המכלול:סינון/מדריך סינון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המכלול - סינון

דף זה הינו דף הדרכה כללי, המסביר כיצד לסנן את התכנים הבעייתיים הקיימים בערכים המיובאים מויקפדיה, או בכל ערך אחר במכלול.

מדריך זה הוא דף מבוא, המסביר את המבנה הכללי של תהליך הסינון של התכנים בעייתיים, מפרט את רשימת הנושאים הדורשים סינון ועריכה מחדש, ומתאר באופן כללי את כל סוגי הכלים והפתרונות העומדים לרשות המייבא/מסנן.

הדף מחולק לשני חלקים:

 1. סוגי הבעיות: חלק זה מפרט את הסוגים השונים של בעיות התוכן המצויים בוויקיפדיה (לכל בעיה יש כינוי קבוע הנקרא: "סוג בעיה"), ומפרט מהי צורת הסינון המתאימה לטיפול מיטיבי בכל סוג של בעיה (חלק זה אינו מתאר את אופן השימוש בכל צורת סינון, אלא רק מתי צריך להשתמש בכל צורת סינון).
 2. צורות הסינון: חלק זה כולל הסברים על אופן השימוש בכל אחת מצורות הסינון השונות.
 3. בסוף הדף מופיעה טבלת סיכום כללית של אפשרויות הסינון במכלול, המסכמת את שני החלקים הראשונים של הדף.

חלק מהתוכן של מדריך זה מקביל לתוכן של הדף: מדריך יבוא. דף זה משמש כמדריך הסינון המלא, המתאר את כל סוגי בעיות התוכן המצויות בוויקיפדיה, ומפרט מהי צורת הסינון המתאימה לכל אחת מהבעיות. לעומת זאת, מדריך הייבוא לא מתאר את כל סוגי בעיות התוכן וצורות הסינון, והוא משמש רק כמדריך לשימוש בתוסף הייבוא. יש לקרוא קודם כל מדריך זה, ורק לאחר מכן את מדריך הייבוא.

סוגי הבעיות

חלוקת בעיות התוכן המצויות בוויקיפדיה לכמה סוגים, ופירוט צורת הסינון המתאימה לטיפול בכל סוג בעיה

לא הולם כלל

תוכן שאינו מתאים למכלול כלל

חלק מהתכנים בוויקיפדיה, הם תכנים שהם בעייתיים בעצם, שלא ניתן להתאים אותם למכלול גם על ידי עריכה ושכתוב מחדש (לדוגמה: ערכים על דוגמניות). תכנים מסוג זה, אינם מתאימים למכלול כלל, והם לא יופיעו במכלול גם בעתיד. תכנים אלו שייכים לסוג הבעיה: "לא הולם כלל".

לא הולם כלל - כל הערך

ערכים שהנושא או חלק מרכזי מהתוכן שלהם אינו מתאים למכלול כלל

במסגרת פרויקט ייבוא כל ערכי ויקיפדיה למכלול, אנו יוצרים קטלוג של כל הערכים והתכנים בוויקיפדיה, קטלוג זה ימנע עבודה כפולה למייבאים, וישמש גם לצורך העדכון השוטף של הערכים במכלול. ישנם ערכים שהנושא שלהם, או חלק מרכזי מהתוכן שלהם אינם מתאימים למכלול כלל. על אף שערכים כאלו לא יכללו במכלול בשום שלב, מכל מקום יש צורך בייבוא של שם הערך בלבד למכלול לצרכי הקיטלוג.

ערכים אלו יש לסווג בתבנית: "לא מתאים", פעולה זו תגרום לכך שהערך ייובא לקטלוג ערכי ויקיפדיה במכלול, כדי שהוא יקוטלג כערך שאינו מתאים למכלול, אך הוא יופיע במכלול ללא שום תוכן (הייבוא נעשה לצורך קטלוג בלבד).

סיווג ערך כלא מתאים, נעשה באמצעות צורת הסינון: "לא מתאים".

שים לב: סוג בעיה זו מתייחס למקרים של ערכים המכילים תוכן שאינו הולם כלל, אך השם שלהם אינו בעייתי. במקרה של ערך שהשם שלו בעצמו מכיל תוכן שאינו הולם כלל, אין לייבא את הערך כלל (אף לא באמצעות צורת הסינון "לא מתאים", כיוון שבשימוש בצורת סינון זו, יווצר במכלול ערך שהשם שלו כולל תוכן שאינו הולם כלל).

לא הולם כלל - חלק מהערך

ערכים שחלק מסוים מהתוכן שלהם אינו מתאים למכלול כלל ישנם ערכים שהנושא ורוב התוכן שלהם מתאימים למכלול, אלא שיש בהם קטע של תוכן בעייתי שאינו מתאים למכלול כלל, במקרים כאלו יש לייבא את הערך למכלול, ולמחוק את הקטעים הבעייתיים המצויים בו. במקרה כזה אין צורך לסווג את הבעיה או לשים בדף איזושהי תבנית, אלא פשוט לייבא את הדף ולהסיר ממנו את התוכן הבעייתי. במקרה שהתוכן המוסר הוא מאד בעייתי, יש לבקש ממפעיל מערכת להסיר אותו גם מהגרסאות הקודמות של הדף. צורת סינון זו נקראת: "הסרת תוכן".

