דיסקורד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דיסקורד
Discord
Discord logo.png
מפתח Discord Inc.
תאריך השקה 13 במאי 2015
מערכת הפעלה iOS
אנדרואיד
Microsoft Windows
MacOS
לינוקס
Xbox One
נכתבה בשפות JavaScript
React
Elixir
Rust
סוג רישיון תוכנה חינמית
discord.com

דיסקורדאנגלית: Discord) הוא יישום ואתר אינטרנט VoIP חינמי, המיועד בעיקר לקהילות משחקי הווידאו, אך גם לקהילות אחרות. היישום נותן למשתמשים בו לתקשר עם משתמשים אחרים באמצעות התכתבויות, שיחות וידאו ושיחות שמע, בין אם זה באופן פרטי (Direct Massage) או ציבורי (שרתים). השימוש העיקרי בדיסקורד הוא בשרתים, אשר הם סוג של קבוצות שמחולקות לנושאים שונים וקהילות שיכולות להיות קטנות או גדולות מאוד. בנוסף ניתן לתקשר עם משתמשים באופן פרטי או ליצור קבוצה לא כשרת (עד 10 אנשים). מפתחים ומפיצים של משחקי מחשב יכולים לאמת את השרת מול דיסקורד, ובכך ליצור שרתים רשמיים לקהילות שלהם.

דיסקורד זמינה ל-מערכות ההפעלה Windows, MacOS, לינוקס, iOS ,אנדרואיד ו-Xbox One. נכון לאפריל 2021, ליישום רשומים מעל ל-300 מיליון משתמשים ומעל ל-6.7 מיליון שרתים שונים.

היסטוריה

את הרעיון לפיתוח היישום הגה ג'ייסון סיטרון, מנכ"ל OpenFeint (פלטפורמת משחקים חברתית למשחקים לטלפונים ניידים). בשנת 2011 מכר את OpenFeint ל-GREE תמורת 110 מיליון דולר. בשנת 2012 בעקבות הרכישה, סיטרון החל לשתף פעולה עם Hammer & Chisel, סטודיו לפיתוח משחקים. המוצר המקורי של החברה היה Fates Forever אשר היה צפוי להיות המשחק הראשון מסוג זירת קרב מרובת משתתפים על פלטפורמות ניידות, אך לא זכה להצלחה מסחרית. עם זאת, במהלך פיתוח המשחק, ציין סיטרון את הקשיים בהם שחקנים נתקלים כאשר הם מנסים לשחק משחקים אחרים כגון Final Fantasy ו-League of Legends, בדגש על בעיות הקשורות ב-VoIP. השחקנים נדרשו לשתף כתובות IP שונות על מנת לשוחח זה עם זה, ושירותים אחרים כגון סקייפ או TeamSpeak אשר משמשים גם הם לשיחות בין משתמשים, גזלו משאבים רבים מהמחשב והיו בעלי פרצות אבטחה רבות. היעדר האבטחה והניצול הרב של משאבים במחשב הוביל את המפתחים לפתח שירות צ'אט שיהיה ידידותי, נוח ויעיל למשתמש המבוסס על טכנולוגיה מודרנית יותר מאשר האלטרנטיבות אשר היו קיימות עד אז.

על מנת לפתח את דיסקורד, Hammer & Chisel זכו למימון נוסף מן החממה 9+ של YouWeb.

דיסקורד יצא לראשונה במאי 2015. לדברי סיטרון, קהל היעד היחידי שהם כיוונו אליו היה לקהילות Reddit. לאחר השקת השירות הוא נוכח לגלות כי פורומים רבים ב-Reddit הוחלפו בשרתי דיסקורד.

החברה גייסה מימון נוסף בסך 20 מיליון דולר לתוכנה בינואר 2016. בשנת 2019 הכנסות החברה היו 45 מיליון דולר, וב-2020 ההכנסות עלו ל-130 מיליון דולר.[1]

התוכנה

דיסקורד בנויה מעל תשתית Electron על גבי טכנולוגיות האינטרנט, אשר מאפשרת לה להיות מרובת פלטפורמות ולרוץ על מחשבים אישיים באמצעות דפדפן האינטרנט. התוכנה נתמכת על ידי 11 מרכזי נתונים מפוזרים ברחבי העולם. דיסקורד תוכננה במיוחד לשימוש בזמן משחק, ולכן היא כוללת תכונות כגון השהיה נמוכה, שרתי צ'אט חינם למשתמשים ותשתית שרת ייעודי. בשנת 2017 נוספה אפשרות לשיחת וידאו ושיתוף מסך בין משתמשים. קריאה ישירה נוספה בעדכון ב-28 ביולי 2016, עם תמיכה בשיחות ועידה. בדצמבר 2016, החברה הציגה את ממשק ה-API של GameBridge, המאפשר למפתחי משחקים לתמוך ישירות באינטגרציה של דיסקורד בתוך משחקים. מאגר ה-GitS של Discord מתארח ב-GitHub.

