המראה ונחיתה קצרה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מטוס מדגם אנטונוב An-72 מציג את התכונות הטכניות המקנות לו יכולת של המראה ונחיתה קצרה - מנועי טורבו מניפה גדולים, כנפיים גדולות עם זווית משיכה מתונה, משטחי מדפי שפת זרימה והתקפה גדולים וכני נסע גדולים ומוקשחים.

המראה ונחיתה קצרה (באנגלית: Short Take-Off and Landing בראשי תיבות: STOL) היא יכולת של מטוס לשימוש בשדות קצרים או לא סלולים עם מכשולים משמעותיים בקרבתם. כלי טיס צריכים להיות מתוכננים ומותאמים לתנאים של נחיתה והמראה במהירויות נמוכות זויות גישה וטיפוס תלולות. לרוב התאמות אלו לא מתאימות לכלי טיס המתוכננים לשייט במהירויות גבוהות (במהירויות של מאך 0.8 ומעלה), אם כי קיימת הגדרה לכלי טיס בעלי יכולת לשימוש בשדות קצרים ובעל מהירות שיוט גבוהה המכונה CESTOL (ראשי תיבות של Cruise Efficient Short Take Off and Landing).

מאפיינים

מרחק המראה ונחיתה הן פונקציות של גורמים מרובים, אחד המשמעותיים בהם זה מהירות. בתכנון כלי טיס בעלי יכולות STOL מנסים להוריד מהירויות המראה ונחיתה ככל הניתן בשביל לאפשר ריצת המראה ונחיתה קצרים ככל הניתן. מטוסים בעלי יכולת STOL כוללים לרוב כנפיים בעלי יחס עומס כנף (משקל יחסית לשטח הכנף) נמוך, מנת עובי (יחס עובי פרופיל הכנף לאורך המיתר) גבוהה, ומנת ממדים (אורך מיתר ממוצע למוטת הכנף) בינונית-גבוהה. כמו כן הכנפיים נוטות להיות ישרות או בעלות זווית משיכה מתונה יחסית. כמו כן לרוב משתמשים במשטחי מדפי שפת זרימה והתקפה, אמצעים לייצור מערבולות ולעיתים גם אמצעים לבקרת שכבת הגבול. מטוסי STOL נוטים לכלול מנוע בוכנה או טורבו-פרופ בגלל נתוני הדחף המצוינים שלהם במהירויות נמוכות, אם כי ישנם מטוסים בעלי מנועי טורבו-מניפה בעלי מעקף גבוה גדולים. במטוסים מרובי מנועים זה דורש התקנת הכנפיים בהתקנת כתף או בהתקנה גבוהה. בגלל זווית הגישה התלולה ותנאי שטח קשים מטוסים אלה נוטים לכלול כני נסע גדולים ומחוזקים.

יכולות נוספות הנדרשות למטוסי STOL הן קצב טיפוס מרבי יחסית למרחק (במהירות Vx), ונחיתה בזווית גישה תלולה יחסית. אלה נדרשים בגלל שהשדות הקצרים והלא סלולים צפויים לכלול מכשולים בקרבתם כגון עצים, גבעות תלולות וכדומה.

ככל אמצעים כאלו גורעים מיכולות כמו מהירות שיוט וגרר במהירויות גבוהות ולכן מאפיין כלי טיס המשייטים במהירויות נמוכות ובעלי טווח מוגבל יחסית. בשל זמינות שדות בעלי מסלולים ארוכים, מטוסי STOL הם לא נפוצים יחסית.

בשירות אזרחי מטוסי STOL משמשים כמטוסי קישור, תובלה ונוסעים לאזורי ספר נידחים ולא נגישים. מטוסי STOL צבאיים הם לרוב מטוסי קישור או תובלה ויכולים להגיע במגוון גדלים, אם כי הם נוטים להיות קטנים יחסית. אלה מיועדים להוביל אספקה וכוחות כתמיכה בכוחות יבשה הפועלים בשטחים בהם יש תנאים מזעריים או לא קיימים כלל.

ערכות הסבה

חברות מסוימות מציעות ערכות הסבה לכלי טיס בשביל להקנות להם יכולות STOL או לשפר יכולות אלו. החברות מציעות ערכות הסבה למטוסים אזרחיים מדגמים פופולריים בחברות תעופה שפועלות באזורים נידחים.

גלריית תמונות

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המראה ונחיתה קצרה בוויקישיתוף


Aeroclipart.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא תעופה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0