תוכן הניתן להתאמה

תוכן שאינו מתאים למכלול בצורתו הנוכחית, אך ניתן להתאים אתו למכלול

חלק מהתכנים בוויקיפדיה הם תכנים שאינם ראויים להופיע במכלול בצורתם הנוכחית, אך ייתכן שניתן להתאים אותם למכלול, (לדוגמה: רוב התכנים המדעיים המכילים כפירה ודעות כוזבות, ניתנים להתאמה, שכן ניתן להפריד בין המידע המדעי הקיים בתוכן, לבין המעטפת של הכפירה שבה הוא עטוף, להבדיל מערכים על דוגמניות, שאותם אין אפשרות להתאים למכלול כלל, ולכן הם שייכים לסוג הבעיה "לא הולם כלל").

בחלק מהמקרים, ניתן לתקן את הערך בקלות, ולהתאים אותו למכלול (לדוגמה: על ידי מחיקה או ניסוח מחדש של מספר מילים), במקרים כאלו ניתן לייבא את הערך ולתקן אותו כבר עכשיו (בשלב הסינון הראשון).

אך בחלק מהמקרים התוכן הבעייתי משולב בערך ברמה עמוקה, ולא ניתן לתקן את הערך בקלות. במקרים כאלו הערך לא יכול להופיע במכלול בצורתו הנוכחית, אבל מכל מקום יש צורך לייבא את תכנים אלו למכלול, כדי שנוכל לשכתב ולערוך אותם מחדש בשלב הסינון השני. לצורך כך פותחה מערכת סיווג, שבאמצעותה ניתן לסווג כל תוכן בעייתי תחת סיווג הבעיה שאליה הוא שייך, סיווג תוכן כתוכן בעייתי תגרום לכך שהוא לא יופיע בערך, רק הוא יועבר לסיווג המתאים במרחב האספקלריה, כדי שיוכלו לשכתב ולערוך אותו מחדש בשלב הסינון השני.

סוג הבעיה המשמש לתיאור תכנים שניתן לתקן אותם בקלות כבר בשלב הסינון הראשון הוא: "תיקון קל". סוג הבעיה המשמש לתיאור תכנים שניתן לתקן אותם רק בשלב הסינון השני הוא: "תיקון כבד".

תוכן הניתן להתאמה - תיקון כבד

ישנם ערכים שהנושא או חלק מרכזי מהתוכן שלהם זקוקים תיקון כבד. לעומת זאת, ישנם ערכים שהנושא ורוב התוכן שלהם אינו בעייתי, אלא שיש בהם קטע בעייתי הדורש תיקון כבד. בכל אחד מהמקרים יש להשתמש בצורת סינון שונה, המתאימה באופן מיטיבי לטיפול בבעיה זו כדלהלן:

תיקון כבד - כל הערך

ערכים שהנושא או חלק מרכזי מהתוכן שלהם זקוקים לתיקון כבד

בערכים שהנושא או חלק מרכזי מהתוכן שלהם זקוקים תיקון כבד, יש להשתמש בצורת הסינון: "דף לטיפול", פעולה זו תגרום לכך שהערך ייובא לקטלוג ערכי ויקיפדיה במכלול, ויקוטלג בו כערך הזקוק לטיפול מקיף. ערכים מקבוצה זו יעברו שכתוב מקיף ויסודי בשלב הסינון השני, אך עד אז התוכן שלהם לא יהיה זמין לצפייה למשתמשי המכלול (הייבוא נעשה לצורך קטלוג לשימושים עתידיים בלבד).

תיקון כבד - חלק מהערך

ערכים שרק חלק קטן מהתוכן שלהם זקוק לתיקון כבד

בערכים שרק חלק קטן מהתוכן שלהם זקוק לתיקון כבד, יש להשתמש בצורת הסינון: "תבנית סינון", פעולה זו תגרום לכך שהערך יופיע במכלול כשהוא כולל רק את התוכן הנקי (רוב התוכן), ואילו הקטע הבעייתי לא יופיע בערך, אלא הוא יקוטלג תחת סיווג הבעיה המתאים, והוא יעבור שכתוב ועריכה מחדש בשלב הסינון השני. תבנית הסינון מאפשרת את הוצאת התוכן שאינו מתאים מהמכלול, תוך כדי סיווגו לאחת מסיווגי התכנים הבעייתיים. מטרת הסיווג היא, כדי שיהיה אפשר בשלב הסינון השני לשכתב ולהתאים את התכנים הבעייתיים למכלול.

