דלת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דלת כניסה
דלת יציאה למרפסת

דלת מתייחסת בדרך כלל לפתח בקיר, שעל צירו מורכב לוח עץ או מתכת נייד, המשמש לפתיחת ולחסימת המעבר והגישה. מבחינה לשונית, דלת מתייחסת לפתח שדרכו פוסעים ("לעבור בדלת"), או למבנה עצמו הכולל מסגרת, צירים ולוח נייד. אפשר למצוא דלתות גם במכוניות, ארונות, מקררים, כלובים וכדומה.

מבנה הדלת

מסגרת הדלת בנויה ממספר חלקים נפרדים:

 • משקוף - קורה בחלק העליון של המסגרת התומכת בקיר שמעליה.
 • אינסרט - חלק תחתון מתכוונן של דלת פלדה המאפשר להתאים את גובהה למידות הפתח. האינסרט כולל מברשת למניעת כניסת אבק וחרקים.
 • מזוזות הדלת - הקורות האנכיות לדלת שמחוברות בקצהן העליון למשקוף התומכת במסגרת.
 • סף הדלת - קורה בחלקה התחתון של המסגרת המחוברת אל שתי המזוזות ותומכת במסגרת.
 • אַרְכִיטְרָב - קורת אבן מעוצבת שנמצאת מעל המשקוף המשמשת לקישוט.

סוגי דלתות

לדלתות עיצובים שונים המאפשרים להן לשמש למטרות שונות. הדלת הנפוצה ביותר ביום-יום היא הדלת הסטנדרטית שבנויה מלוח קשיח יחיד התלוי על ציר של בית הדלת ומאפשר הזזת הדלת לכיוון אחד אך לא לשני. לדגם זה קיימות וריאציות רבות, כמו הדגם "הכפול" שבו הדלת ניתנת להזזה לשני הכיוונים.

 • דלת צונחת היא דלת הממוקמת על התקרה או ברצפה ונפתחת אנכית. לעיתים מלוה הדלת בסולם המאפשר עליה\ירידה אל יעד הדלת.
 • דלת-אורווה היא דלת המחולקת אנכית לשני חלקים המסוגלים להיפתח ולהיסגר באופן בלתי תלוי. כך אפשר לפתוח את החלק העליון ולאפשר לסוס לאכול מאבוס בלי להוציאו מהמתקן שבו הוא שוהה.
 • דלת-נדנוד מורכבת על ציר המאפשר לה להיפתח הן כלפי פנים והן כלפי חוץ, אם כי היא מוחזקת בקפיץ סגורה. וריאציה של דלת זו מכונה דלת-סלון, שהיא זוג דלתות-נדנוד עם משקל קל ונפוצות בעיקר במסבאות.
 • דלת מתקפלת (מכונה גם דלת אקורדיון או גרמושקה) היא דלת העשויה ממספר לוחות המחוברים זה לזה, כאשר פותחים או סוגרים הדלת, לוחותיה נפרשים או נצמדים זה לזה.
 • דלת-צרפתית היא דלת המשובצת בחלונות רבים לכל אורכה.
 • דלת-דמה היא דלת ללא מעבר. היא דלת "מזויפת" שמאחוריה נמצא קיר ומשמש לרוב למטרות קישוט.
 • דלת לחיות מחמד כשמה היא דלת קטנה המאפשרת מעבר של בעלי חיים. הדלת מורכבת לרוב בתוך דלת גדולה יותר וממוקמת בתחתיתה או בקיר. הדלת משמשת בעיקר מעבר לחתולים, אם כי נעשה בה שימוש גם למעבר כלבים ובעלי חיים אחרים.
 • דלת מסתובבת מורכבת לרוב ממספר של "כנפות דלת" (העשויות לרוב מזכוכית) המחוברות בציר מרכזי ומסתובבות מסביבו. האדם רוצה להשתמש בדלת עובר ברווח של יחידה של שתי דלתות צמודות ומתקדם עד שסיבוב היחידה מוביל אותו אל מחוץ או אל תוך המבנה. עיצוב ייחודי של דלת תוכנן במטרה לשמור על יציבות הטמפרטורה שמייצר מיזוג האוויר המרכזי בכך שמצמצמים למינימום את מעבר אוויר בין פנים המבנה והסביבה החיצונית. הדלת המסתובבת נחשבת כבעלת סטטוס תדמיתי יוקרתי והן מתוקנות במלונות ומגדלי יוקרה.
 • דלתות אוטומטיות הן דלתות בעלות מנגנון חשמלי שדואג לסגירתן ופתיחתן. הן מתחלקות לשלוש קטגורויות לפי הדרך בה הן מופעלות.
  1. חיישן המזהה תנועה מתקרבת ופותח את הדלת.
   • חיישן מעמסה – חיישן שמותקן על הרצפה ומגיב למשקל שעולה עליו
   • חיישן תת-אדום – חיישן השולח קרן תת-אדומה בלתי-נראית לעבר גלאי, כאשר נחסמת הקרן מופעלת הדלת.
   • חיישן תנועה – מזהה תנועה בעזרת רדאר גלי מיקרו-גל בעוצמה נמוכה.
  2. מתג המופעל בצורה ידנית, לעיתים לאחר בדיקה ביטחונית. לדוגמה לחיצה על כפתור או העברת כרטיס זיהוי מגנטי.
  3. דלתות שמזהות ניסיון ידני לפתוח אותן, וממשיכות את הפעולה בסיוע המנוע הפנימי שלהן בצורה אוטומטית.
קיימות גם דלתות אש אשר נסגרות אוטומטית (אין אפשרות פתיחה אוטומטית) על ידי מערכת גילוי וכיבוי אש בעת שריפה.

