טיפולתיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןטיפולתיים
Crane fly halteres.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: חרקים
על־סדרה: בעלי גלגול מלא
סדרה: זבובאים
תת־סדרה: יתושים
משפחה: טיפולתיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Tipulidae

הטיפולתיים (שם מדעי: Tipulidae) היא משפחה בתת-סדרת היתושים. הטיפולתיים נפוצים בכל רחבי העולם, ובישראל הם נפוצים בעיקר עם בוא האביב.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
זבוב טיפולה ליד מטבע, להמחשת גודלו

מאפיינים

רגליהם ארוכות ושבריריות והם מאבדים אותן בקלות. הם נוטים לרבוץ במקומות עם צמחייה רבה, כמו גם במקומות לחים ומוארים. הם ניזונים בעיקר מצוף פרחים ומעשבים ומשמשים מאכל לציפורים. בניגוד לכולכיתיים, הטיפולתיים חלשים מאד ונוטים להתנודד בתבניות תעופה משתנות.

הטיפולתיים נקראים לעיתים בשפה עממית "אבא ארך רגליים" או "יתוש הליקופטר" ולעיתים נחשבים בטעות ליתושים עוקצים בשל הדמיון הרב במבנה הגוף, אך הם אינם מוצצים דם.

מחזור החיים

זחלי הטיפולתיים בוקעים מהביצה תוך זמן קצר לאחר הטלתם, בימים לחים וממוזגים. אם הביצים הוטלו בתנאי מזג אוויר קיצון - הזחלים יבקעו רק לאחר שהוא ייגמר. הזחלים ניזונים מטחב, אצות ורכיבים אורגניים שונים, חלק מהמינים ניזונים משרשי עשבים ונחשבים כמזיקים לחקלאות. את מרבית זמנו חי המין כזחל, בתקופה זו הוא משיר את עורו ארבע פעמים. לקראת סוף תקופה זו (הנעה בין פחות משנה לשלש שנים. הזמן משתנה בים תתי-המינים ותלוי מאד בתנאי הסביבה) הזחלים ממקמים את עצמם באזור יבש לקראת תהליך ההתגלמות (במהלכו הם הופכים לגולם), וזאת משום שהגולם זקוק לחמצן ובמים עלול לטבוע. עם סיום התבגרות הגולם הוא פורץ מהמעטה בצורתו הדומה ליתוש גדול. מרגע הבקיעה מתחילה עונת הרבייה, בסופה הנקבות מטילות את הביצים באזורים לחים, על פי רוב בקרבת מקורות מים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

קובץ:P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פרוקי-רגליים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.