המכלול:AutoWikiBrowser

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
AutoWikiBrowser
צילום מסך של התוכנה
צילום מסך של התוכנה
מפתח Magioladitis ,Reedy
גרסה אחרונה 6.2.0.0‏ (7 ביוני 2021)
נכתבה בשפות #C
קטגוריה כלי עזר לעריכה במכלול
https://sourceforge.net/projects/autowikibrowser/

AutoWikiBrowserתרגום חופשי: דפדפן ויקי אוטומטי), או בראשי תיבות AWB, הוא עורך מדיה-ויקי חצי-אוטומטי, שנועד להפוך מלאכות חזרתיות ומייגעות למהירות וקלות יותר.

על התוכנה

למעשה, AWB היא תוכנה המקבלת רשימת דפים לשינוי, ורשימת שינויים לביצוע, ולאחר מכן עוברת אוטומטית מדף לדף ומציגה את השינויים בדף שסופקו על ידי המשתמש. המשתמש יכול לבחור האם לשמור את השינויים או לדלג לדף הבא, בו מתבצע שוב אותו תהליך.

התוכנה נכתבה עבור מערכת ההפעלה "חלונות". היא פועלת ברמה סבירה גם במערכות ההפעלה לינוקס (באמצעות Wine) ומקינטוש, אך לא נתמכת בהם רשמית.

בנוסף לשימוש העיקרי של התוכנה לעריכה מהירה, AWB יכולה ליצור רשימות של דפים, על פי קטגוריות, רשימת דפים המקושרים לדף מסוים (או מדף מסוים), דפים ברשימת המעקב, רשימת תרומות המשתמש, ועוד. תיבת העריכה של התוכנה תומכת במסגרת שירותי מיקרוסופט לשימוש בזיהוי דיבור או כתב יד.

התוכנה נכתבה בשפת #C, והיא מפורסמת תחת רישיון GPLv2 (ראה כאן).

שפת הממשק של התוכנה היא אנגלית. קיימת גרסת דפדפן לתוכנה הנקראת JWB. גרסת הדפדפן היא בעברית וקלה להפעלה, אך יש בה אפשרויות ופונקציות מעטות יותר מאשר בגרסה המקורית.

תנאי השימוש

  1. אתם אחראים על כל עריכה שביצעתם באמצעות הכלי. אל תוותרו על איכות למען המהירות, ותבדקו את כל השינויים לפני השמירה.
  2. כמובן שיש לפעול רק על פי ההנחיות, המדיניות, והעקרונות והקווים מנחים המקובלים במכלול.
  3. אל תבצעו עם הכלי עריכות שנויות במחלוקת. יש לבצע עם הכלי רק עריכות שיש עליהם הסכמה מלאה מצד הקהילה.
  4. אל תבצעו עם הכלי עריכות חסרות משמעות או חשיבות. עריכה שאין לה השפעה ניכרת על הדף (למשל החלפת שני רווחים ברווח אחד), נחשבת בדרך כלל לעריכה לא משמעותית שלא שווה ליצור בשבילה גרסה נוספת של הדף. אם אתם מסופקים האם העריכה שאתם רוצים לבצע משמעותית, ניתן להתייעץ עם משתמשים אחרים או לשאול בדלפק הייעוץ.
שימו לב: הפרה של כללים אלו, עלולה לגרום לכך שההרשאה לשימוש בכלי תילקח ממכם ללא אזהרה!

אם ברצונכם להשתמש בכלי לביצוע עריכות רבות במרחב הערכים, ייתכן שתצטרכו לפתוח חשבון בוט שעריכותיו יהיו מוסתרות מדף השינויים האחרונים. למידע נוסף ראו המכלול:בוט.

השימוש בתוכנה

קבלת הרשאה

מכיוון שAWB הוא כלי עריכה רגיש מאוד, משתמשים רגילים אינם יכולים להשתמש בכלי, ויש לקבל הרשאה מיוחדת לכך. הפעולה היחידה שגם משתמשים רגילים יכולים לבצע היא הכנת רשימות באמצעות AWB.

רשימת מורשי השימוש בכלי מופיעה בדף המכלול:AutoWikiBrowser/CheckPageJSON. להגשת בקשה להוספת שמכם לרשימה - יש לפנות, לאחר קריאת ההסבר המפורט לתפעול הכלי, לדף שיחת המכלול:AutoWikiBrowser/CheckPage. הרשאה תינתן רק למי שמחזיק כבר בהרשאת בדוק עריכות אוטומטית. מפעילי מערכת מקבלים את ההרשאה באופן אוטומטי, ואינם צריכים להירשם על מנת להשתמש בתוכנה.

הורדה והתקנה

025 AWB illustrations for AWB manual.png

ניתן להוריד את התוכנה מהקישור הזה. להורדת הגרסה האחרונה, לחצו על המלבן הירוק הגדול, וההורדה תתחיל מספר שניות לאחר מכן. מומלץ לשחרר את ספריית ה-zip שהורדתם לשולחן העבודה, אך ניתן לשחרר את התוכנה לכל מקום במחשב, וגם בדיסק נשלף. הסברים נוספים על ההורדה וההתקנה במערכות ההפעלה השונות, ראו כאן (באנגלית).

לאחר שששחרתם את הקבצים הדחוסים, יש לפתוח את היישום "AutoWikiBrowser.exe". החלון שיפתח נראה בערך כמו החלון המוצג בתמונה בצד שמאל.

באחת הפינות התחתונות של החלון, ישנו כיתוב עם רקע אדום ":User", ולידו רשום שם אתר ברירת המחדל "en.wikipedia" - ויקיפדיה האנגלית. כשלוחצים על הכיתוב "en.wikipedia", נפתח חלון בו ניתן לבחור את האתר בו אתם רוצים לערוך. יש לוודא בתיבת הבחירה העליונה בחלון שנפתח, שעל ידה כתוב "Project" (פרויקט), נבחרה האפשרות "wikipedia", ובתיבה התחתונה יש לבחור את קידומת השפה של המכלול - "he". לאחר מכן יש ללחוץ על "OK" לאישור. כעת התוכנה מוכנה לשימוש במכלול.

שלבי העריכה בכלי בקיצור

  1. מזינים שם קטגוריה כלשהי בכרטיסיה "Make list" על יד הכיתוב "קטגוריה", ולוחצים על "Make list" לטעינת רשימת הדפים, ניתן להוסיף דפים גם באופן ידני.
  2. מגדירים שינויים כלשהם כגון חיפוש והחלפה בכרטיסיות "Options" והכרטיסיות הנלוות אליה.
  3. מזינים תקציר עריכה ולוחצים על "Start" לטעינת השינויים האוטומטיים שיבוצעו הדף הראשון.
  4. מוסיפים שינויים אנושיים בתיבת העריכה בצד שמאל (אם רוצים), ולוחצים על "Save" לשמירה או "Skip" לדילוג על הדף ומעבר לדף הבא.

תוספים

ניתן להתקין על AWB הרחבות תוספים אישיים בשפת C#, שישמרו בתיקייה נפרדת בספריה בתיקיה בה שמורה התוכנה, ויטענו אוטומטית בהפעלת התוכנה על ידי המשתמש. מידע נוסף על כתיבת תוספים אלו והתקנתם ראו בדף w:en:Wikipedia:AutoWikiBrowser/Plugins.

ראו גם