חסידות סוכטשוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות סוכטשוב היא חצר חסידית שמקורה בעיר סוכטשוב, היא נוסדה בשנת ה'תר"ל על ידי חתנו של רבי מנחם מנדל מקוצק, הרב אברהם בורנשטיין. חסידות זו נודעה כחסידות למדנית. היא מוכרת בציבור הלומדים גם בשל הספרים שחיברו שני האדמו"רים הראשונים: אבני נזר, אגלי טל ושם משמואל.

אדמו"רי סוכטשוב

תמונות

החסידות כיום

האדמו"ר הנוכחי הוא הרב שמואל יצחק בורנשטיין. נולד בה' אדר תשכ"א בשכונת רבנותו של אביו, יד אליהו בתל אביב. התייתם מאביו בגיל שמונה כשזה נספה בתאונת דרכים. אמו טובה גיטל היא בתו של הרב דניאל מובשוביץ, שהיה רבה של שכונת צ'לנוב בתל אביב. למד בישיבת פוניבז' לצעירים ובישיבת פוניבז' הגדולה. הוא נשוי לבתו של הרב אליהו שטרנבוך, ראש בית הדין של קהילת "מחזיקי הדת" באנטוורפן, ונכדתו של האדמו"ר רבי ברוך הגר מחסידות סרט ויז'ניץ.

הרב שמואל יצחק הוכתר לאדמו"ר 18 שנה אחרי פטירת אביו, על ידי זקני החסידות ובראשם אחי סבו אהרן ישראל בורנשטיין, הרב יהושע משה אהרונסון שהיה מרבני פתח תקוה ופנחס הררי מתל אביב. מתגורר בשכונת בית וגן בירושלים ושם גם בית מדרשו. הישיבה של החסידות היתה בשכונת גבעת משה[דרושה הבהרה] בעיר ונסגרה . בבית המדרש של החסידות בבני ברק ישנו כולל אברכים ללימוד הדף היומי המוציא את העלון מאורות הדף היומי, המופץ מדי שבוע בבתי כנסיות רבים. בית המדרש הוותיק של החסידות ברח' רש"י בתל אביב משמש כיום כבית כנסת לתושבי הסביבה. בית כנסת נוסף של החסידות פועל בשכונת חפציבה בבית שמש.

לקריאה נוספת

  • מראה הדשא, אהרן ישראל בורנשטיין
  • אבירי הרועים, ישראל ארליך

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0