(אין למחוק את התכנים הבעייתיים, כיוון שאז לא נוכל לשכתב אותם מחדש בשלב הסינון השני, אלא יש להשתמש ב"תבנית הסינון", אשר מסירה את התוכן הבעייתי ממרחב הערכים הזמין לצפייה למשתמשי המכלול, אך משאירה אותם במרחב הזמין רק לעורכי אספקלריה, לצורך שכתובם בשלב הסינון השני).

תוכן הניתן להתאמה - תיקון קל

במקרים שניתן לתקן את הערך בקלות, ולהתאים אותו למכלול (לדוגמה: על ידי מחיקה או ניסוח מחדש של מספר מילים), יש לייבא את הערך ולתקן אותו כבר עכשיו (בשלב הסינון הראשון). צורת סינון זו נקראת: "התאמת תוכן".

תוכן הניתן להתאמה - התאמה עתידית

תכנים המנוסחים בניסוח מעט צורם שניתן לכלול אותם במכלול כמו שהם לעת עתה

חלק מהתכנים בוויקיפדיה מנוסחים באופן מעט צורם שרמת הבעייתיות שלו קלה מאוד, והוא יכול להופיע במכלול לעת עתה כמו שהוא.

במקרים אלו יש לייבא את התוכן כמו שהוא בלי לעשות בו שינויים. בשלב הסינון השני גם תכנים מסוג בעיה זו יעברו עריכה וניסוח מחדש, כדי שהמכלול יהיה מנוסח בצורה יהודית באופו מושלם, ולא יכללו בו אפילו תכנים שכל הבעיה שלהם היא ניסוח צורם מעט. צורת סינון זו נקראת: "אין צורך בשינוי כעת"

חיסרון אספקלריה

ישנם תכנים שהם אינם בעייתיים ברמה כזו שהם יוגדרו כתכנים שאינם מתאימים למכלול, אלא שהם מנוסחים בשפה שאינה תורנית/יהודית או שחסר בהם את נקודת המבט היהודי על נושא הערך. תכנים אלו אפשר לכלול במכלול גם בצורתם הנוכחית, רק שיש לסווג אותם בתבנית: "חסר אספקלריה". פעולה זו תגרום לכך שתכנים אלו יופיעו במכלול עם פסקת אזהרה המבהירה לקורא שערך זה דרוש לשכתוב מחמת חיסרון אספקלריה (תבנית זו מקבילה לתבנית השכתוב הכללית, שבה משתמשים בערכים שיש להם בעיות ניסוח כבדות וכדומה, רק שהיא מיועדת למקרה הספציפי של חיסרון אספקלריה). במקביל, הערך יקוטלג כערך הזקוק לשכתוב מחמת חיסרון אספקלריה, כך שנוכל בשלב הסינון השני לנסח אותו מחדש בצורה מיטבית.

חיסרון אספקלריה - כל הערך

ערכים שחלק מרכזי מהתוכן שלהם מנוסח בחיסרון אספקלריה

במקרים שערך שלם מנוסח בשפה שאינה יהודית/תורנית (חיסרון אספקלריה), יש להשתמש בצורת הסינון: "חסר אספקלריה", שתקטלג את כל הערך כזקוק לשכתוב מחמת חיסרון אספקלריה.

חיסרון אספקלריה - פסקה

ערכים שרק פסקה אחת מתוכם מנוסחת בחיסרון אספקלריה

במקרים שרק פיסקה אחת מתוך הערך מנוסחת בשפה שאינה יהודית/תורנית (חיסרון אספקלריה), יש להשתמש בצורת הסינון: "חסר אספקלריה/פסקה", שתקטלג רק את הפסקה הספציפית, כפסקה הזקוקה לשכתוב מחמת חיסרון אספקלריה (בצורת סינון זו ניתן להשתמש רק בפסקאות שלמות, להבדיל מצורת הסינון "תבנית סינון", שבה ניתן להשתמש גם רק על חלק מהשורות או המילים שבתוך פסקה).

צניעות/נוער

ישנם תכנים בנושאי צניעות, שעל אף שהם מנוסחים או שניתן לנסח אותם בקלות בצורה שתתאים למבוגר שותומ"צ, הם אינם מתאימים לבני נוער. לצורך כך קיימים במכלול שתי מהדורות:, מהדורה למבוגרים, ומהדורה לבני נוער. בתכנים מתחום הצניעות יש צורך בשתי פעולות: א. לוודא שהתוכן מתאים להופיע במכלול (על ידי שימוש בצורות הסינון "תיקון קל"/"הסרת תוכן" במקרים שניתן להתאים את התוכן בקלות, או בצורות הסינון "לא מתאים"/"תבנית סינון" במקרים שלא ניתן להתאים אותו בקלות). ב. גם אחרי שווידאנו שהתוכן מתאים למכלול, יש לסווג אותו בתבנית "צניעות/נוער", כדי שהוא יקוטלג כתוכן שאינו מתאים לבני נוער.