דיסקורד מספקת תמיכה חלקית בטקסט עשיר באמצעות הדגשת קוד (syntax highlighting).

בעוד שהתוכנה עצמה זמינה ללא תשלום, היזמים חיפשו דרכים לייצר רווחים, עם אפשרויות התאמה אישית בתשלום כגון אמוג'י או מדבקות. בחודש ינואר 2017, יצא לראשונה "Discord Nitro", אשר כלל דמי מנוי חודשיים ונתן למשתמשים לקבל אנימציית אווטאר משלהם, להשתמש באימוג'ים מותאמים אישית בכל השרתים, הגדלת גודל הקובץ המרבי על העלאות קבצים (מ-8 MB ל-50 MB), את היכולת לבחור את מזהה המשתמש שלהם תג פרופיל ייחודי ולהשתמש בשרתים שלהם ב-GIF בתור אימוג'י.היזמים טענו כי בעוד שהם יחפשו דרכים לייצר רווחים מהתוכנה, היא לעולם לא תדרוש תשלום עבור תכונות הליבה שלה. דיסקורד משתמשת בפורמט Opus Audio, שנועד לדחוס את הדיבור.

שיחת וידאו ושיתוף צילומי מסך נוספו לדיסקורד, תחילה על בסיס מבחן קטן באוגוסט 2017 והושק רשמית באוקטובר 2017. בעוד תכונות אלה מחקות יכולות סטרימינג של פלטפורמות כמו Twitch.tv, החברה אינה מתכננת להתחרות עם שירותים אלה, ותכונות אלה מכוונות בצורה הטובה ביותר לשרת קבוצות קטנות.

באוקטובר 2017, דיסקורד הציעה אימות שרת למפתחי משחקים, לבעלי אתרים וליוצרי תוכן, המאפשר להם להציג את הסטטוס "הרשמי" של השרת שלהם עם "סימן ביקורת מאומת" לאחר אישור הזהות שלהם עם צוות דיסקורד. מפתחים ובעלי אתרים עם שרתים מאומתים יכולים להשתמש בנתונים מדיסקורד ומאפשרת לשחקנים לחבר את פרופיל המשחק שלהם לפרופיל הדיסקורד שלהם. עד סוף שנת 2017, אומתו כ-450 שרתים, וכ-20 שרתים השתמשו באופציה להתחבר לדיסקורד מהמשחקים שלהם.

בדיסקורד יש אופציה הנקראת בוסט, אנשים עם מנוי Nitro באפליקציה דיסקורד יכולים לתת בוסט לשרת דיסקורד מסוים, ובכך לתמוך בו ולגרום לו להרחיב את האופציות שלו, בכך שרתי דיסקורד יכולים לעשות מגוון פעולות שהם לא יכלו לעשות לפני מתן ה-"בוסט", כגון הוספת אימוג'ים נוספים, הזרמת נתונים מהירה יותר בשרת וכולי...

רשימת המינויים של דיסקורד

  • Discord Nitro Classic - מנוי חודשי של דיסקורד אשר מאפשר למשתמשים להשתמש באמוג'ים (גם באנימציה) של שרת בכל צ'אט שיחפצו, לשים GIF (תמונה זזה) בתור תמונת הפרופיל של המשתמש, שיתוף מסך באיכות 720p בשיחות פרטיות ובשרתי דיסקורד, העלאה עד 50mb להודעה לעומת מגבלת ה-8mb כמשתמש חינמי, האופציה לשנות את מספר ה-"טאג" במשתמש שלך ועוד. המחיר הוא 5 דולר לחודש, או 50 דולר לשנה.
  • Discord Nitro - מנוי חודשי שמהווה הרחבה למנוי הנייטרו הקלאסי, במנוי זה ניתן להזרים נתונים (להקליט מסך ולשלוח הודעות) במשקלים כבדים יותר (עד 100mb), ושני "בוסטים" בכל חודש, שנותנים לשרתי דיסקורד ולמשתמשים בשרת אופציות נוספות. נוסף על כך המשתמש מקבל אפשרויות קוסמטיות נוספות כמו שימוש גלובלי בסטיקרים וכדומה. בעבר היה ניתן לקבל מעל 100 משחקים בחינם דרך חנות המשחקים של דיסקורד, אך אופציה זו נמחקה. המחיר הוא 10 דולר לחודש, או 100 דולר לשנה.
  • Discord Server Boosting - ניתן לתמוך ישירות בשרתים על ידי מנוי חודשי מתחדש בתוך שרת גם ללא רכישת המנויים הנ"ל, כלומר רכישה ישירה של "בוסטים". מנוי זה מאפשר לנרשם לקבל אוטומטית דרגה דפולטיבית אוניברסלית שאין לבעל השרת אופציה להוריד אך רק לערוך את השם וההרשאות בשרת בו רכש. בנוסף המשתמש מקבל את ההטבות של "Discord Nitro" ספציפית באותו השרת בו הוא תומך (כגון הזרמת נתונים גבוהה, אמוג'ים מיוחדים, שימוש בשרשורים פרטיים וכדומה). את הבוסטים ניתן להוסיף (עד 30 למשתמש) לכל שרת על ידי כל מי שבשרת, אך מספיק "בוסט" אחד לכלל הטבות הנ"ל. רוב האנשים לא משתמשים בפונקציה הזאת שכן מנוי הDiscord Nitro נותן 2 בוסטים בחינם בכל זמן שיש לך אותו. המחיר לבוסט אחד זהה הוא 5 דולר לחודש, ובמידה ואתה מנוי Discord Nitro אתה מקבל הנחה ל-3.5 דולר לחודש או 30% (נוסף על המנוי).

