פורטל:פורטלים/קידום הפורטלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברוכים הבאים למיזם קידום הפורטלים!
מיזם זה אינו פעיל
תחזוקת הפורטלים וקידומם

דף זה מרכז את מיזם קידום הפורטלים במכלול. מטרתו העלת רעיונות לשיפור וקידום הפורטלים, באמצעים שונים, כדפים אטרקטיביים ושימושיים במכלול.

מרכזי המיזם:

המצב כיום

ניתוח סקר הקוראים מראה כי 40% מהגולשים השתמשו בעבר בפורטלים ומודעים לקיומם. יתר על כן, הסטטיסטיקות הנוגעות לדפים הנצפים ביותר מראות אף הן כי רבים מקוראי המכלול צופים בפורטלים ומשתמשים בהם. בהתחשב בעובדה שרוב הגולשים מגיעים למכלול לאחר חיפוש ממוקד בגוגל, נתון זה מעיד על כך שיש קוראים רבים הגולשים בתוך המכלול בחיפוש אחר מידע דרך הפורטלים או מתוך סקרנות כללית. כלומר, הפורטלים בהחלט שימושיים ורצוי שיקבלו טיפול ראוי על ידי הקהילה.

אחדים מן הפורטלים בנויים היטב ומתוחזקים באופן שוטף על ידי מכלולאים המתמחים בתחום התעסקותו של הפורטל. לצערינו הרב, חלקם הגדול דווקא אינם בנויים על פי עקרונות המדריך והוזנחו מאד מאז בנייתם הראשונית, בין אלו נמנים גם רובם של הפורטלים הראשיים המופיעים בגאווה בעמוד הראשי. אחרים סתם צריכים עוד דחיפה, תיקון, או סידור. לצפייה בטבלה המרכזת את מצבם של הפורטלים לחצו "הצגה".


התנדבות לטיפול שוטף בפורטל

Project.svg משתמש זה משתתף בקידומם ובבנייתם המתמשכת של הפורטלים במכלול.


כל פורטל צריך מתנדב שישדרג אותו אם הדבר הדרוש ויתחזק אותו באופן קבוע. רוב הפורטלים, לצערנו, עדיין יתומים. רוצים לאמץ פורטל? הרשמו בפורטל:פורטלים/אחראי פורטלים!

P physics-2.png משתמש זה משתתף בקידומו ובבנייתו המתמשכת של פורטל פיזיקה

שואלים "מה יצא לי מזה?"
התשובה פשוטה: תוכלו לשים את התבנית המדהימה {{משתמש קידום פורטלים}} בדף המשתמש שלכם! המעוניינים יכולים להוסיף אף את {{תבנית:משתמש פורטל}} ולציין באיזה פורטל הם מטפלים.

בקרת איכות

הטבלה לעיל מרכזת את מצב כל הפורטלים. בהינתן פורטל שמצבו השתנה, עדכנו אותה!

הפורטלים דורשים טיפול מסור...
הצטרפו למיזם. זה כדאי.

פורטלים בעיתיים

 • יש רשימה של פורטלים במצב עגום. הם חסרי ערך ורק יוצרים נזק תדמיתי, בעיקר לאור העובדה שחלקם מקושרים מהעמוד הראשי. חשוב מאד לשפץ אותם. כדאי לשים לב לפורטלים הנצפים כיוון שקוראים רבים ממשתמשים בהם.

שדרוג פורטל

תוכן

הפורטל צריך לעניין את הקורא ולתת לו מושג ראשוני על התחום המדובר. לפיכך, כדאי להציג לו צדדים מעניינים של הנושא ובמקביל לפרוש לפניו את כל "ערכי הליבה" של התחום. לרוב הנושאים ניתן למצוא נדבכים המייחדים אותם ולנצלם על מנת "לפתות" את הקורא – פורטל השחמט מציג פתיחה נבחרת, פורטל הפיזיקה תאוריה מעניינת, פורטל השפה העברית מילה וכן הלאה. במקביל, סקירת הנושא דרך תמונות, ציטוטים, עצים, קווי זמן או דרכי המחשה אחרות מוסיפה גיוון אף היא. פורטל שהוא כולו אוסף של רשימות ארוכות של מושגים או קישורים הוא פורטל משעמם ובכך מחטיא את מטרתו.

