המכלול:למה ליצור חשבון?

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משתמש חדש

אין צורך ליצור חשבון כדי לקרוא ערכים במכלול, אולם כדי לכתוב ולערוך דפים במכלול יש ליצור חשבון. ההרשמה היא תהליך מהיר, חינמית, חופשית ובלתי-פוגענית, ויש סיבות רבות לבצעה.

כדי להירשם כבר עכשיו, היכנסו לדף ההרשמה.

שם משתמש

שם משתמש הוא כינוי שהאדם הנרשם למכלול בוחר לעצמו. הכינוי הזה נרשם במאגר הנתונים בצמוד לכל פעולה אקטיבית שהמשתמש עושה. תוכלו לצפות בכל התרומות שלכם על ידי לחיצה על הקישור "התרומות שלי", המופיע רק כאשר אתם מחוברים.

יהיה לכם גם דף משתמש משל עצמכם, שבו תוכלו לכתוב מה שתרצו, פרט לדברים המנוגדים למדיניות המכלול. בעוד שהמכלול איננו משמש לאחסון אתרים פרטיים, אתם עדיין רשאים לכתוב מעט על עצמכם, על תחביביכם, להציג מספר תמונות וכדומה. עורכים רבים משתמשים בדף המשתמש שלהם כדי לנהל רשימה של ערכים שהם חשים שתרומתם להם הייתה גדולה, או כדי לאחסן במקום אחד מידע חיוני אחר על המכלול (קישורים שימושיים, רשימות וכדומה).

בנוסף, יהיה לכם גם דף שיחת משתמש, שבו יוכלו משתמשים אחרים ליצור עמכם קשר. בכל פעם שמישהו יכתוב לכם הודעה בדף השיחה, תקבלו על כך הודעה מיוחדת. אם תרצו להזין למערכת כתובת דואר אלקטרוני, משתמשים אחרים יוכלו לשלוח לכם הודעות דואר אלקטרוני בלי לצפות בכתובתכם באופן ישיר, ויהיה באפשרותכם לבקש שליחת סיסמה חדשה לדואר האלקטרוני באם שכחתם את סיסמתכם.

הכינוי יהיה מוגן בסיסמה, על-מנת למנוע מאנשים אחרים להתחזות אליכם. הסיסמה צריכה להיות אישית. אם אתם חושבים שמישהו גילה את הסיסמה, החליפו אותה מיד. אם כבר אינכם יכולים להיכנס לחשבון, הודיעו על-כך בדף הבקשות ממפעילים.


הנחיות לבחירת שם משתמש

  • שם המשתמש ישמש אתכם בשיחות עם משתמשים אחרים ולכן עליו להיות מובן ונוח.
  • אין לכלול בשם המשתמש תווים מיוחדים, כגון ניקוד, תווים בלתי נראים או תווים שאינם על המקלדת.
  • אין לבחור שמות פוגעניים (לדוגמה: "חמור17" או "טיפש20"). מומלץ להימנע משמות בעלי הקשר פוליטי (לדוגמה: "הליכוד200", "אריה דרעי לשלטון" וכדומה), צבאי (לדוגמה: "חיל האוויר300") או מפלגתי (לדוגמה: "שויינא בדם").
  • אין לבחור שמות לא ראויים כמו שמות רשעים (לדוגמה: "אחאב", "איזבל" וכדומה).[דרושה הבהרה]
  • אין לבחור שמות ארוכים וחסרי משמעות (לדוגמה: "254צונגלבFG58", "דגכעיחל") שמות כאלה מהווים מטרד לקהילה.
  • אין לבחור שמות שמהווים פרסומת למוצר, לאדם או לגוף כלשהו.
  • אין להתחזות לאישים מוכרים (לדוגמה: "דודי זילברשלג", "אבי בלום" וכדומה) או למכלולאים אחרים (לדוגמה: "מכון חכמת התורה1" וכדומה).

עריכת המכלול

משתמשים רשומים זוכים להרשאות עריכה במכלול, זכות שלא מוענקת למשמשים האנונימיים. מאפיין נוסף שמשתמשים רשומים צפויים להשתמש בו באופן נרחב הוא רשימת המעקב. בכל דף תופיע לשונית נוספת, "מעקב", ותיבת סימון בתחתית דף העריכה, שלחיצה על אחת מהן תוביל להוספת הדף לרשימת המעקב. רשימת המעקב היא גרסה מקוצרת של רשימת השינויים האחרונים שמראה רק את השינויים האחרונים שבוצעו בדפים שהוספתם לרשימה. בנוסף, ערכים שעליהם הופעל מעקב מופיעים בכתב מודגש בדף השינויים האחרונים. בצורה זו, אתם יכולים לעקוב אחר כל הערכים החשובים לכם, בלי לבדוק את השינויים שבוצעו בכל אחד מהם בנפרד.

העלאת קבצים, העברת דפים, עריכת דפים מוגנים חלקית

רק משתמשים מחוברים לחשבון יכולים להעלות קבצים לשרת. משתמשים שרשומים ארבעה ימים או יותר יקבלו בעתיד את היכולת לערוך דפים מוגנים חלקית.

שינויי תצוגה

משתמשים רשומים יכולים לשנות מאפיינים רבים של הדרך בה המכלול מוצג: כל משתמש רשום יכול לבחור מבין סקינים שונים, לשנות את תצוגת הנוסחאות המתמטיות, לקבוע את יישור הפסקאות, את רוחב תיבת העריכה ועוד.

בנוסף, משתמשים רשומים יכולים ליצור לעצמם סקין חדש לחלוטין, או לשנות מאפיינים של סקין קיים באמצעות דף CSS. לפרטים נוספים ראו: המכלול:דפי CSS אישיים.

התראות, תודות ותיוג

המכלול הוא מיזם שיתופי, ולכן חיוני לקיים תקשורת נוחה ויעילה בין המשתמשים. כאמור, למשתמש לא רשום אין דף משתמש ודף שיחה אישיים, אך מעבר לכך, למשתמשים רשומים יש כלים טכניים המקלים על התקשורת ביניהם, ומסייעים ליצירת שיח מפרגן, יעיל וידידותי. כך, למשל, משתמשים רשומים יכולים לשלוח זה לזה דרך המערכת הודעות הערכה המכונות "ויקי-שכוייח" ולהודות למשתמשים אחרים בלחיצת כפתור על עריכות ספציפיות. בנוסף, רק משתמש רשום אפשר לתייג, ומשתמש רשום מקבל התראות (למשל, על הודעה בדף שיחה או על שחזור עריכתו) מיד עם כניסתו למכלול דרך החשבון.

דיונים והצבעות

גם בדיונים העוסקים בערכים, במחיקה ובמדיניות רשאי להשתתף רק משתמש רשום, משום שמשתמש שכזה מראה על רצון אמיתי יותר לתרום למכלול (ולא להשתמש בה כמנוף לשינוי בהתאם לדעותיו), וגם משום שהאנונימיות שבכתובות ה-IP מאפשרת יצירת "בובות קש", ולכן אין אפשרות להצביע, כשם שאי אפשר לערוך כלל ללא רישום, וכן גם בהצבעות, אין למשתמשים אנונימיים אפשרות להצביע כלל.

ראו גם