103fm

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף 103FM)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
103FM
סמליל 103FM
פרטי התחנה
סוג רדיו אזורי
שפה עברית
מדינה ישראלישראל ישראל
אזורי קליטה ותדרים
אזור קליטה גוש דן
נקלט בתדר 103FM
http://103fm.maariv.co.il/

103fm, אשר הייתה ידועה בעבר כ"רדיו ללא הפסקה" היא תחנת רדיו אזורית בישראל, הנקלטת בעיקר באזור גוש דן והסביבה בתדר שעל שמו נקראת. התחנה הוקמה ב־1995, בגל הראשון של פתיחת תחנות הרדיו האזוריות בישראל. תוכן השידורים בתחנה משלב אקטואליה, סאטירה, הומור, ייעוץ, ספורט, פוליטיקה ועוד. התחנה משדרת תוכניות מלל לאורך רוב ימי השבוע, ומקדישה את סופי השבוע לשידור תוכניות זמר עברי נוסטלגי. בלילות התחנה משדרת גרסאות מקוצרות לתוכניות ששודרו במהלך אותו היום או השבוע.

אולפני התחנה ממוקמים ברמת השרון, במתחם ששימש את חברת בזק וכיום מאוכלס על ידי התחנה ותחנת eco99fm. קודם לכן, שכנו האולפנים לאורך כ־20 שנים ברחוב תפוצות ישראל בגבעתיים. מנכ"ל התחנה משלהי 2015 הוא אור צלקובניק. קדמו לו בתפקיד מיכאל קרפין, רפי רוזנפלד, ירון דוידוב ואייל פאר.

תולדות התחנה

הסמליל הקודם של 103FM עד דצמבר 2016
הסמליל הקודם של 103fm עד דצמבר 2016
מיקרופון באולפני תחנת הרדיו 103fm

התחנה הוקמה ב־1995, בגל הראשון של היווצרות תחנות רדיו אזוריות בישראל. במכרז הרדיו האזורי שהתקיים ב־2008, זכתה התחנה בזיכיון על אזור גוש דן, והוחלט כי היא תוכל להאריך את משך שידוריה באזור עד שנת 2024.

בשנת 2016 עברה מיתוג מחדש וזנחה את השם "רדיו ללא הפסקה" ועברה למיתוג המבוסס על "הרדיו המדבר"[1].

בשנת 2018 השיקה בוקר שידורים חדש, מתוך מטרה למצב עצמה כתחנת אקטואליה. במסגרת זו הושב לתחנה אראל סג"ל כמגיש תוכנית בוקר יומית. ב־2019 התחילו להגיש זה לצד זה ינון מגל ובן כספית. ב־2020 עלה לאוויר משדר אקטואליה יומי חדש, בהגשת העיתונאים גולן יוכפז (לשעבר מנכ"ל חדשות 10) וענת דוידוב.

בין שדרני התחנה: ניסים משעל, נתן זהבי, ינון מגל, אראל סג"ל, גיא פלג, גולן יוכפז, ענת דוידוב, בן כספית, אריה אלדד, דידי הררי המשדר את "דידי לוקאלי", ורדה רזיאל ז'קונט, סיון כהן, גדעון רייכר, רון קופמן, ג'ודי שלום ניר מוזס, רבקה מיכאלי, פרופסור רפי קרסו, ד״ר מאיה רוזמן, אלון גל, איריס קול, מעיין אדם, אמנון רגב, פנינה בת-צבי, מיכל דליות ורז שכניק.

בין שדרני התחנה בעבר – רוני דניאל, אלון בן-דוד, יואב לימור, אילה חסון, יורם שפטל, יורם לס, גבי גזית, ספי עובדיה, מרב מיכאלי, גיא זהר, רינה מצליח, יוסי סיאס, צחי קומה, שמוליק טיאר, אייל ברקוביץ', אופירה אסייג, עמנואל רוזן, מאיר איינשטיין, שי גולדשטיין, דרור רפאל, לאה לב ושלישיית מה קשור. בין תוכניות העבר – שי ודרור.

התבטאויות לא ראויות של שדרני התחנה

לאורך השנים הטילה הרשות השנייה עונשים וקנסות על 103fm עקב התבטאויות לא ראויות של שדרניה:

  • נתן זהבי: באפריל 2007 קנסה הרשות השנייה את התחנה ב-3.45 דקות פרסום, עקב דבריו של זהבי בשידור נגד הרב שלום דב וולפא[2]. כאשר אמר על חבר הכנסת שאול יהלום כי יש לו "ראש עצום ושכל בצמצום", קבע בית המשפט שיש לזהבי אישור לומר שחבר הכנסת טיפש אך אין לו זכות ללעוג למראהו. הדבר עלה לתחנה ב־4 דקות פרסום. בסוף 2012 קנסה הרשות השנייה את התחנה ב־80 אלף ש"ח עקב ארבעה מקרים של ניבול פה של זהבי[3]. בינואר 2014 נקנסה התחנה בסכום הקנס המרבי, 69.9 אלף ש"ח. זאת, בעקבות התבטאויות בוטות, הכוללות ניבולי פה, של זהבי כלפי ח"כ ישראל אייכלר[4].
  • יורם שפטל: המשפטן, שהגיש אחת לשבוע בתחנה, התאפיין לעיתים בסגנון בוטה. באוגוסט 2017 נקנסה התחנה על ידי הרשות השנייה ב־120 אלף ש"ח בגין שש התבטאויות פוגעניות בשנת 2016[5][6]. בשנת 2020 הופסקה תוכניתו של שפטל בתחנה.
  • נוסף על אלה, התבטאויות של השדרנים ורדה רזיאל-ז'קונט ורון קופמן בעבר עוררו סערה. בכמה מקרים בהם היו התבטאויות לא ראויות, הושעו שדרני התחנה ממשבצת השידור לשבוע-שבועיים.

תוכניות רדיו 103fm

דידי הררי באולפן התחנה, 2018

תוכניות ייעוץ

מאז הקמתו משדר הרדיו תוכניות מומחים, אשר עונים לשאלות מאזינים בנושאי הורות, קריירה, תזונה ובריאות. המאמן אלון גל מגיש את תוכניתו מדי שישי ב־08:00, יועצת ההורות מיכל דליות ב־11:00, התזונאית ד"ר מאיה רוזמן ב־12:00 ופרופ' רפי קרסו ב־13:00. כמו כן משדר הרדיו תוכנית לגיל השלישי (בהגשת גדעון רייכר) וכן תוכניות בנושא גישור, קבלה והכוונה רוחנית.

שבת עברית

רצועת "שבת עברית" משודרת בתחנה משנת 1998, ובמסגרתה משודרות הקלאסיקות של הזמר העברי. בניגוד לאופי של התחנה לאורך ימות השבוע, הרצועה מתאפיינת במוזיקה ברצף, ללא הגשה. את מרבית שעות "שבת עברית" עורכים יואב חנני, עורך המוזיקה הראשי של הרדיו, ודלית עופר, לשעבר מנהלת גלגלצ ועורכת ותיקה ומוערכת בגלי צה"ל. אליהם חוברים עורכים נוספים, בהם אבי קורן, נעמי פולני ועדנה לב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0