המכלול:סינון/מדריך יבוא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המכלול - סינון

דף זה הוא דף הדרכה כללי, המסביר כיצד לייבא באמצעות תוסף הייבוא ערכים מויקיפדיה, תוך כדי התאמתם למכלול.

דף זה בנוי על חלוקה של כל הערכים בויקיפדיה לארבע קבוצות, שלכל אחת מהם יש לחצן מתאים בתוסף הייבוא (ראו להלן), המותאם לטיפול בסוגי הבעיות המצויות בדפים השייכים לקבוצה זו.


מדריך זה הוא דף משלים לדף: מדריך סינון המתאר את כל סוגי בעיות התוכן המצויות בויקיפדיה, ומפרט מהי צורת הסינון המתאימה לכל אחת מהבעיות. מדריך זה לא מתאר את כל סוגי בעיות התוכן וצורות הסינון, והוא משמש רק כמדריך לשימוש בתוסף הייבוא. יש לקרוא מדריך זה רק לאחר קריאת מדריך הסינון.


ארבע קבוצות של ערכים בויקיפדיה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המכלול:סינון/מדריך סינון

את הערכים בויקיפדיה ניתן לחלק באופן כללי לארבע קבוצות, שלכל אחת מהם קיימים כללי יבוא וסינון שונים:

ערכים נקיים

הקבוצה הראשונה היא של הערכים שגם בצורתם הנוכחית בויקיפדיה הינם נקיים לחלוטין (לדוגמה: רוב הערכים על מתמטיקה).

בערכים כאלו, היבוא יעשה באמצעות הלחצן: "יבא ושכח" יבא ושכח.png, פעולה זו תייבא את הערך למכלול כמו שהוא, ותשאיר את המשתמש בויקיפדיה, כדי שהוא יוכל להמשיך לייבא ערכים נוספים.

ערכים פסולים

הקבוצה השניה היא של ערכים שהנושא שלהם, או חלק מרכזי מהתוכן שלהם, אינם מתאימים למכלול כלל, ולא ניתן להתאים אותם למכלול גם על ידי עריכה ושכתוב מחדש (ערכים שהתוכן הבעייתי בהם שייך לסוג הבעיה: "לא הולם כלל - רוב הדף").

בערכים ודפים השייכים לקבוצה זו, יש לטפל באמצעות צורת הסינון: "לא מתאים". פעולה זו תגרום לכך שהערך ייובא לקטלוג ערכי ויקיפדיה במכלול, כדי שהוא יקוטלג כערך שאינו מתאים למכלול, אך הוא יופיע במכלול ללא שום תוכן (הייבוא נעשה לצורך קטלוג לשימושים עתידיים בלבד).

הדרך לסיווג ערך בתבנית "לא מתאים":
יש ללחוץ בתוסף על הלחצן "לא מתאים" לא מתאים.png, פעולה זו תייבא את שם הערך לקטלוג ערכי הויקיפדיה של המכלול ללא תוכנו, ותשאיר את המשתמש בויקיפדיה כדי שהוא יוכל להמשיך לייבא ערכים נוספים.

ערכים הזקוקים לעריכה ושכתוב מקיפים

הקבוצה השלישית היא של ערכים שהנושא שלהם, או חלק מרכזי מהתוכן שלהם, אינו ראוי להיכנס למכלול בצורתו הנוכחית, אך יתכן וניתן להתאימם למכלול על ידי עריכה ושכתוב מחדש (ערכים שהתוכן הבעייתי המצוי בהם, שייך לסוג הבעיה: "תוכן הניתן להתאמה - תיקון כבד - כל הערך").

בערכים ודפים השייכים לקבוצה זו, יש לטפל באמצעות צורת הסינון:"דף לטיפול", פעולה זו תגרום לכך שהערך ייובא לקטלוג ערכי ויקיפדיה במכלול, ויקוטלג בו כערך הזקוק לטיפול מקיף. ערכים מקבוצה זו יעברו שכתוב מקיף ויסודי בשלב הסינון השני, אך עד אז התוכן שלהם לא יהיה זמין לצפייה למשתמשי המכלול (הייבוא נעשה לצורך קטלוג לשימושים עתידיים בלבד).

