הפרעה נוירו-התפתחותית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הפרעות נוירו-התפתחותיות (באנגלית: Neurodevelopmental disorder) הן לקויות בגדילה והתפתחות המוח או מערכת העצבים המרכזית. הפרעות אלו באות לידי ביטוי לראשונה בתקופת ההתפתחות[1]. כלומר, במהלך גילאי הילדות. הפרעות נוירו-התפתחותיות מאופיינות בפגיעה בתפקוד האישי, החברתי, האקדמי או התעסוקתי[1]. הן יכולות להשפיע על הרגש, יכולות הלמידה, שליטה עצמית וזיכרון.

התפתחות והשפעה

הפרעה נוירו-התפתחותית מופיעה בשלבי ההתפתחות המוקדמים, לרוב עוד לפני הכניסה לבית הספר[1]. הפרעות שנחשבות כנוירו-התפתחותיות ביסודם, או שיש להן השלכות נוירו-התפתחותיות כשהן מופיעות בינקות ובילדות. הפרעות נוירו-התפתחותיות קשורות ברמות שונות של קושי ויכולות להשפיע משמעותית על חייו של הפרט ושל משפחתו.

הפרעה נוירו-התפתחותית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים ובתווך חומרה רחב, הנע בין קשיי למידה או הנמכה בתפקודים ניהוליים ועד לפגיעות גלובליות בכישורים חברתיים או באינטליגנציה[1].

הפרעות נוירו-התפתחותיות על פי DSM 5

המצבים הבאים מוגדרים כהפרעה נוירו-התפתחותית על פי 5 DSM[1]:

תחלואה נלווית

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – תחלואה נלווית

לעיתים קרובות הפרעה נוירו-התפתחותית אחת מופיעה יחד עם הפרעה נוירו-התפתחותית אחרת[1]. מצב מסוג זה מכונה תחלואה נלווית או תחלואה כפולה.

דוגמאות נפוצות לכך הן השילוב בין הספקטרום האוטיסטי ללקות שכלית, כמו גם השילוב בין הפרעת קשב ללקות למידה[1]. עבור מקרים אלו יש לפנות לאנשי המקצוע המתמחים בכל אחד מהגורמים לצורך אבחון וטיפול מותאמים. כתוצאה מכך ישנם מצבים בהם נדרשת התערבותו של יותר מאיש מקצוע אחד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 American Psychiatric Association - APA, (2013). DIAGNOSTIC AND STATISTICAL MANUAL OF MENTAL DISORDERS, FIFTH EDITION - DSM 5.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0