סולם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סולם הוא כלי המשמש לטיפוס לגובה.

סולם לגג הבניין

מבנה

המבנה הבסיסי של סולם הוא שלבּים-שלבּים (בעברית גם שליבות מן שְׁלִיבָה או חֲווָקים מן חָווָק) המוחזקים בין שני מוטות אופקיים זה לזה ומאונכים לקרקע. הוא עשוי מחומרים חזקים המסוגלים לשאת משקל אדם, כגון מתכת, פלסטיק או עץ. את הסולמות משעינים על הקיר, או מעגנים אליו, כשסוג נוסף של סולמות אינו אלא שני סולמות הנשענים זה על זה.

סולם חבלים

סולם חבלים הוא סולם שחלקיו השונים עשויים לא מחומר קשיח אלא מחבל (לעיתים יש בפרקים חיזוקי מתכת). הוא קל משקל וניתן לקיפול, ועל כן נוח להובילו ממקום למקום ולאחסנו, ובשל גמישותו נוח להתקינו באתרים שבהם המשטח האנכי שעליו מטפסים איננו חלק אלא קמור (לדומה – קיר סלע). עם זאת, כדי להשתמש בו על המטפס להשקיע עוד מאמץ ומיומנות, שכן הוא נוטה להתנועע בעת הטיפוס עליו. יש סולמות חבלים ששלביהם עשויים מחומר קשיח.

סולם החבלים נוח ומשמש לרוב בטיולים ובמחנאות, בפעילויות צבאיות וכן בפעולות חילוץ והצלה.

סולם במשחק

סולמות משמשים גם למשחק ילדים בגני שעשועים. בדרך כלל לשלביהם פרופיל מעוגל, בניגוד לשלביהם של סולמות העבודה, שהם בעלי פרופיל מלבני.

ברכבי הצלה

ברכב מכבי אש מותקן סולם, ובעזרתו הכבאים מגיעים לקומות העליונות בבניין בוער אם אין להגיע אליהן דרך המדרגות הפנימיות. לעיתים הסולם מורכב על צריח מסתובב בגג המשאית של מכבי האש, והשליטה עליו יכולה להיעשות משני מרכזי פיקוד – מהמשאית עצמה או מקצהו העליון של הסולם (סלסילה). לאורך סולם הכבאים מורכב צינור מים.

אף כי הסולם משמש לעלייה ולירידה, הוא נתפס ככלי לעלייה. למשל במשחק הלוח "סולמות ונחשים", הסולמות מציינים את העלייה, בעוד שהנחשים (או החבלים) מסמלים את הירידה.

גלריה

קישורים חיצוניים