הכנסת כלה (ספר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הכנסת כלה
הכנסת כלה.jpg
מידע כללי
מאת ש"י עגנון
שפת המקור עברית
סוגה רומן
הוצאה
הוצאה הוצאת שוקן
תאריך הוצאה 1931
מספר עמודים 472
מהדורות נוספות
תאריך מהדורה מוערת אברהם הולץ, מראות ומקורות: מהדורה מוערת ומאוירת של "הכנסת כלה" לש"י עגנון, הוצאת שוקן, תשנ"ה

הכנסת כלה הוא רומן מאת ש"י עגנון, המתאר את מסעו של ר' יודיל חסיד העוזב את ביתו במטרה לאסוף כסף כדי למצוא שידוך לבנותיו. הרומן המתרחש בשנים 1821-1820, מלווה את ר' יודיל בנדודיו בין העיירות והקהילות היהודיות, תוך שהוא מבליט את תמימותו, ביטחונו ואמונתו.

תולדות הספר

גרסה ראשונה של הסיפור פורסמה בניו יורק בשנים 1920-1919 בכתב העת "מקלט", שבעריכת י"ד ברקוביץ. במהלך שנות ה-20 של המאה העשרים פרסם עגנון סיפורים אחדים, שנכללו בסופו של דבר בגרסתו השלמה של "הכנסת כלה", שיצאה לאור בשנת 1931. חוקר הספרות דן לאור העיר על כך: "אמנם, קוראי עגנון הנאמנים הכירו קרוב לוודאי את הסיפור "הכנסת כלה" שפורסם בשלושה המשכים בכתב העת "מקלט" ב-1919. בוודאי גם הכירו את הסיפורים ואת פרקי הסיפורים האחרים שהופיעו במרוצת השנים בכתבי העת השונים ונכללו בכרכים אלה, אולם הדמיון בין הסיפורים שנדפסו במהדורה החדשה לבין מה שפורסם בשנים קודמות היה כדמיון שבין הפיגומים לבין הבניין עצמו."[1]

"הכנסת כלה" הוא הרומן הראשון של עגנון, והוא הכרך הפותח את סדרת כל סיפורי ש"י עגנון, בגרסתה הראשונה, שיצאה לאור ב-1931, ובגרסתה השנייה, שיצאה לאור ב-1953.

בשנת תשנ"ה פרסם אברהם הולץ את ספרו מראות ומקורות: מהדורה מוערת ומאוירת של "הכנסת כלה" לש"י עגנון - מהדורה מוערת שבה הטקסט המקורי של "הכנסת כלה" מלווה בהערות נרחבות.

תקציר העלילה

ר' יודיל חסיד, המתגורר בברודי יוצא, בעצתו של הרב מאפטא, למסע שמטרתו איסוף כסף לשם מציאת שידוך הגון לשלוש בנותיו. במסעו עובר ר' יודיל בין העיירות והקהילות היהודיות של גליציה המזרחית. התלאות הפוקדות אותו אינן מרפות את רוחו, מפני שהוא שם בה' מבטחו. לאחר שצבר סכום של 200 זהובים, אינו יכול להתיר לעצמו המשך איסוף נדבות, הוא משחרר את נטע העגלון שהסיע אותו בעזרת צמד הסוסים "משכני" ו"נרוצה" ומתמקם במלון.

במהלך שהייתו במלון מוצא ר' יודיל שידוך עם חתן בן עשירים לבתו הבכורה וחותם על כתב תנאים (הסכם אירוסין) שהוא הרבה מעבר ליכולתו הכספית, תוך הסתמכות על הוראת הרב מאפטא.

ר' יודיל חוזר לעירו ברגל ובעזרת עגלות האוספות אותו. המסע חזרה מתנהל ללא כל כיוון ברור ואחרי נדודים רבים מגיע ר' יודיל לביתו. השידוך של בתו לא מתקדם במשך זמן רב, עד שהחתן ופמליתו מגיעים לחתונה, ואז מתרחש נס - בנותיו מוצאות אוצר במערה, ולכל שלוש הבנות נמצא שידוך.

בנוסף לסיפור המסגרת, בו מתואר מסעו של ר' יודיל ומעשה השידוך והחתונה, משולבים ברומן עשרות סיפורים, שאותם מספרים גיבורי הרומן השונים: ר' יודיל, נטע, בעל העגלה המסיע אותו, או אחד מהאנשים שהם פוגשים בדרכם. בין הסיפורים יש גם סיפורי שידוכים, חתונה וזוגיות ומעט סיפורי בעלי חיים. בין היתר מספר הסוס "משכני" לחברו הסוס "נרוצה", את סיפור העכבר והתרנגול.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דן לאור, ש"י עגנון, מרכז זלמן שזר, תשס"ח, עמ' 79.