הרב אלי סדן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אלי סדן
Eli Sadan2.png
הרב סדן בישיבת אדר"ת בבת ים, אפריל 2018
לידה ד' באייר ה'תש"ח (גיל: 74)
בודפשט שבהונגריה
מקום פעילות עלי
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק גמרא, אמונה
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק, הרב צבי ישראל טאו, הרב זלמן נחמיה גולדברג
תלמידיו מתלמידיו
חיבוריו "נאמנותנו לתורה ולצבא"
"שיחות לקראת גיוס"
"ויהי ידיו אמונה" "דולה ומשקה - סוגיות טוען ונטען"

הרב אליעזר "אלי" סדן (נולד בד' באייר ה'תש"ח[1]) הוא מייסד וראש המכינה הקדם-צבאית בני דוד שבעלי, המכינה הקדם-צבאית הראשונה בישראל. זוכה פרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשע"ו על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

ביוגרפיה

נולד בבודפשט שבהונגריה. הוריו, רבקה קוטי לבית אנמן ושלום ארווין סדן, היו ניצולי שואה. אביו היה כחצי שנה באושוויץ והשתתף בצעדת מוות. לאחר המלחמה, הוריו החלו את לימודיהם בהונגריה. כשהיה בן שנה עלו לישראל עם ירידת מסך הברזל. הם התגוררו במעברה ליד כפר סבא ובהמשך עברו לתל אביב. האם עבדה בקופת חולים כללית והאב היה אדריכל. סדן גדל והתחנך ב"תיכון צייטלין" והיה חבר בתנועת "בני עקיבא". בשנת 1965 למד כארבעה חודשים בישיבת כרם ביבנה. בינואר 1966 התגייס במסגרת גרעין שח"ל. שירת בנח"ל המוצנח בתפקידי לוחמה ופיקוד. במהלך השירות היה גם קומונר ב"בני עקיבא" בסניף ת"א צפון.

בתום השירות החל ללמוד פיזיקה באוניברסיטה העברית. לאחר שנה עבר לישיבת מרכז הרב, שם למד כ-15 שנים, משנת תש"ל עד לשנת תשמ"ה, והיה לתלמיד בולט של הרבנים צבי יהודה קוק וצבי ישראל טאו. הוא דוגל בקו "ממלכתי" כלפי מדינת ישראל. במהלך לימודיו התבקש על ידי הרב קוק לסייע בהקמת המושב קשת ברמת הגולן[2], וכן בהקמת גרעין תורני באילת. עם הרב טאו שימש כשליח הרב צבי יהודה בנושא שחרור אסירי ציון, ובהם נתן שרנסקי. השניים קיימו שיחת טלפון חשאית עם שרנסקי, טרם כניסתו לכלא[3]. לאחר מכן, סדן קיים מספר מפגשים עם אנשי ממשל בארצות הברית למען שחרורו של שרנסקי.

בשנת 1988 הקים עם הרב יגאל לוינשטיין את המכינה הקדם צבאית הראשונה, מכינת "בני דוד", ביישוב עלי. מטרתה להכין בחורים דתיים לשירות מלא בצה"ל, תוך עידודם לשירות מקסימלי ביחידות לוחמות וכקצינים, תוך חיזוק זהותם הדתית. מסלול זה לא היה קיים לפני כן בישיבות ההסדר. הרב סדן הגה גם את הרעיון להקים מכינות קדם צבאית חילוניות ויזם את הקמת המכינה הראשונה מסוג זה, "נחשון", בשנת 1997[4].

בשנת ה'תשע"ו זכה בפרס ישראל על ייסוד מוסד המכינות הקדם צבאיות ועל תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה[5].

משפחתו

הרב סדן נשוי לוורדינה הלוי ולהם 12 ילדים. בנו הבכור, הרב יהודה, הוא ראש הישיבה הגבוהה של מוסדות בני דוד בעלי. אחיו הוא רמי סדן, יושב ראש ערוץ 10 לשעבר. גיסיו הם פרופ' יונתן הלוי, מנהל המרכז הרפואי שערי צדק והרב מיכה הלוי, רבה של פתח תקווה. בתו, ד"ר תמר צור, עומדת בראש הוועדה לרפואה מגדרית[6].

ספריו

  • ויהי ידיו אמונה - שיחות על מדינה ודמוקרטיה שנאמרו במכינה.
  • נאמנותנו לתורה ולצבא - חוברת על שאלת פינוי יישובים.
  • כמה מעלות טובות למקום עלינו - פירוש על ההגדה לפסח.
  • דולה ומשקה - בירור סוגיות בהלכות טוען ונטען לפי סדר השולחן ערוך, על פי שיעוריו של הרב זלמן נחמיה גולדברג.
  • שיחות לקראת גיוס - חוברת שיחות עם בוגרים כהכנה לקראת גיוס לצה"ל.

קישורים חיצוניים

משיעוריו ומאמריו
אודותיו

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0