סוגי דלתות לבית ולכניסה

דלת כניסה

בבתים נחלקות הדלתות לדלתות כניסה (חוץ) או פנים. דלתות הכניסה מיוצרות מעץ, פלדה (פח מכופף) או שילוב של שניהם, דלתות העץ מתאפיינות בעומק ויוקרה אולם אינן עמידות לשמש וגשם (כנ"ל דלתות הפלדה המחופות עץ).

דלתות הפנים בבית הן בדרך כלל במידות סטנדרטיות, אך ניתן לייצרן בכל מידה שרוצים, איכות ומחיר הדלת מושפע מסוג מילוי הדלת ומהציפוי של הדלת (צבע, פורמייקה, פורניר ועוד).

נהוג להתקין בדלת כניסה עינית, סגר ביטחון, וכן פעמון דלת ולפעמים אף נוקש.

נגישות

כדי שדלת תהיה נגישה, על הידית שלה להיות בצבע שונה ממנה, כדי שכבדי ראייה יוכלו לאתר את הידית בקלות. מומלץ שלא להשתמש בידית כדורית, כדי שאנשים עם יכולת אחיזה לקויה יוכלו לפתוח את הדלת. מומלץ שהן כיפוף הידית והן הזזת הדלת כולה ידרשו הפעלה מינימלית של כוח. אפשר לסדר ליד הדלת לחצן חשמלי שפותח אותה או מנגנון פתיחה אוטומטי. לפני הדלת יש להקצות מרחב מספיק לתפעולה בישיבה על כיסא גלגלים והדלת צריכה להיות רחבה דיה כדי לאפשר מעבר עם כיסא גלגלים. אין לשלב מדרגה בסף הדלת.

שילוט הדלת צריך להיות במקום מקובל, כדי שאנשים עם קשיים בתפישה חזותית יוכלו לאתר אותו וכדי שעיוורים הקוראים ברייל יוכלו למצוא אותו ולהגיע אליו.

שימושים סמליים ומטאפורים

בגלל תפקידה המרכזי בחציצה בין סביבות שונות, בעיקר בביתו של האדם, נעשה בדלת שימוש לשוני וסמלי. ביהדות מקובל במהלך תקופת השבעה להשאיר דלת פתוחה בבית האבלים, ובכך לחסוך מן האבלים את הטרחה בפתיחת הדלת והסחת דעתם מן האבל. ביהדות, יש מצווה להתקין על דפנות הדלת מזוזה. גם בעמים אחרים, ישנם מנהגים דומים הכוללים התקנת קמעות שונים. בטקס עתיק יומין בפתיחת הפרלמנט הבריטי, נטרקות דלתות הפרלמנט על פני "האדון נושא המוט השחור", במטרה לסמל את ריבונות הפרלמנט על השלטון המלכה, ועליו לנקוש על הדלת שלוש פעמים בקריאות הזדהות עד שהן נפתחות בפניו.

ראו גם

קישורים חיצוניים