המכלול:דף מוגן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ונדליזם
Red padlock הגנה מלאה
Orange padlock הגנת ממשק
Green padlock הגנה מוגברת
Yellow padlock הגנה חלקית

דף מוגן הוא דף שנדרשות הרשאות מסוימות כדי לערוך אותו. הגנה על דפים סותרת את עקרונות הוויקי של המכלול, ועל כן יש להשתמש בה רק בהיעדר ברירה אחרת, באופן זהיר ותוך העדפת הגנה מצומצמת ככל שניתן. לדוגמה, אין למנוע עריכה כאשר הבעיה מסתכמת בניסיונות חוזרים להעביר את הדף.

ישנה אפשרות להפוך את ההגנה למדורגת. הגנה מדורגת פירושה הגנה מלאה על כל התבניות המוכללות בדף המוגן ועל כל התמונות המוכללות שם (למעט תמונות מוויקישיתוף). הגנה זו אינה בשימוש מצוי ויש לשים לב שלא לבחור בה בטעות.

סקירת כל סוגי ההגנות

ישנן ארבע רמות הגנה:

 • Semi-protection-shackle.svg הגנה חלקית: רק משתמשים ותיקים יכולים לערוך דפים המוגנים ברמת ההגנה הזו. כל משתמש רשום נחשב ל"משתמש ותיק" באופן אוטומטי ארבעה ימים לאחר ההרשמה למכלול. מפעילי מערכת מקבלים הרשאה זו באופן אוטומטי.
 • Extended-protection-shackle.svg הגנה מוגברת: רק משתמשים שקיבלו את ההרשאה "בדוק עריכות אוטומטית" (ובכללם מנטרים ומפעילי מערכת) יכולים לערוך דפים המוגנים ברמת ההגנה הזו.
 • Template-protection-shackle.svg הגנת ממשק: רק משתמשים שקיבלו את ההרשאה "עורך ממשק" או מפעילי מערכת יכולים לערוך דפים המוגנים ברמת ההגנה הזו.
 • Full-protection-shackle.svg הגנה מלאה: רק מפעילי מערכת יכולים לערוך דפים המוגנים ברמת ההגנה הזו.

תנאים להפעלת הגנה

הגנה על דפים תופעל רק במקרים הבאים:

 1. השחתה ברורה. במקרה שבו משחיתים הורסים דף ספציפי לאורך תקופה מתמשכת, יש להפעיל על הדף הגנה כדי למנוע את המשך השחתתו. לרוב, מדובר בערכים בעלי הקשר פוליטי או דפים העוסקים בתחומים רגישים אחרים.
 2. דפים המועדים להשחתה, כגון העמוד הראשי, דפים הכלולים בו ופורטלים.
 3. דפי תחזוקה חיוניים המשפיעים על ערכים רבים, כגון תבנית:קצרמר ותבניות אחרות.
 4. במקרה של מלחמת עריכה, מפעילי המערכת יחליטו ביניהם האם יש צורך לנעול את הדף לפרק זמן קצוב, כדי להרגיע את הרוחות ולנתב את הפעילות לאפיקי תרומה למכלול. מובן שאם אחד המעורבים במלחמת העריכה הוא מפעיל אין כל טעם בנעילה.

שימו לב: אין לעשות שימוש בסמכויות מפעיל בעת עימותים עם ויקיפדים אחרים, גם אם הם טועים. במקרה של מלחמת עריכה בה אחד מן המעורבים הוא מפעיל, חל עליו איסור מוחלט להגן על הערך בעצמו. אם המפעיל המעורב מאמין שיש צורך להגן על הדף, עליו לבקש ממפעיל אחר שיעשה זאת עבורו.

הוראות למפעילי מערכת

Crypto stub with puzzle.svg
 • כדי להגן על דף, לחצו על הלשונית "הגנה", נמקו את ההגנה בשדה "סיבה" ואשרו.
 • לרוב ניתן להסתפק בהגנה חלקית, אך ישנם מקרים בהם הגנה מוגברת או הגנה מלאה נחוצה (לדוגמה, ההגנה הופעלה בשל משתמשים רשומים ותיקים).
 • אם טבע המקרה מאפשר זאת, מומלץ לקבוע תאריך תפוגה להגנה, בפורמט זהה לזה של חסימת משתמשים (למשל, 1 week).
 • אם לא התקיים דיון בדף השיחה, וההגנה הופעלה בעקבות סדרת השחתות בלי שמכלולאים נוספים הספיקו להתערב, הוסיפו הערה לדף שיחה עם הסבר קצר או השתמשו בפרמטר סיבה. החשיבות לכך רבה, משום שתבנית ההגנה מפנה את הקוראים לדף השיחה.
 • יש לעשות מאמץ להסיר את ההגנה מהר ככל האפשר.

רשימות של דפים מוגנים

ניתן למצוא את רשימת הדפים המוגנים בדף מיוחד:דפים מוגנים. הגנה על דף מוסיפה אותו באופן אוטומטי לרשימה זו.

בנוסף קיימת רשימה של דפים שהופעלה עליהם הגנה למרות שאינם קיימים.

ראו גם