המלחמה האנגלו-אפגנית השלישית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המלחמה האנגלו-אפגנית השלישית
د افغان-انگرېز درېمه جگړه
מלחמה: בין המלחמות
Handley Page V1500.jpg

מטוס סוג O של חיל האוויר המלכותי.
תאריך התחלה: 6 במאי 1919
תאריך סיום: 8 באוגוסט 1919
משך הסכסוך: 13 שבועות ו־4 ימים
קרב לפני: המלחמה האנגלו-אפגנית השנייה
מקום: אפגניסטן, ח'ייבר פח'טונח'ווה
תוצאה:

חוזה רוואלפינדי

  • עצמאות אפגניסטן
  • שוויון צבאי
  • קו דוראן הופך גבול רשמי
הצדדים הלוחמים

בריטניהבריטניה האימפריה הבריטית

ראשי מדינה
בריטניהבריטניה ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת  Flag of Afghanistan (1919–1921).svg אמענואלה חאן, מלך אפגניסטן 

המלחמה האנגלו-אפגנית השלישית התרחשה בשנת 1919 עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה בין הראג' הבריטי (מושבה של האימפריה הבריטית) לבין אמירות אפגניסטן. המלחמה שנגמרה בניצחון אפגני השילה כל השפעה בריטית מידי אפגניסטן אך המדינה החדשה לא תשמור יציבות מתמשכת שכן בשנת 1928 תיפול למלחמת אזרחים.

רקע

במהלך מלחמת העולם הראשונה, רוב האוכלוסייה הפשטונית באפגניסטן קראה לתמיכה באימפריה העות'מאנית כמשמע לקול הח'ליפה מהמט החמישי לג'יהאד נגד האימפריה הבריטית אשר שלטה בהם דרך יחידת המנהל של הראג' הבריטי. האמיר האפגני באותה העת, חביבולה חאן היה רב השפעה, שלט על המצב המדיני ודאג לייצוב הדרישה האזרחית בעודו נשאר נייטרלי מחוץ למלחמה.

עם סיום המלחמה, ב-20 בפברואר 1919, רצח פוליטי שבוצע בידי ג'יהאדיסטים אנטי-בריטים סיים את שלטונו של חביבולה ובנו, אמענואלה חאן ירש את אמירות אפגניסטן. באותה העת שלטה בריטניה על אפגניסטן במצב של מדינת חסות לפיה הייתה אפגניסטן למעשה בובה מדינית שנוצרה לאחר המלחמה האנגלו-אפגנית השנייה למען הבריטים יעצרו את השפעתה הגוברת של האימפריה הרוסית במרכז אסיה במסגרת המשחק הגדול.

מלחמה

עם הכתרתו של אנענואלה לאמיר אפגניסטן הוא הוסיף להכריז על עצמאות אפגניסטן המלאה. במאי החלה פלישה בריטית לעבר אפגניסטן מה שהחל את המלחמה השלישית בין המדינות. במהלך המלחמה שני הצדדים הוכיחו אי יכולת מתמשכת. צבא הודו הבריטית היה מותש עקב מלחמת העולם הראשונה והצבא האפגני היה כמעט חסר ערך נגד הנשקים המודרניים של אויבו, על כן האפגנים החלו להשתמש במלחמת גרילה.

עם שוויון כוחות צבאי שני הצדדים הגיעו להסכם שלום שנחתם בעיר רוואלפינדי (על יד אסלאמאבאד) באוגוסט. במהלך הסדרי המלחמה יכלו האפגנים לטעון לעצמאותם מהבריטים עקב שידם הייתה על העליונה; הם הכריזו עצמאות, היו דה פקטו עצמאיים וחסמו פלישה בריטית להפיל את עצמאותם ועל כן הבריטים לבסוף ויתרו על שלטונם באזור ומבחינה רשמית הכירו באמירות אפגניסטן כמדינה עצמאית עם סוף המלחמה.

המדינה האפגנית החדשה אשר תהיה המדינה הראשונה להכיר בממשלה הבולשביקית כממשלתה האמיתית של רוסיה עוד במהלך מלחמת האזרחים ברוסיה, תיפול במהרה לאי-יציבות אזרחית עקב מדיניות פנים. בניסיון להביא לרפורמה מדינית ולכדי מודרניזציה שתבוצע בידי אנענואלה חאן בשנת 1928 תחל מלחמת האזרחים האפגנית והמדינה תיפול לאי שקט וסכסוך פנימי אשר מתמשך עד לימינו עם אירועים כמלחמת אפגניסטן.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0