חובש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סיכת חובש בצה"ל

חובש הוא מונח המשמש במספר מדינות לתיאור אדם המיומן ומומחה במקצוע רפואת החירום, אשר מוכשר בנוהלי העבודה הקלינית והמנהלית. החובש עובד בעיקר במסגרת שירותי עזרה ראשונה, והוא מוכשר להגיב במהירות למצבי חירום בתחומי הרפואה, פציעות טראומתיות וזירות תאונה.

בישראל, פועלים החובשים בעיקר במסגרת ארגוני רפואת חירום דוגמת מגן דוד אדום או איחוד הצלה, וכן במסגרת חיל הרפואה בצה"ל. מגיש עזרה ראשונה נקרא בטעות לעיתים חובש, אף כי הראשון זוטר ממנו בסולם הדרגות המקובל ברפואת החירום.

רמות הכשרה שונות של חובש במגן דוד אדום

המסגרות המורשות להכשיר חובשים במדינת ישראל הן מד"א, איחוד הצלה, צה"ל וחברות הדרכה פרטיות. לרוב אין הכרה הדדית של ההסמכה בין כלל הארגונים מאחר שקיימות רמות הכשרה שונות של חובש מלבד הרמה הבסיסית המחויבת על ידי משרד הבריאות.

רמות ההכשרה:

חובש / נהג אמבולנס

בוגר קורס חובשים מוסמך כחובש. הקורס במגן דוד אדום הוא במשך כ-200 שעות בכדי להיות מוסמך כחובש וכ-30 נוספות בכדי להיות מוסמך כנהג אמבולנס, ומעניק לחובש ידע עיוני ומעשי בטיפול במצבי חירום בחולה, מצבי חוסר הכרה, אנטומיה ופיזיולוגיה של הלב, קרדיולוגיה בסיסית, מחלות לב וכלי דם, אנטומיה ופיזיולוגיה של מערכת הנשימה, מחלות דרכי נשימה, החדרת עירוי, גינקולוגיה ומיילדות, ומחלות זיהומיות. כמו כן הקורס מעניק ידע עיוני ומעשי בהחייאה בסיסית ובהחייאת מכשרים חצי מתקדמתם. הקורס כולל גם את נוהלי מד"א, ודרכי הטיפול באט"ה (אירוע טוקסולגי המוני) ובאר"ן (אירוע רב נפגעים).

במד"א ובחברות אמבולנסים פרטיות, רוב נהגי האמבולנסים הם חובשים או חובשים בכירים. חובש יזוהה על ידי פס כסף במדי מד"א ובדרגות מקבוצת "מתן".

חובש בכיר / חובש החייאה

הקורס כולל הרחבה של הידע הנלמד בקורס החובשים ובנוסף לידע זה מקנה הקורס ידע בהחייאה מתקדמת, בפרמקולוגיה, הפרעות בקצב הלב וא.ק.ג, והכרת הציוד ועקרונות העבודה בנט"ן/אט"ן. במד"א החובש בכיר מזוהה על ידי פס כחול מעל פס הכסף בחולצה.

ההכשרה המקבילה הצבאית נקראת גם חובש החייאה (שלב 11) - שהיא הרמה הגבוה ביותר עבור חובשים.

מסלול קידום מתן במד"א

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מגן דוד אדום#דרגות מד"א
דרגה שם דרגה הכשרה המזכה לדרגה וותק לדרגה הבאה
דרגת מתן.svg מתן חובש / חובש בכיר שנתיים
דרגת מתש.svg מת"ש
(מתן שני)
חובש / חובש בכיר 5 שנים
דרגת מתמ.svg מת"מ
(מתן מתקדם)
קצין משמרת / אחראי התרמה 7 שנים
דרגת מתב.svg מת"ב
(מתן בכיר)
חונך מתרים / נאמן איכות / נאמן בטיחות 9 שנים
דרגת מתק.svg מת"ק
(מתן בכיר מתקדם)
ראש צוות התרמה 6 שנים
דרגת רמת.svg רמ"ת
(רב מתן)
נהג אחראי תחנה 5 שנים
דרגת רמב.svg רמ"ב
(רב מתן בכיר)
דרגה אישית 35 שנה ומעלה

חובשים בצה"ל

חובש קרבי

חובש קרבי הוא חובש שביצע קורס חובשים קרביים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך כ-13 שבועות. בסופו של הקורס הוא חובש בעל סימול 07. בקורס החובש לומד באופן בסיסי אנטומיה, טראומה, רפואת שגרה, רפואת חירום, פרמקולוגיה ועוד. בנוסף הוא עובר הכשרות טיפול מסוגים שונים כגון חבישה, מתן עירוי, קיבוע גפיים, ביצוע החייאה ועוד. כחלק מההכשרה עוברים החובשים בקורס מספר אימוני טיפול וחבישה מסוגים שונים ולקראת סוף הקורס הם עוברים הכשרה של שבוע תאג"ד.

