מוגן

המכלול:סינון/מדיניות הסינון/מדיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המכלול - סינון

בדף זה מפורטים כללי הנקיות והסינון למדיה.

הפתגם: "תמונה אחת שווה אלף מילים" מקבל משמעות ייחודית לגבי הופעת התמונות ומדיה במכלול. בדיקת תוכנן של מדיה במכלול, חשוב ומהותי ביותר להיותו של המכלול מתאים למשתמשים שומתומ"צ. עקב כך, יש להסיר כל תמונה, קובץ שמע או סרטון שאינם הולמים.
אם לא מתאפשר לכם לראות את התמונה, מפני שהיא חסומה על ידי חברת הסינון שלכם, או מכל סיבה אחרת, תוכלו לבקש עזרה ממכלולאים אחרים בדף: המכלול:בקרת תמונות.

מדיה בעייתיות

תמונות וסרטונים שיש להסיר:

 1. תמונות וסרטונים שיש בהם נשים, (גם תמונות וסרטונים בהן מופיעות נשים כחלק קטן מהתמונה או הסרטון). תמונות שנראות של ילדות מעל גיל 5 נחשבות כתמונות וסרטונים של נשים.
 2. תמונות, של ציורים ואיורים של גוף האדם ללא בגדים. בדפים מיוחדים כגון רפואה וכדומה יש לשאול את הועדה הרוחנית
 3. תמונות עבודה זרה
  1. בכל מקום שתמונת ע"ז היא חלק מהשלמת המידע וייצוגו המלא יש להציג את התמונה. לדוגמה בערך על אליל מסוים יש להציג את התמונה של הפסלים שלו, או בערך על עיר מסוימת שפסל מסוים או כנסיה מסוימת היא מומנט חשוב במיצגי העיר יש להציג את התמונה.
  2. בכל מקום שתמונת הע"ז היא סתם קישוט בעלמא ותוספת ססגוניות-
   1. אם ניתן לעשות את הקישוט והססגוניות גם ללא תמונת הע"ז אין להציג את התמונה. לדוגמה בתמונת היום בעמוד הראשי בערך על עיר מסוימת שפסל מסוים או כנסיה מסוימת היא מומנט חסר חשיבות במיצגי העיר אין להציג את התמונה.
   2. אם אי אפשר לעשות זאת עם תמונה אחרת- יש להציג את התמונה. לדוגמה בערך על אליל מסוים שיש בערך כבר מספיק תמונות, ועוד תמונה לא מוסיפה אלא רק ססגוניות ואין תמונה אחרת שמתאימה לשם להוסיף את הססגוניות יש להציג את התמונה.
   3. אולם תמונות של צלבים ותמונות אותו האיש אף כשאי אפשר לעשות זאת עם תמונה אחרת אין להציג את התמונה. לדוגמה בערך על צלב שיש בערך ויש כבר מספיק תמונות, ועוד תמונה לא מוסיפה אלא רק ססגוניות ואין תמונה אחרת שמתאימה לשם להוסיף את הססגוניות אף על פי כן אין להציג את התמונה
 4. ציורים או פסלים שנעשו על ידי נכרים או יהודים שאינם שותומ"צ, המתארים את אבותינו, או את חכמי חז"ל או הקדמונים בצורה שאינה הולמת (גלוי-ראש או חשוף או דמות אכזרית) אין להציג את התמונה, אם זה בסגנון ראוי ניתן להשאיר את התמונה ולציין "איקונין של הנביא וכיו"ב או על פי דימויו על ידי וכו" וכן לא להזכיר את המילה פסל, אלא איקונין או אנדרטה. יצוין, כי אם אין הערך על גוף הציור או הפסל עצמו אלא על המצויר או המפוסל- אין להציג את התמונה במקום מרכזי בערך.
 5. קבצי אודיו שיש בהם קול שירת נשים יש להסירם

הסרת מדיה

תמונות רבות ניתנות להחלפה בקלות, בתמונות דומות המתאימות לנושא התוכן שאין בהן בעייה. אלא שבשלב הראשון של מערך הסינון לא כדאי להקדיש לכך זמן. בשלב הסינון השני, נעבור על כל התמונות שהוסרו באמצעות התבנית תמונה חילופית, כמו כן תמונות רבות הם ברות תיקון על ידי ריטוש, אלא שגם כאן בשלב הראשון של מערך הסינון לא כדאי להקדיש לכך זמן. בשלב הסינון השני, נעבור על כל התמונות שהוסרו באמצעות התבנית תמונה חילופית, ונבדוק אלו מהן ניתן להתאים למכלול על ידי ריטוש חלקי .

הסרת מדיה בעייתיות, מתבצעת באמצעות שימוש בתבנית{{תמונה חילופית}}. ההסרה באמצעות התבנית, מאפשרת לדעת באלו ערכים יש צורך להוסיף תמונות במקום התמונות הבעייתיות שהוסרו.
השימוש בתבנית תמונה חלופית יכול להתבצע בשתי דרכים:

 1. הוספת תבנית תמונה חילופית בקוד מקור לדוגמה בתמונה זו- [[קובץ:אשף סינון.png|ממוזער|1000px|מרכז|אשף סינון]]. יש למקמה בתוך תבנית {{תמונה חילופית}}, בצורה כזו: {{תמונה חילופית|[[קובץ:אשף סינון.png|ממוזער|1000px|מרכז|אשף סינון]]}}.
 2. שימוש בסרגל הכלים בקוד מקור: בסרגל הכלים של העריכה בקוד המקור, מופיע לחצן "תמונה חילופית" (הסרת תמונה), שבעזרתו ניתן לסמן בקלות כל תמונה בתבנית תמונה חלופית. הדרכה לשימוש בלחצן ראו כאן

אין להסיר מדיה ללא תבנית. למעט במקרים חריגם שיש בערך מספיק תמונות אחרות והתמונה היא בעייתית במיוחד.

מוגן דף זה מוגן מפני עריכות. לפרטים וסיבות עיינו ביומן ההגנות ובדף השיחה. אם אתם סבורים שיש לשנות את תוכן הדף, אנא ציינו זאת בדף השיחה, ושם גם המקום לטעון שהדף אינו צריך להיות מוגן.