המכלול:מכלולאי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg אין לראות את דף זה כערך אנציקלופדי. נא הימנעו מעריכה בו לפני שכתובו על בסיס הגרסה המקורית
דף זה יובא ו/או טופל בעבר שלא על פי מדיניות המכלול, ומשכך ייתכן שנעדר ממנו תוכן ראוי או ששוכתב בצורה בלתי תקינה.
תוכלו להשוות את הערך מול הערך המקורי, וכן לצפות בשינויים שבוצעו בו. אתם מוזמנים לשכתב אותו מחדש או לנהל דיון מקדים בדף השיחה.
קהילת המכלול

מכלולאי הוא משתמש הכותב ועורך ערכים שונים במכלול.

באופן כללי, כל המכלולאים שותפים לבנייתו של המכלול ודעתם נחשבת במידה שווה, בין אם בדיונים העוסקים בערכים, בהצבעות מחיקה או בקביעת מדיניות. במקרה של מחלוקת מתקבלות החלטות באמצעות הצבעה דמוקרטית בין המכלולאים[1].

פעילויות

המכלול הוא מיזם רחב היקף, וככל מיזם של הוצאה לאור בהיקף כזה, נדרשת קשת רחבה של פעילויות ומיומנויות כדי להביאו לאיכות ראויה. פעולות עיקריות של המכלולאי הן:

 • כתיבת ערכים: זו פעילות הליבה של המכלול, והיא כוללת כתיבה של ערכים חדשים והרחבה של ערכים קיימים.
 • הוספת תמונות: תמונות נוצרות על ידי המכלולאים (באמצעות מצלמה, סורק, תוכנה גרפית וכך הלאה), או נלקחות מויקישיתוף.
 • עריכה טכנית: למדיה-ויקי, התשתית הטכנית של המכלול, שפת סימון משלה. לא הכל בקיאים בכל רזיה של שפת סימון זו, ולכן נדרשת עריכה המשפרת את האיכות הטכנית של הערכים.
 • עריכה לשונית ועריכה עניינית.
 • סיווג: שיוך ערכים לקטגוריות, לשם ניווט קל בהמכלול.
 • יצירת תבניות ושילובן בערכים.
 • בקרת שינויים אחרונים לשם איתור השחתות ועריכות הדורשות שיפור.
 • ייעוץ לשוני: פתרון סוגיות לשוניות שאין להן מענה פשוט.
 • השתתפות בדיוני תוכן: דיונים על התוכן הראוי לערך נערכים בדפי השיחה, ותורמים תרומה חשובה לאיכותו של הערך.
 • השתתפות בהצבעות, לשם הכרעה בנושאים השנויים במחלוקת בקרב המכלולאים, כגון זכות קיומו של ערך מסוים.
 • השתתפות בדיוני מדיניות הנערכים בדרך כלל באולם דיונים ובעמידה למנין.
 • הפעלת בוטים: בוט ההחלפות עוסק בהאחדה לשונית של המכלול, לפי החלטות כתיב ותעתיק שמתקבלות על ידי קהילת הכותבים. בוטים נוספים עוסקים בפעולות תחזוקה אחרות.
 • חבר מביא חבר, הרחבת חבורת העורכים והבאת העורכים חדשים וחיזוק ידיהם של העורים הקיימים.

המכלולאים השונים מוצאים את תחומי העניין הקרובים ללבם, מתוך מגוון פעילויות אלה, ועוסקים בהם.

הרשאות טכניות

משתמשים שונים מקבלים הרשאות טכניות שונות. יש להדגיש שההרשאות הללו אינן משנות את סמכותם בענייני תוכן במערכת, אלא אך ורק את יכולתם לערוך דפים ולבצע פעולות שונות.

משתמש אנונימי

על מנת למנוע הכנסת תכנים שאין ראוי שיוצגו אפילו לא לשעה קלה, וכן כדי להתמודד עם בעיית ההשחתות ההמוניות, לא קיימת במכלול אפשרות עריכה למשתמשים ללא חשבון. עריכה במכלול דורשת רצינות והכרה בחשיבות המיזם, ועבור מי שכזה אין ההרשמה אמורה להוות מניעה לתרומה. היא מבוצעת בתהליך פשוט וקל עבור כל משתמש.