בשלב זה מהדורת ברירת המחדל במכלול היא מהדורת בני נוער. בהמשך תבחון הוועדה הרוחנית של המכלול בהתייעצות עם גדולי ישראל, האם לפתוח גם את מהדורת המבוגרים, ואם כן מי יקבל הרשאה לצפות בתכנים שלה.

צניעות/נוער - כל הערך

ערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם אינם מתאימים לבני נוער

שים לב: סוג בעיה זה, מתייחס רק לערכים שהתכנים שלהם מנוסחים בצניעות והם מתאימים למשתמש שותומ"צ רק שהם אינם מתאימים לבני נוער, ערכים שיש בהם תוכן שאינו צנוע גם למשתמש שותומ"צ מבוגר, שייכים לסוג הבעיה: "תוכן הניתן להתאמה תיקון קל/תיקון כבד"

בערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם אינם מתאימים לבני נוער, יש להשתמש בצורת הסינון: "דף צניעות נוער", שתגרום לכך שערך זה יופיע רק במהדורת המבוגרים, ולא במהדורת בני נוער.

צניעות/נוער - חלק מהערך

ערכים שרק חלק קטן מהתוכן שלהם אינו מתאים לבני נוער

שים לב: סוג בעיה זה, מתייחס רק לערכים שהתכנים שלהם מנוסחים בצניעות והם מתאימים למשתמש שותומ"צ רק שהם אינם מתאימים לבני נוער, ערכים שיש בהם תוכן שאינו צנוע גם למשתמש שותומ"צ מבוגר, שייכים לסוג הבעיה: "תוכן הניתן להתאמה תיקון קל/תיקון כבד"

בערכים שרק חלק קטן מהתוכן שלהם אינו מתאים לבני נוער, יש להשתמש בצורת הסינון: "תבנית סינון: מהדורת מבוגרים/מהדורת נוער", שתגרום לכך שתוכן זה יופיע רק במהדורת המבוגרים, ולא במהדורת בני נוער.

צורות הסינון

חלק זה מתאר את אופן השימוש בכל אחת מצורות הסינון השונות. להסבר מתי יש להשתמש בכל צורת סינון, ראה בתחילת הדף בפסקה: סוגי הבעיות.

לא מתאים

תבנית "לא מתאים", מיועדת לשימוש במקרה של ערכים שהנושא שלהם, או חלק מרכזי מהתוכן שלהם, אינם מתאימים למכלול כלל, ושלא ניתן להתאים אותם למכלול גם על ידי עריכה ושכתוב מחדש, וממילא הם אינם אמורים להיכלל במכלול גם בעתיד (ערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם שייכם לסוג הבעיה: "לא הולם כלל").

ערכים ודפים השייכים לקבוצה זו, יש לסווג בתבנית: "לא מתאים". פעולה זו תגרום לכך שהערך ייובא לקטלוג ערכי ויקיפדיה במכלול, כדי שהוא יקוטלג כערך שאינו מתאים למכלול, אך הוא יופיע במכלול ללא שום תוכן (הייבוא נעשה לצורך קטלוג לשימושים עתידיים בלבד).

הדרך לסווג ערך בתבנית "לא מתאים":

 1. למייבאים באמצעות תוסף הייבוא: יש ללחוץ בתוסף על הלחצן "לא מתאים". לחיצה על הלחצן "לא מתאים" בתוסף, תייבא את שם הערך לקטלוג ערכי הוויקיפדיה של המכלול ללא תוכנו, ותשאיר את המשתמש בוויקיפדיה כדי שהוא יוכל להמשיך לייבא ערכים נוספים.
 2. למייבאים מתוך המכלול: יש להוסיף בראש הדף את המילים: {{לא מתאים}}. ולמחוק את כל התוכן של הדף (להשאיר בדף רק את המילים {{לא מתאים}}.

שים לב: צורת סינון זו מתייחסת למקרים של ערכים המכילים תוכן שאינו הולם כלל, אך השם שלהם אינו בעייתי. במקרה של ערך שהשם שלו בעצמו מכיל תוכן שאינו הולם כלל, אין לייבא את הערך כלל (אף לא באמצעות צורת הסינון זו, כיוון שבשימוש בצורת סינון זו, יווצר במכלול ערך שהשם שלו כולל תוכן שאינו הולם כלל).

דף לטיפול

צורת הסינון תבנית "דף לטיפול", מיועדת לשימוש בערכים שהנושא שלהם, או חלק מרכזי מהתוכן שלהם, אינו ראוי להיכנס למכלול בצורתו הנוכחית, אך ייתכן וניתן להתאימם למכלול על ידי עריכה ושכתוב מחדש (ערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם שייכם לסוג הבעיה: "תיקון כבד").