ערכים מומלצים בפורטלים

חלק משדרוג הפורטלים חייב לכלול יישור קו בכל הפורטלים בנוגע לערכים המומלצים המוצגים בהם. יש לכך כמה משמעויות:

 • במסגרת "ערכים מומלצים" של הפורטל צריכים להופיע כל המומלצים בתחום ורק המומלצים שזכו לתווית של ערך מומלץ. ערכים טובים נוספים ניתן לציין תחת כותרת "מומלצי הפורטל".
 • מסגרת "ערך/מאמר נבחר" צריכה להציג את אחד הערכים המומלצים. יש להכין בכל פורטל רשימה של ערכים מומלצים ותקציר עבור כל אחד מהם שיוכלו להתחלף באופן אוטומטי מדי כמה זמן על ידי {{בחר מידע}}.
 • ערכים רבים יכולים להיות משויכים ליותר מפורטל אחד. עבור אלה, אפשר ליצור תבנית תקציר מיוחדת שתופיע בכמה פורטלים (ראו תבנית:תוכנית גדס/תקציר). ישנם מקרים, בהם תקציר הפורטל עשוי להיות מעט שונה בפורטלים שונים, שיודגשו בתקציר עצמו נושאים אחרים המתאימים לתחום ממנו הוא מקושר. במקרים אלו, על פי שיקול דעת, ניתן ליצור תקצירים מעט שונים עבור כל פורטל.

ישנם פורטלים שבתחומם אין כלל ערכים מומלצים או שיש ערך אחד בלבד. בפורטל:אינטרנט, פורטל:חינוך ופורטל:טלוויזיה אין ערכים מומלצים ובפורטל:שחמט ובפורטל:ברזיל הערכים המומלצים היחידים הם הערכים הראשיים. במקרים אלו אין ליצור מסגרת מומלצים עד שמספרם יגדל וכדאי להציג ערך מומלץ או ערך טוב אחד במסגרת המאמר הנבחר וזהו.

קישור לדפי פורטל

הקישור לפורטלים נעשה בכמה דרכים עיקריות:

 1. מהעמוד הראשי ופורטל הפורטלים.
 2. בעזרת {{פורטל}} ו-{{תקציר פורטל}} המוצבות בערך הראשי והקטגוריה הראשית של הפורטל.
 3. לפחות במקרה של הפורטלים הראויים, בעזרת {{קישורי פורטל}} בערכים חצי-ראשיים של התחום ומקטגוריות נוספות שלו, על פי שיקול דעת. רצוי בסוף הערך תחת "ראו גם".
 4. כחלק מתבניות ניווט גדולות.
 5. מפורטלים שכנים.

עיצוב הפורטלים

Colorful bottle.jpg

חלק מהפורטלים פשוט מכוערים. יש לרענן לצבעים יפים ונוחים יותר, להוסיף תמונות ואיורים ולהיעזר וליישם את הסמלים האחידים החדשים.

חלק ממדריך העיצוב עוסק בעיצוב הגרפי והאסתטי של הפורטל. חשוב לקרוא אותו. עיצוב פורטלים היא פעולה שכל אחד יכול לעשות בכל פורטל, גם אם אינו מבין בתחום שלו. עם זאת, חייב להיות קשר בין העיצוב הגרפי של הפורטל ותוכנו - שימוש נכון בתמונות ואיורים מקל על הניווט בו, לוכד את העין, ואת זה רצוי לעשות מתוך הבנה רחבה ושיקול דעת.

מומלץ להסתכל באחד הפורטלים המומלצים ולנסות ליישם את הרעיונות הטובים גם בשאר.

ערכים מבוקשים

כיום, בקשת ערכים מתבצעת בשני מקומות בצורה מאד לא יעילה. גם כך נשמעות מדי פעם טענות לגבי יעילותו של המכלול:דף בקשת ערך אך אין ספק שאם כבר קיים הדף, וקיימים בפורטלים מסגרות ערכים דרושים, כדאי ששני הדברים יעבדו יחד.

