זבובאים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןזבובאים
Diptera1.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
על־מחלקה: בעלי שש רגליים
מחלקה: חרקים
על־סדרה: בעלי גלגול מלא
סדרה: זבובאים
משפחות

רבות, בשתי תת-סדרות:

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Diptera
זבוב ממשפחת הבומביליים

הזבובאים (שם מדעי: Diptera) מהווים סדרה של חרקים מכונפים הכוללת את הזבובים והיתושים. בסדרה יש כ-120 משפחות ובהן יותר מ-100,000 מינים. תפוצת הזבובאים היא כלל עולמית. בישראל מצויים מעל ל-3,000 מינים, הנכללים ב-85 משפחות.

מחזור חייו של זבובאי, כמו אצל שאר בעלי גלגול מלא, מתחלק לארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם ובוגר. לבוגרים זוג כנפיים בודד הממוקם על פרק החזה האמצעי. התכונה המבחינה את הזבובאים באופן מובהק משאר סדרות החרקים היא הימצאותו של זוג כנפיים אחד בלבד (בפרק החזה האמצעי) וזוג בוכניות שהתפתחו מהכנפיים האחוריות (בפרק החזה השלישי). רק לסדרה נוספת אחת הכנף מניפתיים יש זוג כנפיים וזוג בוכניות, להם בניגוד לזבובאים, הבוכניות נימצאות בפרק השני של החזה והכנפיים בפרק השלישי שלו. יש להם גפי פה דוקרות-מוצצות או לוקקות-מוצצות. לזבובאים מבנה עין מיוחד, המכונה בשם "עין תשבץ", המסוגל לקלוט אותות חיצוניים במהירות ובכך לחמוק מסכנה אם יש צורך בכך.

מינים רבים של זבובאים גורמים נזקים ישירים או עקיפים. מינים מסוימים עשויים להעביר מחלות שונות: מחלות מעיים, שיתוק ילדים, שחפת ומחלות עיניים. המזיקים העיקריים הם המינים מוצצי הדם, המעבירים מחלות (כגון מלריה). מקצת המינים שזחליהם צמחוניים, פוגעים בגידולים חקלאיים. מינים אחרים כגון זבוב הבית מזהמים מזון. יש גם מינים שזחליהם חודרים לגוף האדם. אחד מסוגי הזבובאים המסוכנים ביותר הוא זבוב הצה צה המעביר את מחלת השינה. בין בני הסדרה יש גם מינים מועילים, כגון מאביקים חשובים או אויבים של חרקים מזיקים.

מיון טקסונומי

קישורים חיצוניים