הצלחה

עד ינואר 2016 היו בדיסקורד 3 מיליון משתמשים, עם צמיחה של 1 מיליון נוספים תוך חודש. מספר זה גדל ל-11 מיליון משתמשים בחודש יולי באותה שנה. בדצמבר 2016 החברה דיווחה כי היו לה 25 מיליון משתמשים ברחבי העולם. בסוף שנת 2017 לשירות היה כמעט 90 מיליון משתמשים, עם כ-1.5 מיליון משתמשים חדשים בכל שבוע. החברה ציינה כי בעוד שרוב השרתים שלהם משמשים למטרות הקשורות למשחקים, מספר קטן של משתמשים נוצרו על ידי משתמשים לפעילויות שאינן משחקים, כגון מסחר במניות, כדורגל פנטזיה וקבוצות עניין משותפות אחרות.

בחודש מאי 2016, שנה לאחר שחרורה של התוכנה, טום מרקס, כתב עבור PC Gamer, תיאר את דיסקורד כשירות ה-VoIP הטוב ביותר שקיים. Lifehacker שיבח את הממשק, קלות השימוש ותאימות פלטפורמה.

במאי 2019 ע"פ דיסקורד יש כ 250 מיליון משתמשים רשומים ו56 מיליון משתמשים פעילים בכל חודש.[2]

שיבושים

לדיסקורד היו בעיות בהתנהגות עוינת והתעללות בצ'אטים, כאשר חלק מהקהילות של שרתי הצ'אט "פושטו" על ידי קהילות אחרות. זה כלל הצפה בנושאים שנויים במחלוקת הקשורים בגזע, דת, פוליטיקה ותועבה. דיסקורד הצהירו כי יש להם תוכניות ליישם שינויים מסוימים כדי "להיפטר מהבעיות של הפלטפורמה".

דיסקורד זכתה לפופולריות בשל תכונות הלקוח התומכות באנונימיות ופרטיות. האנליסט קיגן הנקס טען כי "זה בלתי נמנע להיות מנהיג בתנועה זו ללא השתתפות בדיסקורד". בתחילת 2017, מנכ"ל ג'ייסון סיטרון הצהיר כי דיסקורד היה מודע לקבוצות ושרתים אלה בתוכנה שלהם. סיטרון הצהיר כי שרתים מעורבים בפעילויות בלתי חוקיות או הפרות של תנאי השירות וצפויים להיסגר, אך לא נתן דוגמאות.

כדי להגן טוב יותר על המשתמשים ועל השירותים שלה מאז האירועים האלה, דיסקורד יישמה צוות אמון ובטיחות וטענה כי הוא עובד מסביב לשעון כדי לפקח על השרתים ולדווח עליהם במקרה הצורך, כולל התמודדות עם הטרדה של משתמשים, שרתים המפרים את תנאי השירות של דיסקורד, וכדי להגן על השרתים מפני DDoS ודואר זבל על ידי משתמשים זדוניים או רובוטים. אף על פי שהם אינם עוקבים ישירות אחר הודעות, צוות האמון והבטיחות יכול לקבוע על פעילות זדונית מדפוסי שימוש בשירות ולנקוט בצעדים מתאימים הכוללים חקירה מפורטת יותר, כדי לטפל בנושא. השירות מתכנן להרחיב את הצוות הזה, תוך שהוא ממשיך לצבור משתמשים חדשים. מאז הקמת הצוות, כמה שרתים נאו-נאצים ואל-ימניים נסגרו על ידי דיסקורד, כולל הרחקה מהשירות של כל אלה שהופעלו על ידי מחלקת הטרור של נאו-נאט"ו, תנועת ההתנגדות הנורדית, מארון הברזל ודומס האירופאיות.


ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Sarah E. Needleman, What Is Everybody Doing on Discord?, The Wall Street Journal, ‏8 במרץ 2021
  2. ^ Discord has surpassed 250 million registered users, TechSpot (באנגלית)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0