ערכים ודפים השייכים לקבוצה זו, יש לסווג כ:"דף לטיפול", פעולה זו תגרום לכך שהערך ייובא לקטלוג ערכי ויקיפדיה במכלול, ויקוטלג בו כערך הזקוק לטיפול מקיף. ערכים מקבוצה זו יעברו שכתוב מקיף ויסודי בשלב הסינון השני, אך עד אז התוכן שלהם לא יהיה זמין לצפייה למשתמשי המכלול (הייבוא נעשה לצורך קטלוג לשימושים עתידיים בלבד)[1].

הדרך לסווג ערך בתבנית "דף לטיפול":

 1. למייבאים באמצעות תוסף הייבוא: יש ללחוץ בתוסף על הלחצן "דף לטיפול". ולבחור לאיזה סיווג בעיה הדף שייך (לרשימת סיווגי הבעיות, ראה בדף: המכלול:סינון/מדיניות הסינון. לחיצה על הלחצן "דף לטיפול" בתוסף, תייבא את שם הערך לקטלוג ערכי הוויקיפדיה של המכלול, כשהתוכן שלו לא זמין לצפייה למשתמשים הרגילים, ותשאיר את המשתמש בוויקיפדיה כדי שהוא יוכל להמשיך לייבא ערכים נוספים.
 2. למייבאים מתוך המכלול: יש להוסיף בראש הדף את המילים: {{דף לטיפול}}. ולבחור באמצעות "אשף דף מותאם", לאיזה סיווג בעיה הדף שייך (לרשימת סיווגי הבעיות, ראה בדף: המכלול:סינון/מדיניות הסינון)

תבנית סינון

צורת הסינון "תבנית הסינון", מיועדת לשימוש בדפים שהנושא ורוב התוכן שלהם הם נקיים, אך יש בהם פסקה, שורה, או מילה בעייתיים, שלא ניתן לתקן אותם בקלות על ידי מחיקה או ניסוח מחדש של מספר מילים (ערכים שחלק קטן מהתוכן שלהם שייך לסוג הבעיה: "תיקון כבד").

בערכים כאלו יש להשתמש בצורת הסינון "תבנית הסינון", אשר תגרום לכך שהערך יופיע במכלול כשהוא כולל רק את התוכן הנקי (רוב התוכן), ואילו הקטע הבעייתי לא יופיע בערך, אלא הוא יקוטלג תחת סיווג הבעיה המתאים, והוא יעבור שכתוב ועריכה מחדש בשלב הסינון השני. תבנית הסינון מאפשרת את הוצאת התוכן שאינו מתאים מהמכלול, תוך כדי סיווגו לאחת מסיווגי התכנים הבעייתיים. מטרת הסיווג היא, כדי שיהיה אפשר בשלב הסינון השני לשכתב ולהתאים את התכנים הבעייתיים למכלול.

אין למחוק את התכנים הבעייתיים, כיוון שאז לא נוכל לשכתב אותם מחדש בשלב הסינון השני, אלא יש להשתמש ב"תבנית הסינון", תבנית זו מסירה את התוכן הבעייתי ממרחב הערכים הזמין לצפייה למשתמשי המכלול, אך משאירה אותם במרחב הזמין רק לעורכי אספקלריה, לצורך שכתובם בשלב הסינון השני.

השימוש בתבנית הסינון נעשה באמצעות "אשף הסינון". למדריך מקיף על אופן השימוש באשף ראה בערך: מדריך אשף הסינון.

הסרת תוכן

צורת הסינון "הסרת תוכן", מיועדת לשימוש במקרה של ערכים שהנושא ורוב התוכן שלהם מתאימים למכלול, אלא שיש בהם קטעים בודדים של תוכן שאינו מתאים למכלול, שלא ניתן להתאים אותו למכלול גם בשלב הסינון השני (ערכים שחלק קטן מהתוכן שלהם שייך לסוג הבעיה: "לא הולם כלל").

במקרים כאלו יש לייבא את הערך למכלול, ולמחוק את הקטעים הבעייתיים המצויים בו. בצורת סינון זו, אין צורך לסווג את הבעיה או לשים בדף איזושהי תבנית, אלא פשוט לייבא את הדף ולהסיר ממנו את התוכן הבעייתי. במקרה שהתוכן המוסר הוא מאד בעייתי, יש לבקש ממפעיל מערכת להסיר אותו גם מהגרסאות הקודמות של הדף.

הייבוא יעשה באמצעות הלחצן "יבא וסנן" בתוסף הייבוא, לחיצה על לחצן זה תגרום לכך שהערך ייובא למכלול בצורתו הנוכחית בוויקיפדיה, והיא תעביר את המשתמש לערך החדש במכלול, כדי שהוא יוכל לערוך את ערך ולסננו (הסרת התוכן הבעייתי), ובכך להשלים את יבוא הערך למכלול.

