רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ציור של רבי יחזקאל שרגא משינובה, שצוייר ככל הנראה בעת ביקורו בירושלים ב-ה'תרכ"ט

רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם משינאווא (כ' בשבט ה'תקע"ה - ו' בטבת ה'תרנ"ט) היה בנו הבכור של רבי חיים הלברשטאם מצאנז. אדמו"ר, רב, מגדולי גליציה בדורו ומייסד שושלת שינאווא. מכונה ה'דברי יחזקאל' על שם ספרו.

תולדותיו

רבי יחזקאל שרגא נולד בטרנוגרוד, בגיל חמש-עשרה נישא לבתו של רבי אריה לייב ליפשיץ בעל ספר 'אריה דבי עילאי'[1], ועבר לגור ליד חותן חמיו, רבי משה טייטלבוים בעל ה'ישמח משה' בעיירה אויהל בהונגריה. כשנפטרה אשתו, לאחר תשע שנים נישא לאחייניתה, ממנה התאלמן לאחר שבע שנים, ונישא עוד שלוש פעמים. בסך הכול נולדו לו תשעה ילדים.

כיהן כרב ברודניק ובה'תר"ח מונה לרב ברוזדול. לאחר מכן שימש כרב בשינאווא, אחר כך בסטרופקוב ובצאנז לאחר פטירת אביו. לאחר מכן חזר לשינאווא וכיהן בה באדמו"רות.

בשנת תרכ"ט ביקר בארץ ישראל ושהה בצפת ובירושלים. בצפת יסד בית כנסת ומקוה שקיים עד היום, וידוע כבית הכנסת צאנז. בתרל"א חזר לגליציה[2].

רבי יחזקאל הוציא לאור את הספרים "אור החמה" (פירוש לזוהר המהווה חלק שני מספר "קריית ארבע" של רבי אברהם אזולאי) בשנת תרנ"ז, ו"זהרי חמה" (ספר של רבי אברהם אזולאי המהווה קיצור של פירוש הזוהר של רבי אברהם גאלאנטי) בשנת תרמ"א.

נפטר בו' בטבת תרנ"ט.

ספרו

דברי תורתו נאספו בספר "דברי יחזקאל" על ידי תלמידו רבי עקיבא הכהן ליבער מיאשניצא. בספר יש תורות על פרשיות השבוע, חגים, תהלים, משלי, שיה"ש, תפילות, שבת, אבות, אגדות, אמירת תורה, מדרש רבה, וכן הערות שכתב על המשניות, גמרא, שו"ע, וספר 'בנאות דשא'. בסוף מצורפות מספר טיוטות של תשובות בהלכה ששלח (הטיוטות נשמרו אצלו מכיוון שהיו בהן טעויות[3]). רבי יחזקאל לא אמר דברי תורה בקביעות. ונודע אשר לא הגיד כי אם את אשר נשלח לו מן השמים בלתי לה' לבדו. כדברי בניו בהקדמתם לספר.

מהדורות

  • דברי יחזקאל, פודגוז'ה תרס"א.
  • דברי יחזקאל - עם הוספות חדשות בשם "דברי יחזקאל החדש", על ידי יחזקאל שרגא פרנקל, רמת גן תשנ"ג.
  • דברי יחזקאל המבואר, עם "ליקוטי דברי יחזקאל" על ידי מכון עוז והדר, ירושלים תשע"ד.

ילדיו

מאשתו הראשונה טאבע, בת רבי אריה לייביש ליפשיץ:

מאשתו השנייה דבורה בת גיסו הרב מרדכי זילברשטיין רבה של הולשיץ (חתן רבי אריה לייביש ליפשיץ):

מאשתו השלישית בריינדיל, בת רבי יהודה צבי הירש אייכנשטיין מראזלא בנו של רבי משה מסאמבור וחתן דודו רבי צבי הירש אייכנשטיין ה"עטרת צבי" מזידיטשוב לא נולדו לו ילדים.

מאשתו הרביעית חנה רחל[4] בת הרב צבי הירש רמר"ז רב בלשנוב (אחיה של הרבנית מלכה רוקח):

מאשתו החמישית שיינדיל בת הרב אברהם גבירצמן מגורליץ, נכדו של רבי אלימלך מליז'נסק וסבו של רבי משה יצחק גווירצמן מפשעווארסק; לא נולדו לו ילדים.

תלמידיו

רבי יחזקאל שרגא נחשב כגדול אדמו"רי גליציה בדורו[דרוש מקור], ונסעו אליו אף אדמו"רים ובני אדמו"רים. רבי צבי הירש שפירא (מחבר הספר "דרכי תשובה") כינה אותו: "הרבי של הרביים". בין תלמידיו היו:

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מייסד חסידות וישניצא
  2. על ביקורו זה ראו מרכבת יחזקאל, כולל חבת ירושלים, ברוקלין שבט תשע"ה.
  3. הקדמת בני המחבר
  4. אלמנת הרב סנדר רוקח בנו של הרב אלעזר בנו של השר שלום.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0