פרשת המימד החמישי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הממד החמישי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרשת המימד החמישי היא פרשה שנחקרה על ידי מבקר המדינה, במסגרתה נחקרה התקשרות שלא על פי הנהלים המקובלים בין משטרת ישראל וחברת תוכנה פרטית בשם "המימד החמישי". יו"ר מועצת המנהלים של החברה היה בני גנץ, מה שהפך את הפרשה לכלי ניגוח פוליטי בידי יריביו הפוליטיים כאשר עמד מאוחר יותר בראש רשימת כחול לבן. הפרשה נחשפה לראשונה על ידי גידי וייץ בעיתון הארץ בפברואר 2019[1].

חברת המימד החמישי

המימד[2] החמישי הייתה חברת הזנק שהוקמה ב-2014, אשר פיתחה מערכות בינה מלאכותית ליישומי מודיעין צבאי, ממשלתי ואזרחי. היא הוקמה על ידי גיא כספי ודורון כהן, לשעבר בכיר במוסד. בשיאה, העסיקה החברה יותר מ-100 עובדים במשרדיה בתל אביב-יפו. ב-2015 מונה גנץ ליו"ר החברה[3], וב-2016 מונה איש יש עתיד לעתיד רם בן ברק לנשיא החברה[4].

החברה פיתחה מערכת המסוגלת לנתח כמויות גדולות של נתונים ומידע גולמיים, הנאספים בין השאר על ידי גופי ביון ואכיפת חוק. סוגי המידע יכולים להיות מגוונים: הודעות טקסט, שיחות טלפון, צילומי וידאו, מיילים, מידע מעמדות ביקורת דרכונים, מאתרי קניות של כרטיסי טיסה, שימוש בכרטיסי אשראי, משלוחים, רשומות ברשתות חברתיות, ועוד. המערכת עושה שימוש בטכניקות של בינה מלאכותית, כדי לנתח את המידע, ולזהות קשרים בין פרטי המידע, וכך בסופו של דבר לאתר התארגנויות טרור ופשיעה[4].

בסוף 2018 נסגרה החברה[5], לאחר שלא הצליחה לגייס לקוחות.

דו"ח מבקר המדינה

במרץ 2018 פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח העוסק באי-סדרים בהתקשרויות של המשטרה עם ספקים חיצוניים. בין היתר, עסק הדו"ח בהתקשרות עם המימד החמישי. אמנם החברה לא הוזכרה בשמה, אך הפרטים שצוינו זיהו אותה באופן ברור. על פי הדו"ח, לאחר שהחברה הדגימה בהצלחה את יכולותיה בפני המשטרה, סיכם המפכ"ל, רוני אלשיך, בפגישה שנערכה עם גנץ ודורון כהן, כי המשטרה תתקשר בהסכם עם החברה ללא מכרז. המבקר מצא שבדיון מסוג זה, שנשא אופי מקצועי, לא היה מקום לדון בהתקשרות בין המשטרה לחברה.

ועדת המכרזים של המשטרה אישרה פיילוט, שתוקצב בסכום של ארבעה מיליון ש"ח, ובמסגרתו רכשה המשטרה חומרה בעלות 1.5 מיליון ש"ח.

המבקר מצא שלא ננקטו צעדים מספיקים על ידי המשטרה בכדי לאתר חלופות אחרות למוצר שהציעה החברה. כמו כן, המבקר מצא שהתשתית העובדתית שהניח מנהל הטכנולוגיות של המשטרה בפני ועדת המכרזים באשר לחברת המימד החמישי הייתה כוזבת. בין היתר, נטען שלחברה חמישה לקוחות ביטחוניים, בעוד שבאותה עת לא היו לחברה לקוחות אחרים[6]. עם זאת, מתוקף תפקידו של המבקר, התמקדו הדו"ח והמלצותיו במשטרה שנמצאת בתחום סמכותו, ופחות במימד החמישי שהיא חברה פרטית.

חקירה פלילית

בנובמבר 2019 עתרה עמותת "לביא", המזוהה עם הימין, לבג"ץ, כנגד פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בדרישה כי תיפתח חקירה פלילית בעניין הפרשה. בתשובתה לעתירה, השיבה המדינה כי חומרי החקירה נמסרו לפרקליטות ממשרד מבקר המדינה באוקטובר 2019, והם יבחנו לבדיקת ההיבטים הפליליים בפרשה[7].

בפברואר 2020 פנתה מפלגת הליכוד למ"מ פרקליט המדינה דן אלדד, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בפרשה, עוד לפני הבחירות לכנסת ה-23[8]. זאת בעקבות פרסומים מהימנים בתקשורת, על כך שבכוונת הפרקליטות לפתוח בחקירה כזו, אך רק לאחר הבחירות. כעבור זמן קצר העביר אלדד את החומרים בפרשה למשטרה על מנת שתפתח בחקירתה.

השלכות פוליטיות

כאמור, בסוף 2018 נסגרה חברת המימד החמישי. בדצמבר אותה שנה, הקים בני גנץ את חוסן לישראל, ובפברואר 2019, מונה ליו"ר כחול-לבן, רשימה משותפת לחוסן לישראל, תל"ם בראשות משה יעלון, ויש עתיד בראשות יאיר לפיד. פרסום דוח המבקר חודש לאחר מכן שימש כלי בידי הליכוד לתקיפת הרשימה החדשה, והעומד בראשה. הליכוד טען שנעשה ניסיון להוציא כספים במרמה מהמשטרה, ודרש מן היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית כנגד גנץ, כפי שנפתחו חקירות נגד ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. הליכוד גם ניצל את סגירת החברה כדי לטעון שגנץ אינו כשיר להיות ראש ממשלה אם חברה שבניהולו פשטה את הרגל. כאמור, החברה לא פשטה את הרגל, אלא נסגרה ללא חובות.

הערות שוליים

  1. המשטרה התקשרה עם החברה של גנץ בעלות של מיליונים ובלי מכרז
  2. הכתיב המדויק של המילה "מימד" הוא "ממד", החברה נרשמה בשם "המימד החמישי אחזקות (1997) בע"מ", וכך היא מופיעה בערך זה.
  3. הגר רבט, בני גנץ על הכוונת: NSO במגעים לרכישת המימד החמישי, באתר כלכליסט
  4. 4.0 4.1 שגיא כהן, סטארט־אפ חשאי: רם בן ברק מונה לנשיא המימד החמישי, באתר כלכליסט
  5. הגר רבט, הכישלון האזרחי של בני גנץ: חברת הממד החמישי נסגרת, באתר כלכליסט
  6. משה גורלי וירון דרוקמן, המבקר: חשש לפלילים ברכש משטרתי; החברה של גנץ קיבלה הקלות תמוהות, באתר כלכליסט
  7. יעל פרידסון, הפרקליטות החלה בבחינת החומרים בפרשת "המימד החמישי", באתר ynet
  8. בהן נחשב יו"ר החברה לשעבר, גנץ, למתמודד על ראשות הממשלה, כשבמקום גבוה ברשימתו, גם איש יש עתיד ונשיא החברה לשעבר, רם בן ברק.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0