משתמש רשום

משתמש רשום הוא משתמש שנרשם למערכת המכלול. הרישום אינו דורש כל פרט מזהה, אם כי רצוי לתת בו כתובת דואר אלקטרוני (שלא תיחשף לאיש, אך תאפשר משלוח דואר אלקטרוני למשתמש). משתמשים שנרשמו במערכת מקבלים שם משתמש כפי שבחרו, וסיסמה. הם יכולים להתחבר לחשבונם מכל מחשב עם גישה לרשת המקווננת. הרישום מקל על המכלולאים האחרים להכיר את המשתמשים וליצור איתם קשר. בדרך כלל, עבודתם תוערך יותר על ידי המכלולאים האחרים. בנוסף, הרישום תורם לפרטיות המשתמשים, כיוון שכתובת ה־IP שלהם כבר אינה חשופה אלא לאחר בדיקה המתבצעת בנסיבות חריגות.

למשתמש רשום הרשאות עריכה מורחבות מעט לעומת אלו של משתמש אנונימי: באפשרותם להעלות תמונות להמכלול, לשלוח הודעות דואר אלקטרוני למשתמשים אחרים, להגדיר רשימת מעקב, ולהגדיר את עריכותיהם כשינויים משניים כשצריך. כמו כן, לאחר שצברו ותק של ארבעה ימים מאז הרשמתם למערכת, הם יכולים גם להעביר (לשנות) את שמם של דפים ולערוך דפים מוגנים חלקית.

משתמשים רשומים יכולים להשתתף בהצבעות אך רק אם הם בעלי ותק של 30 ימים, ולהם 100 עריכות לפחות במרחב השם הראשי או במרחבים המשיקים לו (כלומר עריכות דפי שיחה, שיחות תמונות, שיחות קטגוריות, שיחות תבניות, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות) במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה. כל קול שווה למשנהו, אלא אם כן ברור שמדובר בבובת קש או טרול.

מפעיל מערכת

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפעיל מערכת

מפעיל מערכת הוא משתמש שניתנו לו הרשאות מורחבות המאפשרות לו להתמודד עם השחתות של דפים במערכת. משתמש בעל הרשאה זו יכול למחוק דפים מהשרת, לשחזר דפים שנמחקו או לצפות בהם מחוקים, לחסום משתמשים וכדומה.

לתפקיד זה מתמנים משתמשים ותיקים ומנוסים, המכירים היטב את הנפשות הפועלות ואת הכללים. המינוי מבוצע ידנית על ידי עורך ראשי, לאחר הבעת תמיכה או התנגדות של משתמשים שונים בדף מפעיל נולד.

עורך ראשי

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עורך ראשי

עורך ראשי הוא עורך שניתנו לו האפשרויות למנות עורך רגיל למפעיל ולעורך ראשי, לשנות שם של משתמש, ולמנות ולהדיח בוטים. כמו כן רשאי העורך ראשי לכפות את עצמו כבורר בעת ויכוח בין מכלולאים, רק הוא רשאי להורות על חסימה של משתמש ותיק, וכן מוקנות לו מספר סמכויות בנוגע לבדיקת כתובות IP. כמו כן, כל העורך ראשיים הם גם מפעילי מערכת, ובשל כך מקבלים גם את הרשאותיהם.

בודק

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המכלול:בודק

בודק הוא משתמש שניתנה לו ההרשאה לבדוק את כתובת ה־IP של משתמשים רשומים. בדיקה זו מבוצעת אך ורק במקרה של השחתות חמורות ומתמשכות, במטרה לבדוק האם משתמשים הם זהים, או לאפשר תלונה אצל הספק. זוהי פעולה רגישה, והיא מתבצעת אך ורק במסגרת נהלים מוגדרים.

דייל

דייל הוא משתמש המסוגל למנות משתמשים שונים, ואף את עצמם, לכל הרשאה שירצו בכל מיזם שירצו. הם היחידים המסוגלים להדיח מפעיל מערכת או עורך ראשי, למנות או להדיח בודק, וכדומה. בדרך כלל פונים אליהם במקרים של הצבעות ביטול הרשאה שהתקבלו, וכדומה.

מפתח

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – m:System administrators

המפתחים, המכונים גם "מנהלי מערכת", מפקחים על מערכת מדיה־ויקי המפעילה את המכלול. הם יכולים לבצע שינויים בתוכנה, לשנות את הגדרות המערכת, וכדומה. כל המפתחים מורשים לערוך את כל הרשאות המשתמש שלהם ושל משתמשים אחרים.

ראו גם

הערות שוליים

 1. באופן טבעי עשוי שדעתו של מכלולאי המבצע מספר עריכות איכותיות רב יותר תשפיע יותר על דעות אחרים המשתתפים בדיון. במקרים רגישים או מהותיים במיוחד, מכון חכמת התורה שומר לעצמו את הזכות להתערב ולהכריע בדיונים מסוימים, בתיאום עם הוועדה הרוחנית מטעמו.

הבסיס לדף באדיבות ויקיפדיה