רבי פנחס שפירא מקוריץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פנחס מקוריץ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי פנחס שפירא מקוריץ (תפ"וי' באלול תקנ"א) היה מתלמידיו הקרובים של הבעל שם טוב, מגדולי צדיקי החסידות בשנות ה'ת"ק.

קורות חייו

נולד בעיר שקלוב בשנת ה'תפ"ו, לרבי אברהם אבא, נצר למשפחה מיוחסת מצאאצי רבי נתן נטע שפירא בעל ה"מגלה עמוקות"[1]. אמו הייתה מצאצאי הראב"ן. נקרא על שם סבו רבי פנחס שפירא, מגיד מישרים בשקלוב. גדל והתחנך בעיר הולדתו, למד והעמיק בתלמוד ובפוסקים, וכבר בצעירותו רשם לעצמו חידושים ופלפולים שנדפסו מאוחר יותר בספר 'גבעת פנחס'. בנוסף רכש ידיעות בדקדוק ובספרי הפילוסופיה של ימי הביניים[דרוש מקור]. נישא לרבנית טריינא בת הרב יונה וייל מסלאוויטא (אחיינו של ה'קרבן נתנאל').

בעקבות עלילה שהעלילו על אביו בשקלוב נאלצה משפחתו לעזוב את העיר ולעבור למירופיל שבאזור ווהלין, שם החל אביו שהיה עד עתה מתנגד לחסידות להכיר את הבעל שם טוב, עד שהפך לתלמידו. הבן, רבי פנחס, הלך בעקבות אביו ודבק בתנועה החסידית ובתורתה, ועם זאת, הוא נותר ייחודי בהשקפותיו ובדרכו החסידית. בהיררכיה החסידית, נמנה רבי פנחס מקוריץ עם תלמידיו הבכירים של הבעל שם טוב, יחד עם המגיד ממעזריטש, רבי יעקב יוסף מפולנאה ורבי יחיאל מיכל מזלוטשוב.

רבי פנחס ישב בעיר קוריץ, ולאחריה בעיר אוסטרהא. בשנת תקנ"א עזב את אוסטרהא על מנת לעלות לארץ ישראל, אולם בדרכו התעכב בעיר שפטיבקה (אנ'), בה חלה ונפטר בי' באלול אותה שנה. נקבר בבית הקברות הישן בעיר. תחת השלטון הקומוניסטי הוחרב בית הקברות, והרב יצחק גדליה ליברזון בנה מצבה חדשה בבית הקברות החדש לזכרו של רבי פנחס, אך קברו לא הועבר. המצבה שהועברה נשאה את השם פנחס בן מרדכי והייתה שונה מהנוסח המקורי של המצבה, והעולים לקברו טעו בציון וניגשו למצבה החדשה. בעקבות השתדלותו של ד"ר גדליה מזל מירושלים שנמנה עם צאצאיו ופנייתו לגוף האחראי הוקם אוהל תפילה, חודשה מצבתו על מקום קברו, והעולים החדשים התוודעו למקום קברו ושבו לפקוד את המקום.

רבים מגדולי החסידות בדור השני והשלישי נסעו אליו, בהם כאלו שעוד הספיקו לראות את הבעל שם טוב. תלמידיו המפורסמים היו רבי רפאל מברשיד ורבי בנימין זאב מבלטא. עוד מתלמידיו: מחותנו רבי יעקב שמשון משפטיבקה ורבי יוסף מרשקוב.

כתביו

אין ספר שחיבר הרבי מקוריץ. קיימת מסורת על ספר שנכתב בכתב ידו המקורי, אך בקרב צאצאי רבי פנחס, המדפיסים מסלאוויטא, הייתה מסורת שאין להדפיס את הספר.

עיקרי תורתו וסיפורי צדיקים הקשורים בו מכונסים בספר מדרש פנחס (ח"א - וורשה תרל"ו, ח"ב - לובלין תר"ס), שנכתב על ידי תלמידיו; ובספר "מדרש פנחס החדש" (וורשה תר"ע). בסוף הספר מדרש פנחס נרשם שהוא עצמו ביקש מצאצאיו ותלמידיו שילמדו את ספרו מדי יום. הספר כולל גם סיפורים והדרכות של תלמידיו, בחלקים נפרדים. קטעים מתורתו, הודפסו כנספחים בספרים שונים.

בשנת תשס"ג הודפסו בבני ברק שני כרכים הכוללים מתורתו ותולדותיו בצירוף מפתחות ונספחים, בשם "אמרי פנחס השלם".

צאצאיו

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שושלת קוריץ

לרבי פנחס מקוריץ היו חמישה בנים ובת. שני נכדיו היו בעלי דפוס עברי בעיר סלאוויטא בשם "דפוס סלאוויטא".

הרב שמשון אהרן פולונסקי היה צאצא של רבי פנחס דרך חתנו רבי שמואל[2].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ספרים

אודות

הערות שוליים

  1. רבי פנחס בן רבי אברם אבא בן רבי פנחס משקלוב בן רבי משה בן רבי שלמה אב"ד סטאנוב בנו של המגלה עמוקות (אמרי פנחס חלק ב' עמוד תמג)
  2. הרב שמשון אהרן היה בנו של הרב אברהם יצחק מקאלניבלט, בן הרב נחום, בן הרב אליהו פנחס, בן הרב אהרן בנו של רבי שמואל וחתן בנו של רבי שמריהו מוורחיווקא.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0