חופה שחורה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חופה שחורה (ביידיש: א שווארצע חופה) הוא מנהג שהיה נהוג בארצות אשכנז, כאשר אירע שחתן או כלה מתו סמוך לנישואיהם, ולעתים גם כאשר רווק או רווקה נפטרו טרם שזכו להינשא.

המנהג

כאשר נפטרו חתן או כלה סמוך למועד נישואיהם, היה נהוג בעדות אשכנז להעמיד חופה שחורה על-גבי ארבע כלונסאות על יד מיטתם, או בבית הקברות, וכן להדליק נרות. לעתים נהגו שהחתן הניח את הטבעת שהכין על אצבעה של הכלה (אם הכלה היא זו שנפטרה) והוא מקדש אותה "הרי את...", בזמנים מאוחרים יותר המנהג לענוד על הנפטרת טבעת בוטל.[1]

ישנן עדויות על חתונות שחורות שבוצעו גם במאה העשרים, בארצות הברית.[2] באלול ה'תשס"ג נרצחה נאוה אפלבוים עם אביה דוד אפלבוים בפיגוע בקפה הלל. השנים נקברו למחרת, ביום בו הייתה אמורה להיערך חופתה. לאחר שהורדה גופתה אל הבור הניח ארוסה את טבעת הנישואין על גופתה.[3]

מקור המנהג

מנהג זה הוא מנהג עתיק המוזכר כבר במסכת שמחות: "עושים חופה לחתנים" (מסכת שמחות, פרק ח), וכך אומר ה"נחלת יעקב" במקום: "היה דרכן כשמת חתן או כלה, כשמוציאין אותם לקוברם היו עושין להן חופה מפני עגמת נפש, לומר: אילו היו בחיים היו עושין להם חופה".

קיום מנהג זה בימי חז"ל גם ניכר מתוך מאמרו של רבי נחמיה: "משה רבינו... עשתה לו אמו חופת נעורים בתיבה, אמרה: שמא לא אזכה לחופתו"[4].

ראו גם

הערות שוליים

  1. ראה: משה קליין, "מנהגי חתונה אצל העם היהודי לעדותיו",‫ תל אביב : פארלאג י.ל. פרץ, תשנ"ד 1994, עמ' 114.
  2. ראה את המצוטט בספרו של דוד סיטון, שבט ועם : במה לברור בעיות חברה ותרבות של יהדות ספרד והמזרח בארץ ובגולה,‫ ירושלים : בהוצאת ועד עדת הספרדים, תשל"ג, ‬עמ' 452, והוא ציטוט מתוך העיתון "דער טאג מארגן זשורנאל" שהיה פופולרי מאוד בארה"ב בראשית המאה ה-20: "ד״ר יום טוב לוינסקי מביא גם סיפור מענין של החזן יצחק שיין, מארצות הברית שפירסם בעתון האידי ״טאג־מארגן זשורנאל״, שפעם הוטל עליו לסדר קידושין במוצאי שבת לזוג צעירים מיוצאי העיר מארמוריש שבהונגריה. בערב שבת מתה הכלה והחזן נתבקש לסדר ״חופה שחורה״ למחרת היום, הוא סירב ובמקומו בא חזן אחר שסידר את הקידושין בבית הכנסת, בפני קהל רב. והחזן אומר, שאף פעם בחייו לא ראה כדוגמתה, בבית הכנסת הדליקו נרות רבים, הכניסו את ארון המתה מתחת לחופה. לאחר מכן הביאו השושבינים את החתן...", וממשיך שם לתאר את המצב הנפשי הקשה של החתן עקב מעמד זה.
  3. חנן סנד שוב : "היא תמיד תישאר אשתי", באתר בחדרי חרדים, 19 בספטמבר 2003.
    אביאל מגנזי, ארוסה של הנרצחת ב"הלל" סוגר מעגל - פעמיים, באתר ynet, 14 במרץ 2010.
  4. סוטה יב ע"ב, שמות רבה, פרשה א' אות כ"ד, ילקוט שמעוני, פ' שמות רמז קס"ו
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות ובנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.