מכינה קדם-צבאית בני דוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקור במכינה הקדם צבאית בני דוד, 17 בדצמבר 2014

המכינה הישיבתית לצה"ל בני דוד הידועה בשם מכינת עלי היא המכינה הקדם-צבאית הראשונה שהוקמה בישראל. המכינה הוקמה על ידי הרבנים אלי סדן ויגאל לוינשטיין ביישוב עלי. לצד המכינה קיימים גם ישיבה גבוהה, ישיבה לבוגרי צבא ומוסדות נוספים, כולם בנשיאות הרבנים סדן ולוינשטיין.

היסטוריה

המכינה הוקמה בשנת ה'תשמ"ח (1988) על ידי הרבנים סדן ולווינשטיין, ביישוב עלי שבמטה בנימין. היא הוקמה כדי לאפשר לצעירים דתיים המתגייסים לשירות צבאי מלא לעשות זאת מתוך ערכים תורניים וחיזוק זהותם הדתית. לאור זאת, תוכני הלימוד במכינה שונים במידה מסוימת מן הלימוד המקובל בישיבות. ישנו דגש מיוחד על לימודי הגות ומחשבה על פי תורת הרב קוק, כהכנה לקראת המפגש עם החברה החילונית בשירות הצבאי, על האתגרים הכרוכים בכך. עם זאת, עיקר הלימוד במכינה הוא לימוד הגמרא בעיון. המכינה משתייכת מבחינה רעיונית לישיבות הקו[1].

נכון ל-2018 נהרגו 22 חיילים בוגרי המכינה, בהם סא"ל עמנואל מורנו ורס"ן רועי קליין [2].

הכנה לשירות צבאי

בשונה מחלק מן המכינות האחרות, תלמידי המכינה דוחים את גיוסם במסלול של ישיבה גבוהה למשך כשנה או שנתיים ("תורתו אומנותו") ולאחר הדחייה מתגייסים לשירות סדיר של שלוש שנים. כשבעים אחוזים מתלמדי שנה א' ממשיכים לשנה ב'. במהלך החופשות מקבלים תלמידי המכינה הכשרה בניווט והכשרה בסיסית בנשק.

המכינה העמידה שורה של בעלי דרגות גבוהות בצבא. במחזור ממוצע, המונה כ-140 תלמידים, ממשיכים מעל 50% לקורס קצינים ולתפקידי פיקוד.

במכינה נערכות לעיתים קרובות הרצאות של קציני צבא בכירים, המספרים על מבצעי צה"ל ועל המסלול הפיקודי. בין השאר הרצו בישיבה הרמטכ"לים לשעבר משה יעלון וגבי אשכנזי[3].

מוסדות נוספים

מלבד המכינה בעלי, כוללים מוסדות "בני דוד" גם שלוחה של המכינה ביישוב מעלה אפרים שבבקעת הירדן, ישיבה גבוהה בראשות הרב יהודה סדן והרב עקיבא קשתיאל, ישיבה לבוגרי צבא בראשותו של הרב אליעזר קשתיאל והרב אוהד תירוש (המורכבת ממה שהיה בעבר כולל אברכים וה"מכינה לחיים"), מסלול ח"י רועי על שם רועי קליין המשלב לימודי תואר ראשון עם לימודים בישיבה ומדרשה לבנות ע"ש דניאלי זוננפלד להכנה לשירות לאומי. בכלל המוסדות לומדים כ-700 תלמידים[4].

בוגרים ידועים

מן הישיבה יצאו מספר קצינים בכירים, אנשי צבא מעוטרים ובוגרים ידועים נוספים:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שיעור בעניין של הרב סדן, בערוץ המכינה ביוטיוב
  2. ^ אסתר שניאורסון גרי, המרוזים קראו את ברנר, באתר News1 מחלקה ראשונה
  3. ^ הכי קרביים: מצעד המכינות הקרביות של הציונות הדתית, באתר כיפה, 9 במאי 2011
  4. ^ תולדות המכינה, האתר הרשמי של המכינה
  5. ^ "רב-סרן אלירז פרץ נפל בעזה, אחיו נהרג בלבנון". ynet. 2010-03-27. נבדק ב-2016-05-10.
  6. ^ נדב שרגאי, מבצע "עופרת יצוקה" | אביו של יהונתן נתנאל לצוות הטנק שפגע בבנו: לא אתם פגעתם ביוני, ‏10.01.2009


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0