הדרך לסווג ערך בתבנית "דף לטיפול":
יש ללחוץ בתוסף על הלחצן "דורש טיפול" דורש טיפול.png, ולבחור לאיזה סיווג בעיה הדף שייך (לרשימת סיווגי הבעיות, ראה בדף: המכלול:סינון/מדיניות הסינון. לחיצה על הלחצן "דף לטיפול" בתוסף, תייבא את שם הערך לקטלוג ערכי הויקיפדיה של המכלול, כשהתוכן שלו לא זמין לצפייה למשתמשים הרגילים, ותשאיר את המשתמש בויקיפדיה כדי שהוא יוכל להמשיך לייבא ערכים נוספים.

ערכים הזקוקים תיקון

הקבוצה הרביעית היא של ערכים שהנושא ורוב התוכן שלהם, נקי וראוי להיכנס למכלול בצורתו הנוכחית, אך יש בהם מילה/ים, משפט/ים, או קטע/ים, שאינם מתאימים למכלול. (ערכים שהתוכן הבעייתי המצוי בהם, שייך לאחת מסוגי הבעיות הבאות: "לא הולם כלל - חלק מהערך", "תוכן הניתן להתאמה - תיקון כבד - חלק מהערך", "תוכן הניתן להתאמה - תיקון קל").

בערכים השייכים לקבוצה זו יש לטפל באחת מצורות הסינון הבאות: "תבנית סינון", "הסרת תוכן", "התאמת תוכן".

הדרך לייבא ערך ולטפל בו באחת מצורות הסינון אלו:
יש ללחוץ בתוסף על הלחצן "יבא וסנן" יבא וסנן.png, פעולה זו תייבא את הדף למכלול, והיא תעביר את המשתמש לערך החדש במכלול, כדי שהוא יוכל לערוך את ערך ולסננו (באמצעות צורת הסינון המתאימה לסוג הבעיה בערך זה), ובכך להשלים את יבוא הערך למכלול.

דפי הפניות ופירושונים

יבוא דפי הפניות ע"י התוסף צריך להתבצע[1] ע"י כפתור "יבא וסנן" יבא וסנן.png ומחיקת 2 השורות האחרונות (תבנית מיון וקרדיט) בדרך כלל נשארת רק ההפניה עצמה (השורה הראשונה)[2].

יבוא דפי פירושונים ע"י התוסף צריך להתבצע ע"י כפתור "יבא ושכח" יבא ושכח.png אם אין בו תוכן שצריך סינון.

לחצנים נוספים בתוסף

קיימים בתוסף הייבוא לחצנים נוספים המשמשים ככלי עזר לייבוא ערכים מויקיפדיה:

לחצנים נוספים בתוסף.png

התקנת התוסף

את התוסף ניתן להוריד מחנות התוספים של כרום, באמצעות הקישור הזה.

התקנת התוסף מהחנות.png

התקנת התוסף למי שחנות כרום חסומה לו

מי שחנות התוספים של כרום חסומה לו, יכול להוריד בקישור הזה.

עקיפת המחסומים שגוגל מציבה לתוספים שלא עוברים דרכה

אם לא ניתן להתקין בדרך רגילה במחשבכם תוספים שאינם מהחנות של כרום, ניתן להיכנס לתיקיית הורדות ולגרור את התוסף משם לחלון התוספים.

לוחצים על כלים נוספים>תוספים

דרך לתוספים.png

נפתח לנו חלון התוספים

תוספים.png

הולכים לחלון ההורדות, אוחזים בקובץ עם העכבר וגוררים אותו לחלון התוספים

גרירת התוסף.png

אם לא ניתן לגרור את הקובץ לחצו על הגדרות> גלגלו למטה ולחצו על מתקדם> 'הגן על עצמך ועל המכשיר מפני אתרים "מסוכנים"' שחררו את ההגנה גררו את התוסף והחזירו את ההגנה.

הגנה תוספים.png

הערות שוליים

  1. ^ לכתחילה
  2. ^ ולעתים נדירות גם קטגוריות.