התאמת תוכן

צורת הסינון "התאמת תוכן", מיועדת לשימוש בדפים שהנושא ורוב התוכן שלהם הם נקיים, אך יש בהם פסקה, שורה, או מילה בעייתיים, שניתן לתקן אותם בקלות על ידי מחיקה או ניסוח מחדש של חלק מהטקסט (ערכים שיש בהם תוכן השייך לסוג הבעיה: "תיקון קל").

ערכים ודפים השייכים לקבוצה זו, יש לייבא למכלול תוך כדי סינון התוכן הבעייתי המצוי בהם. בצורת סינון זו, אין צורך לסווג את הבעיה או לשים בדף איזושהי תבנית, אלא פשוט לשנות את הניסוח הבעייתי, לניסוח המתאים במכלול.

הייבוא יעשה באמצעות הלחצן "יבא וסנן" בתוסף הייבוא, לחיצה על לחצן זה תגרום לכך שהערך ייובא למכלול בצורתו הנוכחית בוויקיפדיה, והיא תעביר את המשתמש לערך החדש במכלול, כדי שהוא יוכל לערוך את ערך ולסננו (על ידי מחיקה של מספר מילים, או ניסוח מחדש של הטקסט הבעייתי), ובכך להשלים את יבוא הערך למכלול.

אם חשבת שניתן בקלות לתקן את התוכן הבעייתי, והתחלת לתקן ולנסח אותו מחדש, אך אתה שם לב תוך כדי התיקון, שזה תוכן שמורכב לתקן אותו. אתה יכול להפסיק את עבודת התיקון והעריכה, ובמקום זאת לטפל בתוכן הבעייתי בצורת הסינון השייכים לסוג הבעיה "תיקון כבד" (צורת הסינון "דף לטיפול" במקרה שהנושא או רוב התוכן של הערך בעייתיים, וצורת הסינון "תבנית סינון" במקרה שרק חלק קטן מתוכן הערך בעייתי).

זכור! אין סיבה להירתע ולחשוש מלנסות לתקן ערך, בכל שלב אתה יכול להפסיק את ניסיון התיקון, ולטפל בערך בצורות הסינון המיועדות לסוג הבעיה "תיקון כבד".

אין צורך בשינוי כעת

צורת הסינון "אין צורך בשינוי כעת", מיועדת לשימוש בתכנים מוויקיפדיה המנוסחים באופן מעט צורם, שרמת הבעייתיות שלו קלה מאוד, והוא יכול להופיע במכלול לעת עתה כמו שהוא.

במקרים אלו אין צורך לעשות שום שינוי, אלא פשוט לייבא את התוכן כמו שהוא.

דף צניעות נוער

צורת הסינון "דף צניעות נוער", מיועדת לשימוש במקרה של ערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם אינו מתאים לבני נוער (ערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם שייכים לסוג הבעיה: "צניעות/נוער").

ערכים השייכים לקבוצה זו יש לסווג באמצעות תבנית: "דף מותאם לבסיסי", שתגרום לכך שהערך לא יופיע במהדורת בני נוער.

שים לב: צורת סינון זו, מתייחסת רק לערכים שהתכנים שלהם מנוסחים בצניעות והם מתאימים למשתמש שותומ"צ רק שהם אינם מתאימים לבני נוער, בערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם אינו צנוע גם למשתמש שותומ"צ מבוגר, יש להשתמש בצורת הסינון "דף לטיפול".

הדרך לסווג ערך בתבנית "דף צניעות נוער":

 1. למייבאים באמצעות תוסף הייבוא: יש ללחוץ על הלחצן: "יבא וסנן" בתוסף הייבוא, לחיצה על לחצן זה תגרום לכך שהערך ייובא למכלול בצורתו הנוכחית בוויקיפדיה, והיא תעביר את המשתמש לערך החדש במכלול, כדי שהוא יוכל לערוך את הערך ולסננו (על ידי הוספת המילים: {{דף מותאם}} בראש הדף), ובכך להשלים את יבוא הערך למכלול.
 2. למייבאים או מסננים בתוך המכלול: יש להוסיף בראש הדף את המילים {{דף מותאם}}.

תבנית סינון: מהדורת מבוגרים/מהדורת נוער

צורת הסינון "תבנית סינון: מהדורת מבוגרים/מהדורת נוער", מיועדת לשימוש במקרה של ערכים שרוב התוכן שלהם מתאים גם לבני נוער, אלא שיש בהם קטעי תוכן קצרים שאינם מתאימים לבני נוער (ערכים שחלק קטן מהתוכן שלהם שייך לסוג הבעיה: "צניעות/נוער").

שים לב: צורת סינון זו, מתייחסת רק לערכים שהתכנים שלהם מנוסחים בצניעות והם מתאימים למשתמש שותומ"צ רק שהם אינם מתאימים לבני נוער, בערכים שיש בהם קטעי תוכן שאינם צנועים גם למשתמש שותומ"צ מבוגר, יש להשתמש בצורת הסינון "תבנית סינון".

