ונדלין ורנר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

ונדלין ורנר (גרמנית: Wendelin Werner; נולד ב-23 בספטמבר 1968) הוא פרופסור למתמטיקה במכון הטכנולוגי של ציריך[1], שמחקרו ועבודתו עוסקים בעיקר בתחום ההסתברות. ורנר זכה במדלית פילדס בשנת 2006 בזכות עבודתו על אבולוצית שרם-לוונר, על הגאומטריה של תנועה בראונית דו ממדית ועל תיאורית השדות הקונפורמית.

ורנר הוא ההסתברותאי (probabilist) הראשון שזוכה במדליית פילדס.

ונדלין ורנר באקול נורמל סופרייר בליון

ביוגרפיה

ורנר נולד בעיר קלן בגרמניה בשנת 1968 ועבר לצרפת בגיל שנה. ורנר סיים תואר ראשון במתמטיקה באקול נורמל סופרייר בשנת 1991 וכתב את הדוקטורט שלו באוניברסיטת פריז VI: פייר ומארי קירי בשנת 1993. התזה שלו הייתה על תנועה בראונית מישורית. ב-2001 הוא מונה לחוקר קבוע במרכז הצרפתי הלאומי למחקר מדעי (CNRS), שם עבד עד 1997. ורנר עבד כפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת פריז בין השנים 1997-2013 כאשר בנוסף עבד כפרופסור למתמטיקה ב אקול נורמל סופרייר בין השנים 2005-2013.בנוסף להיותו מתמטיקאי, ורנר שיחק בסרט "עוברת אורח בסן סוסי" שיצא לאקרנים בשנת 1982 וכתב מכתב לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי בפברואר 2009 בו ביקר את מדיניות ממשלת צרפת שלדעתו הובילה למשבר אמון בינה לבין החוקרים[2].

עבודתו

ורנר, יחד עם עודד שרם וגרגורי לוונר, פיתח את אבולוציית שרם-לוונר. זהו כלי טכני מתוחכם שסלל את הדרך להוכחות מדויקות של השערות מתחום הפיזיקה הסטטיסטית. למשל, היא הוכיחה תאוריה של המדען הפולני בנואה מנדלברוט שאומרת שלגבול של הילוך מקרי במישור יש ממד האוסדורף של 4/3. בנוסף, ורנר תרם להבנת התופעות הקריטיות (critical phenomena) במעבר בין מצבי צבירה מסוימים (למשל המעבר בין נוזל לגז) והגיע לפריצות דרך בתופעות שונות בתחום ההסתברות כגון: הילוך מקרי ותנועה בראונית דו ממדית.

פרסים

כתוצאה מתרומתו לתחום המתמטיקה וההסתברות, ורנר זכה בפרסים רבים. ביניהם:

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ונדלין ורנר בוויקישיתוף

הערות שוליים