המכלול:שחזור עריכה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עריכת ערכים

לפעמים נוצר צורך לשחזר עריכה, כלומר, להחזיר דף לאחת מגרסאותיו הקודמות (משמע-לבטל את כל העריכות שבוצעו לאחר אותה גרסה, להבדיל מביטול גרסה בודדת, שישמור את שאר העריכות שבוצעו לאחר אותה גרסה). הסיבה לכך היא בדרך כלל השחתת הדף, או משום שעריכה קודמת גרמה לשיבוש בערך.

ביטול גרסה

כדי לבטל את אחת מגרסאות הדף יש לפעול לפי ההוראות הבאות:

 1. היכנסו לדף הרלוונטי.
 2. לחצו על הלשונית "גרסאות קודמות".
 3. אתרו את הגרסה שיש לבטל.
 4. לחצו על הקישור "ביטול" בצד שמאל של הגרסה.
 5. עתה יוצג לכם הדף במצב של השוואת גרסאות. אם אכן השינוי מוצדק מבחינתכם, במידת הצורך רשמו תקציר עריכה ולחצו על הכפתור "פרסום השינויים" בתחתית הדף.

החזרת דף לגרסה קודמת

כדי להחזיר דף למצב קודם יש לפעול לפי ההוראות הבאות:

 1. היכנסו לדף הרלוונטי.
 2. לחצו על הלשונית "גרסאות קודמות".
 3. אתרו את הגרסה המבוקשת - הגרסה התקינה האחרונה.
 4. לחצו על התאריך והשעה של הגרסה המבוקשת (לדוגמה: 00:36, 1 באוגוסט 2013).
 5. עתה יוצג לכם הדף במהדורה שביקשתם עם כיתוב בכותרת מתחת לשם הערך (בדוגמה הנ"ל: "גרסה מתאריך 00:36, 1 באוגוסט 2013").
 6. לחצו על הלשונית "עריכה".
 7. עתה יוצג הדף במתכונת עריכה עם הודעת התראה בכותרת: "זהירות: אתם עורכים גרסה לא עדכנית של דף זה. באם תשמרו את הדף, כל השינויים שנעשו לאחר גרסה זו יאבדו."
 8. התעלמו מן ההתראה, ולחצו על הכפתור "פרסום השינויים", הנמצא בתחתית הדף.

בקשה: אנא שלבו את המילה "שחזור" או את הקיצור ש, בתיבת תקציר השינוי, בתחתית הדף.

שחזורים גורפים והימנעות מהם

לעתים נעשית בדף כלשהו עריכה הכוללת שינויים מרובים – שחזור של עריכה כזו מכונה "שחזור גורף" או "שחזור עמוק" משום שהשחזור אינו מבטל שינויים בודדים אלא את כל השינויים שבוצעו באותה עריכה. אין הדבר אמור במקרה של משחית או טרול, אך כאשר מדובר במשתמש ותיק שתרם עריכות מועילות, לעתים התועלת בשחזור פחותה מהנזק שהיא גורמת.

במידה ונעשתה עריכה מקיפה הכוללת בחלקה שינויים מעוררי מחלוקת, למבצע השחזור מומלץ להימנע משחזור גורף של הדף כדי למנוע התלהטות הרוחות והדרדרות למלחמת עריכה - במקום זאת מומלץ לבטל באופן ממוקד שינויים פרטניים להם יש התנגדות. ניתן לעשות זאת בקלות על ידי השוואת גרסאות והעתקת הפסקה הישנה שבה בוצע השינוי מעורר המחלוקת. לעתים עדיף להשקיע דקות בודדות ולכבד את המאמץ שהשקיע העורך שמנגד ולהימנע מבזבוז זמן על ויכוחים שניתן להימנע מהם.

מאידך, כדי להימנע מראש מסיטואציה של שחזור גורף, במקום לבצע עריכה גדולה עם שינויים מרובים, על יוזם העריכה להשתדל לחלק את עריכותיו לחלקים-להתחיל את העריכה הראשונה עם תבנית:בעבודה כדי שלא יקטעו את רצף העבודה שלו ובסיום העריכות להוריד את התבנית (למשל, לחלק עריכות לפסקאות שונות בערך; לחלק עריכות לפי סוג העריכות-הכחלת קישורים פנימיים, עיצוב תמונות וכן הלאה). כך, במידה ויעלו התנגדויות לעריכות, השינויים שאינם במחלוקת יישארו בערך ואילו רק השינויים שבמחלוקת יבוטלו ועליהם יתקיים דיון בדף השיחה.

במידה וכבר נעשה שחזור גורף, על הצדדים להימנע ממלחמת עריכה ולהתחיל דיון בדף השיחה להבהרת הנקודות שבמחלוקת והנקודות המוסכמות. משהובהרו נקודות המחלוקת, אין מניעה להחזיר את העריכות שאינן במחלוקת.

ראו גם