הרב יצחק בצרי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יצחק בצרי
Batzri 1.jpg
לידה 2 באוקטובר 1968 (גיל: 53)
י' בתשרי ה'תשכ"ט
מקום פעילות ירושלים

הרב יצחק בצרי (נולד בי' תשרי ה'תשכ"ט, 2 באוקטובר 1968) הוא מקובל. ממקימי ישיבת השלום בירושלים.

ביוגרפיה

נולד בירושלים למקובל הרב דוד שלום בצרי, מראשי ישיבת השלום בירושלים ולאימו הרבנית צפורה בצרי. הוא נכדם של הרב יוסף בצרי מצד אביו ושל המקובל הרב סלמאן מוצפי מצד אימו. חמו הוא הרב חיים אלחדד, רב שכונת סנהדריה המורחבת בירושלים.

ישיבת השלום ברחוב תחכמוני בירושלים

שורשיה של משפחת בצרי ממגורשי ספרד, שברחה אל העיר צפת ומשם ירדה אל דמשק. ראש המשפחה היה הרב נאווי מתלמידי האר"י הקדוש. סבא רבא של אביו הוא הרב יהודה פתיה מבגדאד. שמה המקורי של המשפחה לפני תשעה דורות היה גבאי והם החליפו לבצרי (= בצל רועי יחסה) למען סגולה ואריכות חיים. המשפחה חיה בעיראק ומשם עברה לטורקיה ולפני 133 שנים עלתה לארץ, לעיר ירושלים. סבו, הרב יוסף בצרי נולד בישראל ונפטר בגיל 97.

לרב יצחק בצרי קשר משפחתי עם יוסף בצרי אשר נתלה על קיום קשרים עם המחתרת הציונית שפעלה בעיראק.

הרב בצרי למד אצל הרב יצחק וסרמן ראש ישיבת אוהל יעקב ואצל הרב בערל שוורצמן ראש ישיבת בית התלמוד. בהמשך למד בכולל רבנות אצל הרב יהושע קרלינסקי שהוא הכולל באר אברהם.

כשהיה בן 20 היה רב בית הכנסת "יהושע זיקרי" בירושלים במשך עשור ובהמשך הקים יחד עם אביו את ישיבת המקובלים השלום. הוא לומד בחברותא עם המקובל הרב יעקב עדס. הרב בצרי מעביר באופן קבוע בכל יום בשעות הבוקר המוקדמות את שיעור הדף היומי בישיבת השלום בירושלים.

בעבר סיפר כי דודו מצד אביו, המקובל רבי ששון בצרי פנה אליו בצעירותו וביקש ללמוד אותו שיעור בקבלה בחברותא. בסיום כששאל את דודו מדוע רצה לחשוף אותו לסודות הקבלה על אף צעירותו הוא השיב "אני רוצה שיבוא יום בו תכתבו ביאור על הש"ס לפי הקבלה". לאחר מותו של המקובל רבי ששון בצרי החליט הרב בצרי לחבר לעילוי נשמתו ביאור על הש"ס, על פי האר"י הקדוש. 'פרדס יצחק' הוא ספרו הראשון ובהקדמה מצוין שנכתב הודות ליוזמה של דודו[1].

בתחילתו של משבר מגפת הקורונה הוא קרא לרשויות המדינה לדאוג למקומות תפילה מיוחדים למי שמצוי בבידוד לקראת שבת 'זכור' ופורים, בדומה לקלפיות המיוחדות שהוקמו ביום הבחירות.[2] הוא הציע גם לאמץ את מנהג אמירת מאה הברכות כפי שמופיע שדוד המלך עשה זאת בזמן המגפה בירושלים.[2]

בפתחו של הגל השני של מגפת הקורונה, קרא הרב בצרי שלא לסגור את בתי הכנסת בשל נחיצותם הנפשית והרוחנית. לדבריו, תפילה בבית הכנסת אינה שונה מנסיעה בתחבורה ציבורית או ביקור בתיאטרון במסגרת המגבלות וההנחיות.[3]

הרב בצרי הוא אחד מרבני הידברות, מגיש תוכנית רדיו בכאן מורשת בימי חמישי ומגיש פינה קבועה בימי שישי ברדיו ירושלים על פרשת השבוע. הוא נחשב למקובל ולדרשן המעביר שיעורים במשך עשרות שנים בכל רחבי הארץ ובעולם.

ספריו

  • סדרת הספרים "תפילה לדוד" - ספר למציאת זיווג, ספר למציאת פרנסה והצלחה, ספר תפילה לחולים וספר תיקון לנפטרים, כשאת האחרון חיבר על פי הסבא המקובל הרב יהודה פתיה.
  • ספר הזוהר אגדות ומעשים – הוצאת ידיעות ספרים. ליקוט האגדות והמעשיות מספר הזוהר ותמצית מספר מעשיות הזהר של האבא המקובל הרב דוד בצרי.
  • פרדס יצחק - ליקוט מספר "עץ החיים" לרבינו האריז"ל הקדוש וביאור מאמרי הש"ס עם ציטוטים מפי הסבא רבי יהודה פתיה זיע"א.
  • סדרת הספרים שיח יצחק על מסכתות הש"ס: יבמות, גיטין, קידושין, פסחים, סנהדרין (2 כרכים) ומכות – סדרת ספרים המכילה שאלות בהלכה ואגדה על כל סדר הש"ס. שיעורים עם שאלות הלכתיות מעשיות שנמסרו על ידי המקובל הרב יצחק בצרי על סדר לימוד הדף היומי.
  • שער מאמרי רז"ל לרבינו האר"י הקדוש עם ביאור פרדס יצחק וביאור השמן ששון.
  • ליקוטי הש"ס לרבינו האריז"ל הקדוש עם ביאור פרדס יצחק.
  • סדרת ספרים של כתבי האר"י הקדוש עם הגהות של הסבא המקובל הרב יהודה פתיה זיע"א עם הקדמה וביאור ללימוד תורת הקבלה: עץ החיים; שער הכוונות; שער הפסוקים; שער המצוות; שער רוח הקודש; שער מאמרי רז"ל ורשב"י, שער הגלגולים וספר אוצרות חיים.
  • אוצר הסגולות – ויזרע יצחק פרנסה ועשירות (שני כרכים).

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב יצחק בצרי בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0