בסוף הקורס החובש חוזר ליחידתו ששם הוא מתפקד כחומ"ל (חובש מחלקתי). בנוסף ישנם חובשים קרביים היוצאים להדריך בבה"ד 10 או משמשים כחובשי מרפאה בחטמ"רים או בתאג"דים.

חובש כללי

חובש כללי הוא חובש שביצע קורס חובשים כלליים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך כשלושה חודשים (שבוע פחות מחובש קרבי עקב שבוע התאג"ד שאינו נכלל בהכשרה). בסופו של הקורס הוא חובש בעל סימול 06. בקורס החובש לומד באופן בסיסי הכשרה דומה לזו של החובש הקרבי בדגש על רפואת השגרה. לרוב משתבצים החובשים הכלליים בבסיסים עורפיים.

חופ"ל

ראשי תיבות של חובש פלוגתיחיל התותחנים: חובש סוללה). מרכז את פעילות החובשים המחלקתיים בפלוגה והמוסמך היחיד להפניית חיילים לרופא ולחלוקת תרופות בזמן שיגרה. בניגוד לחוג"ד, אין צורך בהסמכה נוספת כדי לעבור מתפקיד חובש לחופ"ל, אך מתקיימים מדי פעם קורסי חופל"ים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) המעשירים ומכוונים את ידע החובשים לתפקיד החופ"ל.

חוג"ד

בצה"ל, ראשי התיבות של חובש גדודי, משמש כחובש הבכיר ביותר בגדוד. החוג"ד הוא חובש קרבי מדרגת סמל ומעלה, שביצע קורס נוסף בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך 7 שבועות והוכשר לתפקיד זה. בקורס, החוג"ד לעתיד לומד ניווט, הפעלת צוות, פרמקולוגיה, אנטומיה מורחבת ועוד. חוג"ד מקבל שלב מקצועי 010 (חובש קרבי הוא בעל סימול 07 וחובש כללי הוא בעל סימול 06).

החוג"ד הוא מנהל הצוות של התאג"ד ומפקד משנה במחלקת הרפואה הגדודית (סגנו של הרופא (רופא צבאי), מפקד המחלקה). תפקידו לנהל את החובשים ולפקד עליהם, לקבל מהם דיווחים בעת אירוע, לעדכן את הפרמדיק/הרופא (הסמכות הרפואית הבכירה) ולכוון אותם לפצועים הדורשים טיפול רפואי מתקדם.

חוג"ד מזוהה לעיתים בסיכת חובש מוזהבת על מדי ה-א'.

אחראי מרפאה

בצה"ל אחראי המרפאה משמש כחובש בכיר בגדוד (תאג"ד) או מרפאה. ביחידות הקרביות אחראי המרפאה הוא חובש קרבי מדרגת סמל ומעלה, שביצע קורס נוסף בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך 3 שבועות והוכשר לתפקיד זה. הנושאים הנלמדים במהלך הקורס הם, בין השאר: הפעלת צוות, פרמקולוגיה, אנטומיה מעט מורחבת יותר, ניהול מרפאה, נהלים רפואיים, חוקים וזכויות החולה והצוות המטפל. אחראי מרפאה מקבל שלב מקצועי 09. אחראי מרפאה הוא מנהל ומפקד מקביל לחוג"ד במחלקת התאג"ד ומפקד מקצועי של חובשי הפלוגות והחופ"לים. כמו כן אחראי מרפאה משמש גם כמנהל אירוע רפואי.
ביחידות העורפיות משמש אחראי המרפאה כמנהל המרפאה. בשונה מתפקידו ביחידות הקרביות בהן הוא דמות עצמאית במחלקה, שהחוג"ד לא ממונה מעליה, אבל גם אין לה סמכויות פיקודיות, ביחידות העורפיות לרוב הוא הסמכות הבכירה במרפאה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

P medicine Colored Flat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0