הילטון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הילטון הבינלאומית
Hilton Worldwide logo.svg
נתונים כלליים
סוג חברה פרטית
משרד ראשי וירג'יניה, ארצות הברית
מייסדים קונרד ניקולס הילטון
ענפי תעשייה מלונאות
שווי שוק 20.43 מיליארד דולר (2017)
הכנסות 11.663 מיליארד דולר (2016)
אנשי מפתח כריסטופר נסטה, נשיא ומנכ"ל
עובדים 169,000 (2016)

רשת הילטון היא רשת בתי מלון בינלאומית שמרכזה בארצות הברית, מהגדולות בעולם.

הרשת

הרשת נוסדה על ידי קונרד הילטון בסיסקו שבטקסס. בבעלות הרשת 2,700 מלונות ברחבי העולם והיא בקשרים עסקיים עם חברות תעופה וחברות השכרת רכב רבות. מטה החברה נמצא בלוס אנג'לס/בוורלי הילס שבקליפורניה. תפיסת העולם של הילטון היא שהתייר האמריקאי יזכה לאותה רמת נוחות וסטנדרט שירות אליהם הוא רגיל בארצות הברית, בכל מקום אליו הוא מגיע. כך זכו מלונות הילטון לתדמית של נוחות ושירות מעולה, בצד הסתגרות וניתוק מן המדינה בה הם פועלים.

החברה המקורית שנוסדה בשנת 1919 מכרה את הזכויות על שם המותג מחוץ לארצות הברית לחברה בריטית ששינתה את שמה ל-"The Hilton Group". לכן היו בפועל שתי חברות המפעילות את מלונות הילטון. בשנת 2006 רכשה הילטון האמריקאית את החברה הבריטית בחזרה ומוזגה לרשת מלונות עולמית אחת.

ביולי 2007 דווח בתקשורת, כי משפחת הילטון מכרה את בעלותה בתאגיד עבור 26 מיליארד דולר.

אחד מהמלונות המפורסמים ביותר של הרשת הוא מלון וולדורף-אסטוריה, ניו יורק שהוא גם אחד מבתי המלון המפורסמים בעולם בשל היותו המלון היוקרתי ביותר בניו-יורק ומהיוקרתיים בעולם בזמנו. במשך השנים שכנו במלון מהאנשים החשובים בעולם כגון נשיאים, ראשי ממשלות, סלבריטאים וכדומה. עד היום הוא אחד מבתי המלון המועדפים והמפורסמים בניו יורק.

פעילות בישראל

בשנת 1956 היא בחנה את האפשרות לחכור את מלון המלך דוד, אולם נסוגה בלחץ מצרי[1]. בשנת 1960 בחנה החברה הקמת מלון על הר הכרמל בחיפה[2], אך הדבר לא יצא אל הפועל[3]. בשנת 1961 הושג הסכם להקמת מלון ראשון של הילטון בישראל[4], חרף איומי החרם הערבי[5]. המדינה נתנה למלון הטבות חריגות שנומקו על ידי טדי קולק בכך שמדובר במשיכת "חברה בעלת מוניטין עולמי להקמת בית מלון בתל אביב שדרגתו יכולה לקדם בהרבה את זרם התיירות לארץ"[6]. אבן הפינה ל"מלון הילטון תל אביב" הונחה בספטמבר 1962[7] והוא נפתח בשנת 1965.

בשנת 1999 נפתח סניפה השני של רשת הילטון בישראל, מלון הילטון מלכת שבא באילת. במרץ 2014 נפתח מלון וולדורף אסטוריה ירושלים שיהיה סניפו הראשון של מותג העל היוקרתי של הרשת, וולדורף-אסטוריה, בישראל. בעתיד הרחוק מתוכנן להיבנות מלון "וולדורף אסטוריה תל אביב", שיבנה בסמוך למלון הילטון תל אביב ויהיה סניפו השני של מותג וולדורף-אסטוריה בישראל. בעבר פעלו גם "הילטון באר שבע", ו"הילטון ירושלים" (כיום מלון קראון פלזה ירושלים).

בראשית נובמבר 2016 פורסם, כי החל מינואר 2017, תחדל הילטון מלהפעיל את מלון הילטון מלכת שבא באילת[8]. הרקע להפסקת הפעלת המלון בידי הילטון, הוא ככל הנראה הוצאות שונות ודמי ניהול גבוהים מדי לדעת בעליו של המלון, אותם נדרש להוציא לבקשת הילטון, כחלק מהיותו של המלון מנוהל על ידה[8].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0