השימוש בצורת הסינון "תבנית סינון: מהדורת מבוגרים/מהדורת נוער", נעשה באמצעות "אשף הסינון". למדריך מקיף על אופן השימוש באשף ראה בערך מדריך אשף הסינון.

חסר אספקלריה

צורת הסינון "חסר אספקלריה", מיועדת לשימוש בערכים שחלק מרכזי מהתוכן שלהם הוא בעייתי, אבל הוא אינו בעייתי ברמה כזו שהם יוגדרו כתכנים שאינם מתאימים למכלול, אלא שהם מנוסחים בשפה שאינה מספיק תורנית/יהודית או שחסר בהם את נקודת המבט היהודי על נושא הערך (ערכים שרוב התוכן שלהם שייך לסוג הבעיה: "חיסרון אספקלריה").
בערכים מסוג זה, אין להשתמש בתבנית "דף לטיפול", אלא יש לסמן אותם באמצעות תבנית "חסר אספקלריה", כדי שבראש הערך תופיע אזהרה שתודיע לקורא שערך זה מנוסח בשפה שאינה יהודית/תורנית. הערך יופיע לעת עתה במכלול בצורתו הנוכחית עם אזהרת חסר אספקלריה, ויעבור שכתוב וניסוח מחדש בשלב הסינון השני.

דרך השימוש בתבנית "חסר אספקלריה" היא:

 1. למייבאים באמצעות תוסף הייבוא: באמצעות הלחצן "יבא וסנן" בתוסף הייבוא, לחיצה על לחצן זה תגרום לכך שהערך ייובא למכלול בצורתו הנוכחית בוויקיפדיה, והיא תעביר את המשתמש לערך החדש במכלול, כדי שהוא יוכל לערוך את ערך ולסננו (על ידי הוספת המילים: {חסר אספקלריה}} בראש הערך), ובכך להשלים את יבוא הערך למכלול. (רצוי להוסיף הסבר מה בניסוח הערך לא הולם. לדוגמה: {{חסר אספקלריה|סיבה= לא מתאים לדבר על מצווה כ"טקס"}}, או לדוגמה: '''{{חסר אספקלריה|סיבה= יש בערך רק את דעת חכמי אומות העולם חסר עת דעת חכמי ישראל}}''').
 2. למייבאים מתוך המכלול: יש להוסיף בראש הערך את המילים: {{חסר אספקלריה}}. (רצוי להוסיף הסבר קצר המתאר מה לא הולם בניסוח של הערך, לדוגמה: {{חסר אספקלריה|סיבה= לא מתאים לדבר על מצווה כ"טקס"}}, או לדוגמה: {{חסר אספקלריה|סיבה= יש בערך רק את דעת חכמי אומות העולם חסר עת דעת חכמי ישראל}}).

חסר אספקלריה/פסקה

צורת הסינון "חסר אספקלריה פסקה", מיועדת לשימוש בערכים שחלק קטן מהתוכן שלהם הוא בעייתי, אבל הוא אינו בעייתי ברמה כזו שהם יוגדרו כתכנים שאינם מתאימים למכלול, אלא שהם מנוסחים בשפה שאינה תורנית/יהודית (ערכים שרק פסקה אחת שלהם שייכת לסוג הבעיה: "חיסרון אספקלריה").

בערכים מסוג זה, אין להסיר את התוכן הבעייתי באמצעות תבנית סינון, אלא יש לסמן אותם באמצעות תבנית "חסר אספקלריה/פסקה", כדי שבראש הפסקה תופיע אזהרה שתודיע לקורא שפסקה זו מנוסחת בשפה שאינה יהודית/תורנית. הפסקה תופיע לעת עתה במכלול בצורתה הנוכחית עם אזהרת שכתוב אספקלריה, ותעבור שכתוב וניסוח מחדש בשלב הסינון השני.

דרך השימוש בתבנית "חסר אספקלריה/פסקה" היא:

 1. למייבאים באמצעות תוסף הייבוא:
 2. למייבאים באמצעות תוסף הייבוא: באמצעות הלחצן "יבא וסנן" בתוסף הייבוא, לחיצה על לחצן זה תגרום לכך שהערך ייובא למכלול בצורתו הנוכחית בוויקיפדיה, והיא תעביר את המשתמש לערך החדש במכלול, כדי שהוא יוכל לערוך את ערך ולסננו (על ידי הוספת המילים: {{חסר אספקלריה|פסקה=כן}} בראש הערך), ובכך להשלים את יבוא הערך למכלול. (רצוי להוסיף הסבר קצר המתאר מה לא הולם בניסוח של הערך. לדוגמה: {{חסר אספקלריה|פסקה=כן|סיבה= לא מתאים לדבר על מצווה כ"טקס"}}, או לדוגמה: {{חסר אספקלריה|פסקה=כן|סיבה= יש בערך רק את דעת חכמי אומות העולם חסר עת דעת חכמי ישראל}}).
 3. למייבאים מתוך המכלול: יש להוסיף בראש הערך את המילים: {{חסר אספקלריה|פסקה=כן}}. (רצוי להוסיף הסבר קצר המתאר מה לא הולם בניסוח של הערך. לדוגמה: {{חסר אספקלריה|פסקה=כן|סיבה= לא מתאים לדבר על מצווה כ"טקס"}}, או לדוגמה: {{חסר אספקלריה|פסקה=כן|סיבה= יש בערך רק את דעת חכמי אומות העולם חסר עת דעת חכמי ישראל}}).

