גרינפיס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
לוגו גרינפיס

גרינפיסאנגלית: Greenpeace) הוא ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח, הפועל למען הגנה על איכות הסביבה ומטה הארגון יושב באמסטרדם.

הארגון משתמש בשיטות פעילות ומחאה יצירתיות לא אלימות, בהן פעולה ישירה, לוביזם ומחקר כדי לחשוף בעיות ומחדלים סביבתיים גלובליים ומקומיים כאחד, ולהציע פתרונות ראליים וברי קיימא לעתיד ירוק, נקי ובריא עבור כולנו. מטרתו הבסיסית של גרינפיס היא להבטיח את יכולתו של כדור הארץ שלנו להמשיך לקיים את החיים על כל מיגוונם.

גרינפיס נוסד בקנדה בשנת 1971. ראשיתו של הארגון הייתה בפעולות מחאה ומאבק נגד הניסויים הגרעיניים התת-קרקעיים שבוצעו בידי ארצות הברית באי אמצ'יטקה שבשרשרת האיים האלאוטיים שבדרום מערב אלסקה. פעולות מחאה אלו נעשו בשיתוף התנועה לפירוק נשק גרעיני.

נכון לשנת 2015 יש לארגון משרדים ביותר מ-45 מדינות, ביניהן ישראל, ויש לו נוכחות ופעילות כלל-עולמית, כולל במוסדות כגון האיחוד האירופי והאו"ם.

פעולותיו המפורסמות הן בתחומי הגנה על יערות העד הפסקת ציד הלווייתנים, מאבק בשינויי האקלים ועידוד השימוש במקורות אנרגיה מתחדשים ולא מזהמים.

תקריות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הטבעת האונייה ריינבו וורייר

בשנת 1985 שימשה ספינת הדגל של גרינפיס בשם Rainbow Warrior להפגנה נגד הניסויים הגרעיניים שערכה צרפת באטול מורורואה שבאוקיינוס השקט. בעקבות ההפגנה הורתה ממשלת צרפת לפוצץ את הספינה. בעת שעגנה בנמל אוקלנד שבניו זילנד, הוצמדו אליה שתי פצצות שגרמו לטביעתה, תוך שהן גורמות למותו של צלם שהיה על הספינה. שני האחראים למעשה, קצינים בצבא צרפת, נעצרו. לאחר לחץ ציבורי ותקשורתי שנמשך שנתיים, הסכימה ממשלת צרפת לשלם לארגון גרינפיס פיצוי בגובה 13 מיליון דולר ניו זילנדי. ב-9 ביולי 2005 פרסם העיתון הצרפתי לה מונד ידיעה כי פעולת החבלה בוצעה באישורו האישי של נשיא צרפת דאז, פרנסואה מיטראן.

גרינפיס ישראל

בישראל פעיל משרד גרינפיס המקומי כחלק מגרינפיס ים-תיכון שמאגד את טורקיה, ישראל וסניף העולם הערבי. הסניף הישראלי קיים מזה 20 שנה ובולט במיוחד במאבקים בנושא קידום אנרגיה בלתי מתכלה ולא מזהמת בישראל, מאבקים נגד שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, מאבקים להצלת הים התיכון מרעלים והקמת שמורות טבע ימיות, ובהשתתפות קמפיינים בינלאומיים להצלת יערות הגשם והקוטב הצפוני. בין פעילויותיו המוצלחות של גרינפיס בארץ: מאבק כנגד הקמתה של תחנת-כוח פחמית שנייה באשקלון, מאבק נגד הזרמת שפכים ובוצה לים התיכון, מניעת זיהום נחל קישון על ידי מפעלים, עידוד הפרדת פסולת על ידי העיריות הגדולות בישראל, מניעת שימוש ברעלים מסוכנים בתעשייה, מאבק נגד ניסוי מסוכן בהפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה, הסרת כל החסמים הבירוקרטים מהגגות הסולארים בישראל (ביטול הצורך בפתיחת תיק במס הכנסה, במע״מ, ביטול הארנונה המוגדלת על הגגות, ותחילת יישום שיטת ״מונה נטו״ להפקת אנרגיה נקייה לצריכה עצמית), מניעת הרחבת בתי הזיקוק בחיפה (גורם הזיהום הבולט בחיפה) לגודל של פי 3 מגודלם המקורי, ולאחרונה אף הארגון שכנע את שר האנרגיה יובל שטייניץ לסגור את היחידות הפחמיות בחדרה. הארגון גם מעודד העלאת מודעות בציבור הרחב לערכי השמירה על הסביבה והגנה על כדור הארץ ברמה הגלובלית והמקומית כאחד. הארגון נוקט מאבק יצירתי ובלתי אלים ומשלב זאת עם מחקר, לוביזם ועבודה ישירה מול מקבלי ההחלטות בכל הרמות. הארגון נתמך כלכלית על ידי אנשים פרטיים בלבד על מנת לשמור על עצמאות מוחלטת ואי תלות כלכלית ופוליטית ולהימנע מניגודי אינטרסים שעלולים לסכן את יכולתו לפעול למען טובת הכלל.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גרינפיס בוויקישיתוף