רבי חיים מקרסנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חסידות קרסנה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי חיים מקרסנה
אין תמונה חופשית
פטירה א' באב ה'תקנ"ג
מקום קבורה מוהיליב-פודילסקי
מדינה קראסנה
השתייכות תנועת החסידות
רבותיו רבי ישראל בעל שם טוב, המגיד ממזריטש
צאצאים רבי יוסף משה מקראסנה, רבי ישראל יהודה לייב חתנו של רבי יעקב שמשון משיפיטובקה, רבי ישעיה

רבי חיים מקרסנה (נפטר א' באב תקנ"ג, 1793), היה תלמידו של הבעל שם טוב, והראשון בשושלת אדמו"רי חסידות קרסנה.


ביוגרפיה

פרטים מועטים ידועים על חייו, אך ידוע כי רבי חיים נמנה עם חסידיו הראשונים של הבעש"ט, והיה ממקורביו הבולטים[דרוש מקור]. עדת חסידיו נוסדה במחצית השנייה של המאה השמונה עשרה, ואותה הנהיג בעיירה קראסנה. לאחר פטירת הבעש"ט נמנה בין חסידיו של המגיד ממזריטש.

חשיבותו בקרב הרבנים החסידיים נראית מכמה מקורות:

מאמציו לעלות לארץ ישראל נמשכו שנים ארוכות, אך לא מומשו. ישנה עדות לכך בשנת תקמ"א מחילופי מכתביו עם רבי מנחם מנדל מוויטבסק. מאוחר יותר נקשר שמו באגדות המסבירות את אי מימוש עלייתו, באחת מהן נאמר שרבי חיים היה ניצול יחיד מספינה שטבעה בדרכה לארץ.

נפטר בא' באב תקנ"ג ונקבר במוהיליב-פודילסקי. לבקשתו לא נרשמו על מצבתו פרטים מזהים, משום שלא זכה לממש את עלייתו לארץ ישראל.

לאחר פטירתו ירש את מקומו בנו רבי יוסף משה. בן אחר, רבי ישראל יהודה לייב, היה חתנו של רבי יעקב שמשון משיפיטובקה. מתלמידיו היה רבי יהודה מאיר משיפיטובקה, בנו של רבי פנחס מקוריץ וחתנו של רבי יעקב שמשון משיפיטובקה.

החסידות נותרה בעיירה קרסנה עד המחצית הראשונה של המאה העשרים, בהנהגת האחים הרבנים משה ושלום יוסף רבינוביץ'. לאחר פטירתם הונהגה החסידות על ידי בנו של רבי שלום יוסף, רבי שמואל רבינוביץ', ללא תואר אדמו"ר, עד לפטירתו במחנות הריכוז בסיביר.

צאצאיו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ראו אודותיו גם כאן