הנמכה (תעופה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הנמכה הוא שלב בטיסה בו כלי הטיס מנמיך בגובה, לרוב שלב זה בא אחרי שיוט ולפני נחיתה, אם כי תיתכן הנמכה בטיסה לצורך הימנעות לכניסה לאזורי מזג אוויר מגבילים, כחלק מדרישות נהלים של אזורי בקרה שונים, או בחירום.

הנמכה שגרתית

מעבר להנמכה

הדגמה ל Top of Descent

מעבר להנמכה מחושב על פי מספר תנאים, דוגמת ביצועי מטוס, דרישות מרחק או זמן. נקודת המעבר להנמכה נקרא Top Of Descent או TOD. המטוס עובר להנמכה לפי פרופיל מסוים, המקנה לו את הביצועים הנדרשים. ניתן להתחיל הנמכה על ידי הורדת כוח מנוע, ושמירה על הגובה עד להגעה למהירות הגלישה של המטוס, ואז לשמור על מהירות זאת על ידי קצב הנמכה מותר. השיטה השנייה היא הורדת כוח מנוע, ושמירה על מהירות נוכחית על ידי קצב ההנמכה.

פרופילי הנמכה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מהירויות-V

ביצועי המטוס המגבילים את ההנמכה הם ביצועי מנוע וכן מהירויות הסיבולת של המטוס - מהירות עבודה מקסימלית (VNO) ומעליה מהירות סף הסיבולת המבנית של המטוס (VNE), מכיוון שכאשר מנמיכים ממירים את האנרגיה הפוטנציאלית למהירות ואפשר בקלות להגיע למהירויות מסוכנות אם לא שמים לב. יש דרישה מחמירה לשליטה על מהירות המטוס בהנמכה, וחלק מכלי הטיס אף משתמשים במעצורי אוויר לצורך זה.

מנועי בוכנה מקוררים אוויר דורשים הגדרות כוח מחמירות בהנמכה מגובה רב, מכיוון שהורדה של כוח מורידה את הטמפרטורה של הצילינדר, ואם היא יורדת מהר מדי המנוע עלול להיכנס למצב של הלם תרמי שתגרום להיכבות המנוע ואי יכולת להניעו בשנית.

הנמכה בשלבים

דוגמה של פרופיל הנמכה קבועה מול פרופיל הנמכה בשלבים

הנמכה בשלבים זה תהליך שבו המטוס מנמיך בהתאם להוראות הבקרה או הנהלים באזור ומנווט עד שהוא נכנס לתהליך ההקפה או הנחיתה, הליך זה מאפשר יצירת נקודות של יירוט נתיבים, מעגלי המתנה ומקל על יצירת הפרדה בין כלי טיס. בין הנמכות המטוס טס בדומה לשיוט ולכן מבזבז יותר דלק ויוצר יותר רעש.

הנמכה מתמשכת

הנמכה מתמשכת הינו תהליך של הנמכה שמתחיל ב-TOD ולא מפסיק עד לנחיתה. גישה זאת לתהליך ההנמכה והנחיתה חוסך בדלק ורעש, שכן המטוס לא צריך להנמיך בשלבים ותמיד עובד בכוח מנוע נמוך שמייצר פחות רעש. תהליך זה הינו חדש יחסית וישים בעיקר לשדות וגדולים.

הנמכה בחירום

הנמכה בחירום הינה הנמכה מהירה מגובה השיוט לגובה שבו קיימים התנאים לעבודה בטוחה של כלי הטיס או לאפשר מילוט בטוח. לדוגמה, אם אובד הדיחוס בתא הנוסעים של מטוס נוסעים המטוס ינמיך מהר ככל הניתן לגובה בטוח (כ-9,000 רגל) בשביל לא לסכן את הנוסעים במטוס.

דוגמה נוספת היא במקרה ויש כשל במנוע והמטוס דורש תנאים אטמוספיריים מסוימים שלא קיימים בגובה הטיסה בשביל לנסות ולהניע מחדש את המנוע, שלעיתים דורש זרימת אוויר מסוימת שתוסג רק תוך הנמכה.

צלילה

מטוס F-14D מטיל פצצת לייזר בצלילה

צלילה הוא מצב בו כלי הטיס מטה את גופו ועקב כך את הדחף מטה בזווית חדה, זה יוצר ירידה חדה בגובה ותאוצה משמעותית. צלילה באה לשימוש בעיקר בתעופה צבאית או באווירובטיקה. בתעופה צבאית צלילה משמשת כתמרון הגנתי בשביל להימלט מאיום מסוים או כתמרון התקפי בשביל להשיג וליירט מטרה מסוימת. בהפצצה לעיתים משתמשים בצלילה לטובת הטלת פצצות מדויקת יחסית, כאשר בעבר היו מטוסים שיועדו במיוחד לסוג תקיפה זה ונקראו מפציצי צלילה.

ראו גם

שלבי טיסה

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0