המשימה היא פשוטה: דף בקשת ערך יכלול (כפי שכבר החלנו לעשות לפני כמה חודשים) רק קישורים לדפי "פורטל:****/ערכים מבוקשים" ודף משנה נוסף לנושאים כלליים שלא נמצא להם "בית". בפורטלים עצמם, יבוטלו כל תבניות "פורטל:****/ערכים מבוקשים - מקוצר" שלא ברור מדוע הן קיימות בכלל ומסגרות "פורטל:****/ערכים דורשי שיפור" יאוחדו לתוך "פורטל:****/ערכים מבוקשים". בעיצוב הפורטלים יוזזו המסגרות הכוללות את הקישורים האדומים לתחתית הדף בצורה נסתרת על פי הפורמט הקיים בפורטל: אדריכלות. מי שמחפש ערכים לכתוב ומי שמתחזק את הפורטל או עוקב אחריו ימצא את הערכים גם ככה - אין צורך בשביל זה לכער את העיצוב עבור הגולשים המבקרים בו.

משימה נוספת: בתחתית כל מסגרת "קדימה לעבודה" יש להוסיף {{Catscan}} כדוגמת זו שבסוף פורטל: ירושלים.

פתיחת פורטלים חדשים

בעבר, כל אחד יכל לפתוח פורטל. נדרשה אמנם הסכמה בדלפק הייעוץ אך הדבר לא יושם ולא נאכף. על מנת שלא להגדיל את מספר הפורטלים דורשי השכתוב ולמנוע הקמת פורטלים גרועים שלא יתוחזקו חודד הנוהל והוקם הדף פורטל:פורטלים/פתיחת פורטל חדש. מטרתו היא גם יצירה סקיצה משותפת לפורטל המתוכנן עוד בטרם נבנה כדי להבטיח את איכותו. כמו כן, אם לא תתקבל הסכמה לפתוח את הפורטל, הדבר ימנע מהמשתמש שהציע אותו עוגמת נפש בשל טרחה לשווא בהקמת פורטל שיימחק.

אם הנכם מעוניינים לפתוח פורטל חדש, יש להתייעץ על כך קודם לכן בדף זה ולקבל הסכמה לפי הנהלים הכתובים בו.

Fulmer Falls Closeup 3000px.jpg

פורטלים מובחרים

פורטל מומלץ הוא פורטל המספק לקורא חוויית עיון מעניינת השונה באופיה מקריאה של ערך מומלץ. בניגוד לערך מומלץ אותו קוראים באופן רציף וניתן במידת הצורך לעבור לקריאה נפרדת של ערכים מקושרים כדי לקבל תמונה מעמיקה ומפורטת של נושא, הפורטל יעניק חוויה של הבנה רחבה של התחום הרחב בו עוסק. הבנה רחבה זו תתקבל על ידי ארגון תמציתי וגרפי של הנושא ובאופן שיסקרן המשך קריאה של ערכים. הוא יתאפיין בתכונות הבאות:

 • ענייני ומקצועי - עליו ליצור היררכיה מקצועית בין הערכים והקטגוריות החשובים לבין אלו שלא, על פי "מצוות" "עשה" ו"אל תעשה" המצוינות במדריך העיצוב.
 • שלמות - עליו לספק לגולש (גם לגולש ההדיוט, שאינו מבין בנושא הספציפי) תמונה שלמה והבנה כללית של היקף התחום, תתי הנושאים שלו ונקודות מעניינות בו.
 • עיצוב - עליו להיות מעוצב היטב, להיות ברור ולכלול תמונות איכותיות. פורטל נבחן במידה רבה ביופיו.
 • ניווטיות - עליו לספק כלים נוחים לניווט אל הערכים ואל הנושאים השונים הכלולים בו.
 • עדכניות - עליו להתעדכן באופן קבוע - רצוי באופן אוטומטי.
 • תחזוקה - חשוב שיהיה אחראי לפורטל שידאג לתחזוקתו.
 • ייצוגיות - עליו להציג את המכלול בתפארתה.

בדיוק כמו ערכים מומלצים - יש צורך ליצור פורטלים מובחרים בעלי סטנדרטים הולכים וגבוהים שישמשו דוגמה לפורטלים הנוספים.

קישורים שימושיים

Lake mapourika NZ.jpeg