טבלה כללית של אפשרויות הסינון במכלול

טבלה זו מסכמת את אפשרויות וכלי הסינון במכלול שפורטו בדף זה, ומתי מתאים להשתמש בכל אחד מהם.
להסבר מפורט על אפשרויות הסינון, ראה לעיל: סוגי הבעיות.
להסבר מפורט על אופן השימוש בכל כלי, ראה לעיל: צורות הסינון.

סוג הבעיה תיאור הבעיה הקף הבעיה צורת הסינון
לא הולם כלל תוכן שאינו מתאים כלל למכלול, ואי אפשר להתאימו למכלול גם על ידי עריכה ושכתוב מחדש, וממילא הוא לא אמור להיות במכלול גם בעתיד נושא הערך, או חלק מרכזי מהתוכן שלו לא מתאים
מילה, שורה, משפט, פסקה הסרת תוכן
תיקון כבד תוכן שבצורתו הנוכחית הוא אינו מתאים למכלול, ולא ניתן לתקן אותו בקלות עכשיו, אלא הוא דורש שכתוב ועריכה מקיפה שתעשה רק בשלב הסינון השני נושא הערך, או חלק מרכזי מהתוכן שלו דף לטיפול
מילה, שורה, משפט, פסקה תבנית סינון
תיקון קל תוכן שאינו מתאים למכלול בצורתו הנוכחית, שניתן לתקן אותו בקלות על ידי מחיקת מספר מילים או ניסוח מחדש נושא הערך, או חלק מרכזי מהתוכן שלו התאמת תוכן
מילה, שורה, משפט, פסקה התאמת תוכן
התאמה עתידית תוכן שיש בו בעיה קלה שאינה מצריכה טיפול מיידי נושא הערך, או חלק מרכזי מהתוכן שלו אין צורך בשינוי כעת
מילה, שורה, משפט, פסקה אין צורך בשינוי כעת
חיסרון אספקלריה תוכן שאין בו בעיה חמורה הגורמת לכך שהוא לא יוכל להופיע במכלול בצורתו הנוכחית, אלא שהוא מנוסח בשפה שאינה יהודית/תורנית נושא הערך, או חלק מרכזי מהתוכן שלו חסר אספקלריה
פסקה מסוימת בערך חסר אספקלריה/פסקה
צניעות/נוער תוכן בנושאי צניעות המנוסח הצורה המתאימה למבוגר החרדי, אך הוא אינו מתאים לבני נוער נושא הערך, או חלק מרכזי מהתוכן שלו דף צניעות נוער
מילה, שורה, משפט, פסקה תבנית סינון: מהדורת מבוגרים/מהדורת נוער

הערות שוליים

 1. ^ באופן כללי צורת הסינון "דף לטיפול משמשת לטיפול בדף שהנושא או רוב התוכן שלו אינו מתאים למכלול בצורתו הנוכחית, אך ניתן להתאים אותו למכלול בשלב הסינון השני (תיקון כבד). ישנם ערכים שהנושא או רוב התוכן שלהם שייכים לתחומים שבהם לחלק מהערכים יש חשיבות או שימוש למשתמש שותומ"צ, ולחלק מהערכים לא (לדוגמה: ערכים מתחום התרבות והבידור). ערכים אלו אינם שייכים לסוג בעיה זו ממש, שכן לא מדובר בתכנים שצריך לשכתב או לערוך אותם בשלב הסינון השני, אך גם בהם משתמשים בצורת הסינון "דף לטיפול". השימוש בצורת הסינון "דף לטיפול" גם בדפים אלו נועד רק כדי לרכז אותם בסיווג "תרבות ובידור", כדי שנוכל בשלב הסינון השני להחליט אלו מתוכם מכילים תוכן שיש לו שימוש גם למשתמש החרדי ולכלול אותם במכלול, ואלו מתוכם מכילים תכנים שאינן להם חשיבות ושימוש למשתמש שותומ"צ שלא יכללו במכלול. (לסיכום: לצורת הסינון "דף לטיפול" יש שימוש כפול, גם כדי לסמן דפים הזקוקים לטיפול עתידי של עריכה ושכתוב, וגם כדי לסמן דפים השייכים לתחומים שבהם רוב הערכים מיותרים במכלול, אך חלק מתוכם נצרכים במכלול, שבהם הטיפול העתידי יהיה דירוג החשיבות והשימושיות של כל ערך (ערכים מתחום התרבות ובידור או הספורט))