמן למד בצעירותו בבית ספר תיכון מספר 239 בלנינגרד (היום סנקט פטרבורג), המתמחה בהוראת מתמטיקה ופיזיקה. בגיל 14 זכה במדליית הכסף ובגיל 16 זכה במדליית הזהב באולימפיאדת המתמטיקה הבינלאומית. קיבל דוקטורט מהאוניברסיטה הממלכתית של סנקט פטרבורג, ולאחר מכן עבד במכון סטקלוב למתמטיקה. בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 עבר לארצות הברית. ב-1996 חזר למכון סטקלוב למתמטיקה בסנקט פטרבורג, שם עסק בגאומטריה של יריעות רימאניות.

בנובמבר 2002 פרסם את עבודתו על השערת פואנקרה - בעיה שניסח המתמטיקאי והפיזיקאי הצרפתי אנרי פואנקרה ב-1904. ההשערה נחשבה במשך שנים לאחת הבעיות הפתוחות החשובות ביותר בטופולוגיה, והיא עוסקת באפיון של הספֵירה התלת-ממדית מבין כל היריעות מאותו ממד. בעבודתו הציג פרלמן מתווה להוכחה של "השערת הגאומטריזציה של תרסטון", שהשערת פואנקרה היא מקרה פרטי שלה. העבודה פורסמה ב-arXiv, ולא בכתב עת העובר ביקורת עמיתים, כמקובל.

בשנת 2003 נתן פרלמן סדרה של הרצאות על עבודתו ב-MIT וב-SUNY. מתמטיקאים אחדים עבדו במשך כמה שנים על הפיכת המתווה של פרלמן להוכחה פורמלית מפורטת. עד אמצע 2006 נכתבו שלוש עבודות בהיקף של מאות עמודים, שבכל אחת מהן נסקרה ההוכחה בשלמותה. תוך כך התגבשה הסכמה שהוכחתו של פרלמן הביאה את השערת פואנקרה אל פתרונה.

באוגוסט 2006 זכה פרלמן במדליית פילדס, אות ההוקרה החשוב ביותר למתמטיקאים, אך סירב לקבלה. אין זו הפעם הראשונה שבה פרלמן התכחש לממסד המדעי: קודם לכן סירב לקבל פרס של החברה המתמטית האירופית. בתחילת 2010 הודיע מכון קליי למתמטיקה שבכוונתו להעניק לפרלמן פרס בסך מיליון דולר על פתרון השערת פואנקרה, שהיא אחת מ"שבע בעיות המילניום" של המכון, אך פרלמן ויתר על הפרס.[1] פרלמן הסביר שלדעתו תרומת המתמטיקאי האמריקאי ריצ'רד המילטון למציאת הפתרון שוות ערך לתרומתו והוא לא יכול לקבל את הפרס לבדו.[2] בספטמבר 2011 החליט המכון לתרום את הסכום כמלגות.

בקיץ 2014 פורסם בכלי התקשורת שפרלמן קיבל עבודה חדשה ועבר לשוודיה.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. מתמטיקאי יהודי-רוסי ויתר על פרס של מיליון דולר על הוכחת השערת פואנקרה, באתר הארץ, 1 ביולי 2010
  2. Malcolm Ritter, Russian mathematician rejects $1 million prize, July 1, 2010