רבי נתן נחום רבינוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חסידות קרימילוב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי נתן נחום הכהן רבינוביץ היה אדמו"ר חסידי, בנו ותלמידו של האדמו"ר אברהם יששכר בער רבינוביץ מראדומסק. שם חסידותו הייתה קרימילוב. מרכז החסידות היה בעיר קרימילוב שבפולין ולאחר מכן בזאווירטשה.

תולדותיו

רבי נתן נחום הכהן רבינוביץ נולד לרבי אברהם ישכר בער הכהן רבינוביץ מראדומסק בעל חסד לאברהם. בחיי אביו נתמנה לכהן כרב בעיירה קרימילוב. עם פטירת אביו בי"ג באלול ה'תרנ"ב מינו רוב חסידי ראדומסק את רבי יחזקאל רבינוביץ בעל כנסת יחזקאל לשבת על כיסא האדמורו"ת בראדומסק. אולם חלק נכבד מחסידי ראדומסק פנו אל הבן הצעיר, רבי נתן נחום הכהן, והכתירו אותו לאדמו"ר. מיני אז נודע שמו כ"הרבי מקרימילוב".

האדמו"ר היה תלמיד מובהק של אביו. הוא נסע גם אל האדמו"ר רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם משינובה, ואל האדמו"ר רבי דוד משה פרידמן מטשורטקוב. אף לאחר הכתרתו המשיך לנסוע אל רבותיו.

עם הימים, עבר האדמו"ר לעיר זאווירטשה הסמוכה לקרימילוב. הסיבה לכך הייתה כרוכה בדרישת חסידיו שרצו להגיע להסתופף בצילו, והדרך לעיירה הקטנה קרימילוב לא הייתה קלה. לעומת זאת, הדרך לזאווירטשה הייתה נוחה ונגישה יותר, עם תחנת רכבת משלה[1].

האדמו"ר יסד שטיבלך בעשרות[דרוש מקור] ערים ועיירות ברחבי פולין. אף במדינת גליציה נוסדו שטיבלך בודדים. ביוזמת האדמו"ר נפתחה רשת ישיבות "חסד לאברהם" לחסידי קרימילוב, על שם ספרו של אביו.

האדמו"ר נודע בימיו כ"זקן האדמו"רים" עקב היותו מכהן כאדמו"ר שנים רבות, קרוב ליובל שנים, מאז פטירת אביו בשנת ה'תרנ"ב. דבר זה נדיר היה מאד בתקופות אלו[2].

בשנות השואה

בשנות השואה שהה האדמו"ר בגטו ורשה. כדי להצילו, העסיק אותו אברהם הנדל במפעל המנעלים שבניהולו, יחד עם עוד כמה אדמו"רים ורבנים ידועים. אולם ביום כ"ט בניסן ה'תש"ג נלקח האדמו"ר למחנה ההשמדה טרבלינקה, שם נרצח על ידי הגרמנים. עם רציחת האדמו"ר בשנות השואה נסתם הגולל על חסידות זו.

משפחתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בטאון תפארת ראדאמסק תשס"ב
  2. ^ בטאון תפארת ראדאמסק תשס"ב
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0